bugün

ne kadar uzadı bu poşet parası muhabbetti 25 kuruş ulan alt tarafı 25 kuruş en baba alışverişde 5 poşet kullanılıyor ondada 1,25 tl poşet parası verirsin bi alışverişde bunun için bu kadar tatavaya ne gerek var var anlamıyorum.
En iyi çözüm çuvaldır. market poşedine para vermeyi sevmeyenler 1 tane çuval alıp marketini düzebilir.
Kanguru olmak. Teşekkürler.
evden poşet götürmek ya da çanta götürmektir.
Insanımızın derdi 25 kuruşu ödeyememek falan değil. Zaten markete gelen adam bir sürü şey alacak. Her gün herşeye zam geliyor. Buradaki dert önceden beleş olan ,ya da belermiş gibi görünen bir şeye para vermek. Her şeyi tek tek ayrı poşete koyan görgüsüzler vardı tabi. Şimdi zoruna gidiyordur. Cok uzadı bu mesele protesto edeceksen cebinde poşetle, çantayla gez. Yok uğraşamam dersen ver parasını al. Biz ailecek şimdilik yanımızda poşet bulunduruyoruz. Tahminen zamanla sıkılıp parayla alacağız ve o parayı verdiğimizin farkında bile olmayacagiz
Parmagimdaki yuzukten baska birseyim olursa bilin ki calmisimdir diyen adam (!) dunyanin en zenginlerinden biri oluyor, ses cikmiyor...
Fetoya ne istenirse veriliyor, ses cikmiyor....
Ordunun en nezih komutanlari bir duzmeceyle iceri atiliyor, intihar ediyorlar, ordunun mina konuluyor, ses cikmiyor....
Kanla alinan vatan kansiz vatan haini suriyelilerle dolduruluyor, ses cikmiyor....
Rusvetler ayakkabi kutulariyla dagitiliyor, ses cikmiyor....
Birbirlerine demediklerini birakmayan bahceliyle rte kanka oluyor, ses cikmiyor....
Ulkenin tum milli degerleri, gelir kaynaklari yandaslara bedava denecek paralara dagitiliyor, ses cikmiyor...
....
ama dunyanin bircok ulkesinde oldugu gibi poset parali olunca, 25 kurus olunca memlekette neredeyse ic savas cikiyor....
.
Hani demisler ya,
Her turk asker dogar,
Hani demisler ya,
Once vatan....
Hani demisler ya,
Ne mutlu turkum diyene .....
.
Gecin siz onlari, onlarin hepsi en az 18 yil geride kaldi....
Su an milletce vatanseverligimizin, gururumuzun, milliyetciligimizin, vs. degeri " 25 kurus!"....
dükkanlarda pazarlarda poşet diye birşeyin olmadığı, verilen kesekağıdını beğenmiyorsanız file ya da başka bir çantayla alışverişe gitmek zorunda olduğunuz bir dönem vardı. kimse daha "küresel ısınma" diye bir kavram duymamıştı. zaman çarçabuk geçmiş demek ki...
Poşetten çok başka şeylere tepki vermek olabilir mi?

Genel olarak ağzımıza sıçıyorlar çünkü...
Zenginlik fakirlik değil de insan kendini keriz gibi hissediyor mesele bu bence.
görsel
25 kuruş için kendinizi düşürdüğünüz hale bakın.

resmen acınacak haldesiniz. ben böylelerini gördüğümde ''poşet müessesemizin ikramıdır'' diyorum. bir de poşet kalsın diyenler var. onlar da poşet bizden diyorum ama gururuna yediremedikleri için ''yoo parasından değil ziyan olmasın'' diyorlar. hadi lan! bu zamamana kadar 3'er 5'er götürüyordunuz. ozaman ziyan olmuyor muydu..
1 liradan 3 adet bez torba aldım. Ayakkabı tabircisine dikişlerin üzerinden parça koyup diktirdim tekrar. Toplam 5 lira maliyetle evladiyelik torbalarım oldu. Evvelden kullandığım bi iki tane vardı hazırda. Naylon poşete ihtiyacım olmaz artık. Zaten çöp için alıyordum.

Edit: "o kadar sorun varken tek derdiniz poşet mi la" diyenlerin ben ya ... neyse... çomara anlattık yıllarca dinlemedi, bu acıttı demek ki canını ki, mevzu uzadı. Bu da bir şeydir neticede.
lan üretim yok firmalar iflas ediyor da, dul yetimin, işçinin memurun emeklinin öğrencinin 25-50 kuruşuna mı göz diktiniz dedirten uygulamadır. sanki akp hükümeti çevre adına her şeyi iyi yaptı da, bunu savunuyorsunuz. şehirlerin içine eden her tarafı betonlaştıran, yüzyılın projeleri diye ormanları katledenler başkaları mı? plastik poşet istenmiyorsa ürettirme o zaman, geri dönüştürülebilir bir şeylere izin ver, vatandaşın cebine mi göz diktiniz demezler mi adama?
pratik çözüm bulmak için ihtiyaç olmayan sorundur.
bunun konu edileceğini düşünmüştüm ama çok kısa sürer hatta yılbaşından sonra bir daha konuşulmaz diye düşünmüştüm ama bu ülke düşündüğümden de boş beleş çıktı.
ülkede onca sorun varken mesela doların bir gecede yükselmesi, enflasyon sorunu.. böyle saçma bir şeyin konusu neden bunca süredir konuşulur? bir halk bu kadar mı cahil olur amk!! hükumetin yaptığı doğru şeylerden birisi bu. aslında bunu hükumet bile düşünmedi. avrupa normalarından. keşke düşünse. ne güzel çevreci derdik. (onca orman yok edilmeseydi) konu poşetin paralı olması değil! çevre bilinci! decathlon ülkemizde yıllardır aynı politikayı uyguluyor! tüm avrupa da bu şekilde! salak şeylerin peşinde koşmayın amk yeter! ülkemizin geleceği ile mesai harcayın birazda... üretim yok, firmalar tek tek iflas ediyor.....
Her market pazar arabasını dükkana sokmadığından genel bir çözüm değildir. Kapıya bırak diyorlar, oradan da suriyeliler alıp kaçıyor amk.
Yıllardır annelerimizin kullanmış olduğu emektar (bkz: pazar arabası)
Amma dert ettiniz. Annem bu kadar dert etmedi yahu.

görsel
poşet iadesi, sırf komiklik olsun twitterda trend olsun diye yapılmış bir kurgudur. poşet iadesi diye bir durum söz konusu olamaz. bu poşet konusuna en uygun çözüm mahallenizdeki terzinize gidip genel ihtiyacınıa göre bez bir torba diktirmenizdir. hem esnaf kazansın hem siz işi ucuza kapatın. internetten kargo parası vs uğraşmayın biraz esnafla iş yapın.

not: market yerine bakkaldan alırım diyenler olacaktır poşetler orada da ücretli.
tüketici hakları yasasına göre beğenerek aldığın ve defosu olmayan ürünlerin iadesi yoktur. ambalajlı ürünler ambalajı bozulmadığı sürece iade edilir. poşet de kullanımdan sonra formu bozulan bir nesnedir. dolayısıyla iadesi yasalara göre kabul edilemez. a101 bim ya da şok gibi marketler her boku iade aldıkları için poşeti de iade almışlar. normalde iade söz konusu değil.
aldığım ürün fazla ve çok büyük değilse cebime, cebime sığmıyorsa kimseye çaktırmadan apış arama atıp eve doğru yol alıyorum.
Edilmiştir efendim kanıtı ektedir. faturada para ödediğin her şey tüketici hakları yasasına göre iade edilebilir.

https://twitter.com/siyah.../1080490462304194561?s=19
En pratik çözüm kendi bez torbalarınızı yapmanız ya da uzun süreli kullanım sağlayan bu gibi bez torbalar almanız.

Zira yakın zamanda kullanılmış poşetlerin iadesi kabul edilmez.
önce parayla poşet alıp, aldığın ürünleri bu poşet/poşetlerle eve taşıyıp sonra markete boş poşetler ve faturanla dönüp, poşetleri iade edip paranı almandır. Özellikle evi markete yakın olanlar veya marketin hemen evin altında olduğu durumlarda en etkili yöntemdir.
Bir yerde okumuştum. Yeni dönemin market kültürü insanlara ihtiyacı olmadığı kadar çok yiyecek aldırıp, en büyük boy buzdolaplarına stoklatıyor diye. Sonra da tett geçti diye çöpe giden ürünler oluyor diyordu.

Bunun yerine de markete ayda bir veya haftada bir değil gün aşırı gitmeyi ve sadece taşıyabilir olduğunuz kadar yiyecek almayı öneriyordu.

Ben eskiden araç sahibi olmadığım için marketten çıkınca taksiye binip eve öyle giderim nasılsa diye alıyordum da alıyordum.

Evde olmadığım için ya da takip etmediğim için bozulan ve attığım şeyler oluyordu. Ben de artık daha sık markete gidip daha az şey alıyorum.

Poşet mevzusunu da daha önce çözmüştüm. Sırt çantasında 2 poşet kadar malzeme taşınıyor. Zaten her şeyi konserve aldığım için akar kokar derdi de olmuyor.
aralığın ilk gününden beri poşet toplayarak ilerde degerlenecek bunlar demiştim şimdi 100 poşetim var.
Ne bu tantana yahu alışverişe çıkarken yanınıza hasır torba almak çok mu zor amaç plastikten kurtulmak .