bir tanesi, marketlerin manav bölümündeki sebze meyvelerin konulduğu poşetler ücretsizmiş, al 5-6 tane çaktırmadan, kasada çıkartıp çıkartıp kullan.
Sağol. Sayende artık jilet 12liyi şeffaf poşette götürürüm eve.
Benim yeğenler de ilk defa sevmek dışında bir işe yarayacak. Muazzam taktik. Tüm yeğenleri toplayıp market alışverişi yapacağım.

görsel
(bkz: Pazar arabası)
Evlenip çocuk yapıp bebek arabası almak.
görsel
tanışın gençler, 80'li yıllarda kullanırdı bunu büyüklerimiz...hatta 90'ların ortalarına kadar da kullanıldı bunlar. adına da file denir bunun...
3.25 e 10 adet çöp torbaları var.
ilk başta kasaya onu okutun, dıt sesini duyduktan sonra açın yerleştirin satın aldıklarınızı hem eve hem cebe ekonomi.
Millet el arabasıyla giriyor markete poşet neyın nesi.
Ulan köpeğimin tuvaleti için aldığım kullandığım poşetleri ifşa etmişsiniz.
görsel
son derece mantıklı.
(bkz: sırt çantası) olabilir. Tabi çok aşırıya kaçılmadıysa...

Ancak benim daha güzel bir fikrim var. Bir zamanlar hamalların kullandığı "küfe" denilen sepet var ya. Onu modernize edip (yeniden tasarlayıp) kullanabiliriz. Girişimciler iş başına!

görsel
tamir edilemeyecek kadar yıpranmış balıkçı ağlarından ufak fileler yapılabilir.
küfe ile gidilebilir.
küçük bir çanta yeterli olacaktır. satın aldığınız poşetler fişe geçtiğinden iade de yapabiliyorsunuz bu arada *
1 adet havuç, 1 adet elma, 1 adet domates alacağım, ayrı poşette olsun lütfen kokuları karışıyor, prensibim böyle, diğer türlü tiksinirim. sonra poşetler fullenir.
Ne bu tantana yahu alışverişe çıkarken yanınıza hasır torba almak çok mu zor amaç plastikten kurtulmak .
aralığın ilk gününden beri poşet toplayarak ilerde degerlenecek bunlar demiştim şimdi 100 poşetim var.
Bir yerde okumuştum. Yeni dönemin market kültürü insanlara ihtiyacı olmadığı kadar çok yiyecek aldırıp, en büyük boy buzdolaplarına stoklatıyor diye. Sonra da tett geçti diye çöpe giden ürünler oluyor diyordu.

Bunun yerine de markete ayda bir veya haftada bir değil gün aşırı gitmeyi ve sadece taşıyabilir olduğunuz kadar yiyecek almayı öneriyordu.

Ben eskiden araç sahibi olmadığım için marketten çıkınca taksiye binip eve öyle giderim nasılsa diye alıyordum da alıyordum.

Evde olmadığım için ya da takip etmediğim için bozulan ve attığım şeyler oluyordu. Ben de artık daha sık markete gidip daha az şey alıyorum.

Poşet mevzusunu da daha önce çözmüştüm. Sırt çantasında 2 poşet kadar malzeme taşınıyor. Zaten her şeyi konserve aldığım için akar kokar derdi de olmuyor.
önce parayla poşet alıp, aldığın ürünleri bu poşet/poşetlerle eve taşıyıp sonra markete boş poşetler ve faturanla dönüp, poşetleri iade edip paranı almandır. Özellikle evi markete yakın olanlar veya marketin hemen evin altında olduğu durumlarda en etkili yöntemdir.
En pratik çözüm kendi bez torbalarınızı yapmanız ya da uzun süreli kullanım sağlayan bu gibi bez torbalar almanız.

Zira yakın zamanda kullanılmış poşetlerin iadesi kabul edilmez.
Edilmiştir efendim kanıtı ektedir. faturada para ödediğin her şey tüketici hakları yasasına göre iade edilebilir.

https://twitter.com/siyah.../1080490462304194561?s=19
aldığım ürün fazla ve çok büyük değilse cebime, cebime sığmıyorsa kimseye çaktırmadan apış arama atıp eve doğru yol alıyorum.
tüketici hakları yasasına göre beğenerek aldığın ve defosu olmayan ürünlerin iadesi yoktur. ambalajlı ürünler ambalajı bozulmadığı sürece iade edilir. poşet de kullanımdan sonra formu bozulan bir nesnedir. dolayısıyla iadesi yasalara göre kabul edilemez. a101 bim ya da şok gibi marketler her boku iade aldıkları için poşeti de iade almışlar. normalde iade söz konusu değil.
poşet iadesi, sırf komiklik olsun twitterda trend olsun diye yapılmış bir kurgudur. poşet iadesi diye bir durum söz konusu olamaz. bu poşet konusuna en uygun çözüm mahallenizdeki terzinize gidip genel ihtiyacınıa göre bez bir torba diktirmenizdir. hem esnaf kazansın hem siz işi ucuza kapatın. internetten kargo parası vs uğraşmayın biraz esnafla iş yapın.

not: market yerine bakkaldan alırım diyenler olacaktır poşetler orada da ücretli.
Yıllardır annelerimizin kullanmış olduğu emektar (bkz: pazar arabası)
Amma dert ettiniz. Annem bu kadar dert etmedi yahu.

görsel
Her market pazar arabasını dükkana sokmadığından genel bir çözüm değildir. Kapıya bırak diyorlar, oradan da suriyeliler alıp kaçıyor amk.