bugün

kredi kartımı tanıtmaktan tırstığım, bir türlü güvenemediğim site.
Kitapyurdu, idefixe gibi sitelerin inatla girismedigi populer internet tefecesi.

Yanlis anlamayin iyi tefecilerden. baska var mi bilmiyorum bunun gibisi.

Yazar der ki;

Ne zorunuz var paypali desteklemiyorsunuz. Kredi karti kullanmayanlari da dusunun lan az birazcik.
paypal kullanmadan önce yapılacak en önemli şey: (ki ben aynen yaptım.)kredi kartı kullandığınız bankadan "sanal" bir kredi kartı alacaksınız. aynen gerçek bir kredi kartı
gibi herşey var; ancak, "sanal" bir hesap. oraya alışveriş yapacağınız kadar para transfer ediyorsunuz.( ki, bu yazdıklarım, internet şubelerinde anında oluyor.)sonra
kredi kartı bilgileri olarak oradaki bilgileri giriyorsunuz. kartın arkasındaki "güvenlik
numarası bile var.üyeliğiniz çok kısa sürede oluşuyor.böylece internet'de her alışverişte
ad,soyad,adres,falan filan kredi kartı numaraları girmiyorsunuz,sizin paypal'a tanıttığınız şifrenizi giriyorsunuz o kadar.
WikiLeaks'in parasını vereceklerini açıklamışlarıdır. ilk zafer kazanıldı.
hala ''neden var olduğunu'' çözemediğim ve çok gereksiz bulduğum,muhtemelen kurucusu bir yahudi olmasa kimsenin dönüp de bu aptal ödeme sisteminin suratına bile bakmayacağını düşündüğüm gereksiz zımbırtı...

normalde bir kredi kartı yada çok basit temin edilecek sanal bir kart ile işinizi kolayca halledebiliyorken, bu gerizekalı sisteme bulaşıp da yok yere elin yahudisine komisyon ücreti kaptırıp, birde üstüne ürünü satın alamadığınız ile kalmayın derim ben..
Türk kullanıcılara yurtdışı harcamalarında kredi kartı zorunluluğu getiren ödeme sistemi.

Önceden domain alımı, hosting alımı veya internet sitelerinden alışveriş için paypal hesabınızdaki paraları kullanabiliyordunuz. Yurtdışındaki paypal kullanıcılarına para transfer edebiliyordunuz. Artık bunları yapamıyorsunuz. Hesabınızda para olsa bile, harcamayı kredi kartından çekiyor...

Bu tarz harcamaların yapıldığı yerlerin %99,9'u kredi kartı desteklediği ve Türk internet sitelerinde paypal ödeme seçeneği yok denecek kadar az olduğu için Türkiye için bitmiş olan sistem.
korku filimi gibi bir şirket.

ebaydan toplam 300 dolar değerinde beş kitap aldım. ödemeyi paypalla yaptım. alışverişten bir kaç dakika sonra ebay adresime şöyle bir email yolladı:

"Sorry, your recent PayPal payment did not go through. As a result, the
item(s) below have not received payment.
Please return to eBay to resubmit your payment again."

yani: ödemeniz elimize ulaşmadı. lütfen ebay'a girip ödemeyi tekrar yapınız.

ebay sayfasına gittim. hakikaten de kitaplar ödenmemiş görünüyor. ben de tekrar ödedim.

bir hafta sonra kitap aldığım satıcılardan birinden bir email geldi. paypal'in aynı kitap için iki kere ödeme yaptığını, ödemelerden birini iade etmek istediğini söylüyordu. Banka hesabıma girince paypal'ın hesabımdan peşpeşe iki kere 300 dolar çektiğini gördüm.

adamlar 300 dolarlık ödeme için 600 dolar çekmişler!

hemen paypal müşteri hizmetlerine mektup yazıp durumu bildirdim. iki gün sonra şöyle bir cevap aldım:

"paranız satıcıya aktarılmıştır. paranız satıcıya aktarıldıktan sonrasına biz karışmıyoruz. paranızı geri almak için satıcıyla temasa geçmenizi öneririz";.

üç cümlelik cevap. ne özür, ne hatayı kabul etme, ne yardım önerisi. açıkça ne halin varsa gör diyorlar.

tüylerim diken diken oldu. Şu anda sağlam bir avukat arıyorum.

adamlar resmen beni 250 dolar zarara uğrattılar. şimdi uğraş dur, onca iş arasında avukat bul, mahkemeye git.

ebay ve paypal'ı kimseye tavsiye etmem.
kredi kartı olmadan üye olunamayan dava.
hesabınızı kapatmanızın aşırı derecede dramatize edildiği websitesi.

hesabı kapatmayı seçtikten sonra kapatma işlemi tamamlanana kadar yaklaşık 7-8 sayfa geliyor önünüze.

"neden kapatmak istiyorsun?"
"bize yorumlarını ilet"
"kapatma sebebin ne?"
"paypal çok güvenli çok güzel hariga bi yerdir bırakma bence"
"bak şu numarayı ara konuşalım derdin sıkıntın neyse"
"nolur kapatma"

akşam akşam hiç güleceğim yoktu amk.
insanı kredi kartı almaya mecbur eden, haliyle benim için alışverişi kolaylaştırmak yerine zorlaştıran saçmalık. kredi kartına para basacağıma kullanmam daha iyi.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.