bugün

varlığı dert değildir. maddi şeyleri alan şey dert olabilir mi?

para içki gibidir. çomara verirseniz kontrol edemez. kendi kontrolden çıkar
4 harfli ve her kapıya açabilme potansiyali olan anahtardır. "Parayla çözemediğin şeyler varsa daha fazla parayla çözersin"
günümüz dünyasındaki birçok sorunun çözümüdür aynı zamanda.
Çokluğu da yokluğu da dert olan şey. Kimileri için mutluluğun anahtarı.
para olmasa, herkese iyi insan dedirtecek nesnemsi.
insanın gözünü döndüren yegane şey.
Yakın gelecekte kağıt ve madeni olmak üzere iki çeşidi de tarihe karışacak olan ödeme aracı.

(bkz: elektronik para)
modern zamanların tanrısı.

(bkz: tanrı ölmedi paraya dönüştü)
niteliği değil niceliği önemlidir.
insanlığın başındaki en büyük lanet.
Para Tersten okunduğunda Arap = pislik.
Dün akşam bişey alacaktım. Kasadaki kızın saçları açık yeşildi..dudakları da mora boyanmışti. Kıyafeti zaten akıllara zarar. Yan tarafında bi adam duruyordu. Babanı görüyor musun dedi kıza..en son iki yıl önce gördüm dedi. Para veriyor mu dedi..gördüğümde bazen dedi. En son iki yıl önce görmüşsün dedi. O zaman da vermemismis zaten..zavalli kız içimi burktu akşam akşam..ben kızı görünüşüyle yargılarken kafamda, ne türlü dertleri varmış küçücük omuzlarında..
Para bu işte..zavallı bişey..
Derdin ana kaynağı. Evet.
p.t. barnum'un dediği gibi kötü bir sahip, harika bir köledir.
her şey değildir lakin çok şeydir.

görsel
https://www.aksam.com.tr/...rayi-susledi/haber-800481
Kiminin kölesi kiminin efendisi olan kağıt parçası.
insanı davar eder.
Bir erkeğe maddi olanaklar dışında da birçok şey kazandıran araç.
insanları değiştiren araç.kimileri için şanslı doğmaktır.siz tırnaklarınızla bir yerlere gelmeye çalışırken başkalarını kendi yormadan mevkilere ulaşır,hayatını yaşar.
insan genel olarak emeğini satar ve karşılığında eline bu geçer. Mal değişim aracı olarak kullanmak asıl amaçsa da, düzensiz birikmesiyle, kimi ruhları da satın alır hale getirir. Büyülü bir araçtır. insanı maymun da eder, son derece huzurlu da yaşatır. Arası yoktur.
Kiminin tanrı gibi görüp taptığı birşey,yokluğunu aratmasın varlığıyla kimseyi görmemiş yapmasın Allah.
put yapılan kağıt parçası. evet.
Modern yaşamın tanrısı, dünyaya şekil veren şey.

Miktarı ise çok şey belirler. Net.
Yokluğu dert, varlığı dert olan tek şey.
Sözün bittiği yer.