bugün

paradox entertainment' ın yenilenmiş halidir. europa universalis, crusader kings, hearts of iron ve combat mission gibi oyunlarla adını duyurmuştur. real-time harita stratejileri(turn-base) daha çok bilinir.
(bkz: Europa Universalis)
(bkz: Hearts of Iron 3)
(bkz: Victoria)
gibi bir çok real-time strateji oyunuyla ismini duyuran isveç merkezli şirkettir.
adresinde yeni tükkanlarını açmışlar. Açılış şerefine hem oyunlarda indirim yapmışlar hem de forum üyelerine Europa Universalis III: Chronicles hediye etmişler.
Canlarım benim.
eski blizzard dan babam çıksa yerimcilerden biri olarak, son dönemde yaşattıkları düş kırıklıkları ve kendilerinin açgözlülük etmeden ve gayet sağlam oyunlar çıkartması ile gönüllerin tahtına oturmuş olan oyun yapımcısı.

europa universalis serisi zaten gelmiş geçmiş en iyi oyun serilerindendir. benzer hearts of iron ve victoria serileri de farklı çağlarda farklı temalar üstünde duruyor. farklı oyun türlerine farklı bakışlar kazandırdıkça, kitleleri ve bütçeleri genişledikçe bu tutumlarından taviz vermezlerse on numara olacaklar.

misâl, simcity faciasından sonra kendileri cities skylines'ı çıkartmaya hazırlanıyorlar ve bir amerikalının asla aklının ermeyeceği kadar geniş çaplı ve özgür şehirler planlatacağa benziyorlar.
dlc canavarı firma.evet bir oyuna 20 den fazla dlc çıkardığı görüldü.(dlc lerin yarısı oyuna güncelleme ile eklenmesi gereken dinamikler)

(bkz: europa universalis 4)

yine de kendisini severiz sayarız,geliştirdiği oyunlar alanında en iyisidir.
oyun dünyasında en kaliteli oyunları çıkartan firma. hepsi muazzam büyüklükte, gerçeklikte strateji oyunları.
strateji sever olarak hep bir devlet yönetme isteğindeydim şu sıralarda deli gibi oyunlarını oynayarak oyunlarından keyif alıyorum. oyunlarına halkla konuşma gibi değişik arayüzler falanda ekleseler yılın oyunu falan olurlar görsel anlamda geliştirseler yani.

simülasyon olup birşeyler kurduğumuz oyunlar gerçekten çok zevkli.
tarzlarını genel olarak sevmesemde Obsidian Entertainment'ın oyunlarını dağıttığı için göz ucuyla takip ettiğim firma. Öyle Europa Universalis falan benim ilgimi çeken oyunlar değiller.

Pillars of Eternity'i almaya niyetim var ne zamandır, dedim ki indirimleri bekleyeyim orda alırım. Bir de ne göreyim, fiyatı resmen indirimsiz gibi. Zaten yorumlarına inince sebebi belli oluyor. Paradox Interactive oyunlar indirime girmeden hemen önce fiyatlarını yükseltmiş, o haliyle indirime sokmuş. Oğlum siz çakal mısınız lan? Yaptığınız ayıptır. Böyle ibnelik olur mu? Hoş yorumlarda öfke kusmuşlar oyunun, bir daha böyle bir çakallığa imza atarlar mı bilemiyorum.
oyunlarının bir çoğu steamde indirimde olan firma. yayıncı haftasonu falan bişeyler diyordu okumadan indirimlere geçtim kaçırmayın strateji severler.
hapishane kurma ve yönetme simülasyonu oyunu Prison Architect'in fikri mülkiyet haklarını geliştiricisi Introversion Software'dan satın almış şirket.
müziklerinden olmasa kimse oyunlarına bakmaz bile!

not: paradox interactive burada övülmüştür.
Aşırı zor oyunlar yapan firma.
Soğuk savaş dönemini anlatan bir oyun yapsalar efsane olur.
güncel Önemli Başlıklar