bugün

Süper strateji oyunudur.
1420-1838 yillari arasinda gelmis gecmis tüm devletlerle oynayabileceginiz. Osmanlilar ile oynandiginda buyuk tat veren oyundur. Ozellikle eventleri ile bizi bizden alir.

Tarihte olmus bitmis tüm aksiyonlari size yasattirir. Siz kendi haklinizde balkanlari ele gecirmeye calisirken , misira dadanirken. Arada zooum out yapip dunyanin haline baktiginizda rusya carliginin kuzeyden asagi dogru inmekte oldugunu gorursunuz. Bu arada ingiltere , fransa , portekiz , ispanya amerikayi ele gecirmeye ugrasmaktadir.
3 adet serisi yayınlanmış dev firmanın dev oyunu. osmanlı imparatorluğu' nun tüm zamanlarını oynama fırsatını bulabiliyorsunuz. 1453 tarihinde kapanan çağlar, bizans' a yapılan fetihler, ihtiraslar, aşklar, kaçamaklar, isyanlar, padişahlar, krallar, prensler, evlilikler, çocuklar, ihanetler, savaşlar, gemiler, askerler ne ararsanız vardır.

(bkz: paradox interactive)
komşularla sıfır problem fantazyasını denemek için ideal, leziz bir strateji serisidir.
eğer büyük bir imparatorluk kurulmak isteniyorsa seçilmesi gereken ülke fransa'dır. limanlara çok kaliteli kaptanlar gelir. bazen de yeni haritaları açabileceğiniz "conqueror" lar. bunlar amerika'yı keşfedip sömürgeciliğin doruklarına ulaşmak için çok önemliler.

ayrıca fransa'nın kuzeyinde ve doğusunda küçük avrupa devletleri fethedilerek, ordaki halktan gelir sağlanabilir ve büyük bir imparatorluk kurarak avusturya'ya dayanılabilir. güneydeki ispanya'dan da korkmaya hiç gerek yoktur ki; kara gücü hiç iyi değildir kendilerinin. direk fethedilip başkenti bırakmak karşılığında bütün topraklarını alabilir (iber yarımadasındaki) ya da onların önerdiği toprakları kabul edip, amerika yada güney afrikadan toprak sahibi olunur. böylece harita da gözle görülür bir açılma olur ki diğer bölgeleri keşfetmenin en kısa ve kolay yollarından biridir bu.

bir türk olarak, "osmanlıyla ilişkim iyi olsun birlikte savaşlara girelim! oley!" diye düşünebilir, her yıl halktan verginizi aldığınızda osmanlı'ya hediyeler falan yollayabilir, ittifak kurabilirsiniz. ama bu eninde sonunda bozulur. tarih böyle yazılmış değiştiremiyoruz maalesef. ( ilerki yıllarda ispanya'nın avusturya'nın vassal'ı olması gibi)
adına şiirler yazdıran, maniler dizdiren oyundur:

yeme beni,
annex ederim seni.

topraklarını çok sevdim,
tanesi kaç infamy.
2013 yılında 4.'sü çıkmasını beklediğimiz tarih ansiklopedisi olan oyun. öyle age of'lara, total war'lara benzemez. hardcore tarihçi işidir.
age of tarzı gibi 50 - 100 asker ile oynanan bir oyun değil , aksine tamamen stratejik yöntemler kullandıran , kafa yoran , sevdiğiniz takdirde bağımlılık yapabilen bir oyundur , oyun orta çağdan yakın çağa kadar ki tüm olayları bünyesinde bulunduruyor.

özellikle oyundaki en dikkat çekici özellik diplomasi anlayışıdır , öyle barış antlaşması savaş hediye göndermekle kalmaz , birçok diplomatik ayrıntıyı'da içinde barındırır.

oyun orta çağda başlayıp yakın çağa kadar bir süreç içeriyor , AI bakımından çok gelişmiş diyebiliriz.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.