bugün

üniversiteyi istanbul'da aylık ortalama 700-800 tl ile gecinerek okumuştum. birkaç aydır da 4 bin tl'ye yakın bir maaşla geciniyorum, bir şekilde talih yüzüme güldü.. ailemin yanında yaşıyorum, kira, mutfak masrafı filan yok. hiç borcum da yok. çoğunluğunu özgürce harcayabilecegim tr standartlarınin ustunde sanırım iyi bir maaş.

ancak bu parayla ne yapılır gerçekten bilmiyorum. acik konuşayım; asosyal herifin tekiyim. doğru düzgün bir sosyal yaşantım yok. güzel kıyafetler alayım, efendim şurayı gezeyim göreyim gibisinden planlarim da yok. kısacası sap gibi yaşıyorum. ha mutluluk getiren meblağ bu değil, farkındayım; ancak bahsettiğim, ani biçimdeki bu ciddi refah artisinin yaşamdan aldığım hazzı hiçbir biçimde etkilemediği yönünde..

şöyle bi düşünüyorum, ben hayatta ne istiyorum diye. hiçbir şey istemiyorum arkadaş, hiçbir şey.. karnım doysun yeter. arada bir rakımı birami çekeyim, uzatayim ayaklarımı, daha ne olsun. en önemlisi sağlıklı olayım. etimi, proteinimi düzgün yiyebileyim yeter.

kısacası şunu söyleyeyim; yaşamasını bilmedikten sonra, hayata karşı o incelikli, mistik bir kavrayışa sahip olamadiktan sonra her şey boş. sadece anlık hazlarla tatmin ediyorsun kendini.
-para insanlara hayatta kalmak için çalışmak yerine mutlu olacağı şeylere daha fazla vakit ayırmasını sağlar,dolaylı olarak getirir.
Kişiliğini değistirmediği sürece evet.
Eksiğin para ise evet getirir.

Ama eksiğin sevmek sevilmekse yada sağlıksa ve çözümü yoksa getirmez.
(bkz: amına bile kor)
isteklere göre değişir. Şuan elinde ne para ne huzur ne sağlık ne eş ne dost olan insana elbet bir nebze olsun mutluluk getirir. Bir dertten kurtarır. Ama üzüntüsü para hırsındansa, yine yetmez yine mutluluğu bulamaz.
evet bence.
zenginlerin de zengin olduklarını unutturacak dertleri olduğunu gördüğüm için, hayır getirmez.
devrimizde getirir.

2000 li yılların başından beri dinimiz imanımız para oldu, öyle oldurulmak zorunda da bırakıldık aslında. bunda insani olarak bizlerinde suçu var ama genel suç tepedeki*** güçlü insanların suçu.
çok para çok mutluluk az para az mutluluk getirir. ama getirir.
(bkz: huzur islamdadır)
ne götürdüğüne bağlı. sağlık, gençlik, vakit, hayat.enerjisi goturerek gelen para bence mutluluk getirmez. he en azindan parasızlıktan olmezsin turist omerin babasi gibi.

ayni şekilde gurur, seref, onur namus gibi seyler götürupte gelen para da mutluluk getirmez.

e haram parada mutlulul getirmez.

ne kaldi ki geriye amk.

zaten mutluluk diye birsey de yok, hep amerikanin oyunu bunlar.
parasızlık mutsuzluk getirir onu bilmiyorum.
para mutluluğu kendi getirmezse, neyse parasi verir satin alirsin.

butun mevzunun analizi bitti.
Burada önemli olan paranin miktaridir.

Düsünün ayda 100 bin lira kazanmak sizi mutlu edebilir ama 1 milyon lira kazansaniz belki o mutlu yasayamayabilirsiniz.

Aslinda paranin miktari ne kadar artarsa o kadar da önemsiz hale geldigini gorursunuz.
Hayatı yüzde olarak değerlendirirsek %51 para mutluluğun kapısını açabilir.
Paranın getirmeyeceği bir şey olduğuna inananlar hala yaşıyor mu ?
Parayla saadet olmaz ama parasız da hiç bir bok olmaz.
elbette ki elbette.
kesinlikle insandan insana değişir.
sadece kendini düşünen bencil bir insanın elindeyse, kesinlikle mutlu olamaz. ama ve lakin kin, paylaşmayı seven, yardımsever birinin elinde para olursa kesinlikle mutluluğun dibine vuracaktır.
getirmez diyen fakirler gitsin aç yaşamaya devam etsin.

para mutluluğun kendisidir.

t: getirir.
Lidyalılardan beri cevabı biliyoruz ki getirir.
para mutluluk getirir mi kişiye göre degisir ama günümüz şartlarında paranin yokluğu mutsuzluk getireceği kesin.
siz parayı değil, parayla alabileceğiniz şeyleri seviyorsunuz.

halbuki paranın getireceği şeyler sizi sükut-u hayale uğratacaktır.

bu sebeple para konusunda beklentiniz çok yüksek olmasın.
Keşke getirmese de para kazanmak için bu kadar uğraşmasak dedirten durum. Mutlu olmak için çalışıyorum ama çalıştığım için mutsuzum derler.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar