bugün

gökyüzüne dikkatli bir şekilde bakıldığında fatih sultan mehmet'in portresini görebileceğimiz söylenmişti. iki saat boynum ağrıdı. sanırım bizi yemişler ama kesinlikle mükemmel bir görüntü. özellikle gökyüzünü gerçek sandım bir ara. bir de osmanlı devletinden kalma ak sakallı dedeler o ortamın içine iyice girmemizi sağlıyor.
emek verildiği her halinden belli olan ve koyulmuş dekorlarıyla birlikte hayalgücünüz de yardım ederse size kuşatma anını yaşatabilecek müze. surların büyük bir bölümünün görülebildiği portrede kuleden düşen askeri yakalamaya çalışan yeniçeri gözden kaçmamıştır.
telefonun kamerasını açıp tavanda 1-2 tur atınca farkedebiliyorsunuz fatih sultan mehmet'in portresini. Ayrıca dekorlar çok güzel olmuş. Ressam, atlı askerlerden birinin suratını fena şekilde kadir inanır'a benzetmiştir ayrıca. Merak eden için kordinat : fatih sultan mehmet portresinin hemen altındaki atlı grubu.
kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerin baş listesine oturtulmayı hakedecek güzellikte bir mekan..

merdivenden çıkarken gökyüzüne merdiven dayanmış gibi bir hisse kapıldım ilk..o kadar güzel tasvir etmişler ki gökyüzünü ben bir kaç dakika boynum yukarda dolaştım..

sanki ömrümde hiç gökyüzü görmemiş gibi..

sonra kafamı aşağı bir indirdim..aman yarabbi mini mini birler çalışkan ikilerden fırsat bulup beni içine çekmeye çalışan fetih anı..

surlar..toplar..atlar..her bir yeri ayrı ayrı hayran bırakıyor..vay beee dedim..mahşer gibi..kalabalık..bu kadar orduyu idare etmek..

önümdeki insanlşara odaklanmadan resme odaklanmaya çalışıyordum taaaki, iki tane ortaokul çömezi iki eli zafer işareti yaparak resim çektirene dek..

sanırsın feysbukta en çok tıklanan video ya sahip olduğu için hediye etmişler ona istanbul u..

evladım az duygulan kıçını dönene kadar önünü dön bak ne oluyor o resimde..

baktım arka tarafta fatih işaret ediyor "bu gençliğin hali ne dercesine" yanında da askerler kara kara düşünüyor..

yaaa fatih bey amca..sen koskoca istanbul u fethettin de biz bu gençleri bir fethedemedik..
bir arkadaşımın fatih sultan portresini başka bir yerde göstermesi ve benim yarım saat fatih sultan mehmet'i aramamla sonuçlanan gezim olmuştur. neyse ki; son anda yabancı biri sayesinde görme işlemim tamamlanmıştır.
kesinlikle çok iyi bir yer. gidip, görünüp sonra dua edilesi yerdir..
herkesin bahsettiği üzere muhtesem bir gökyüzü çalışması yapılmış karabulutların altından kendini gösteren güneş ışıklarını görmek insanı bambaşka düşüncelere itiyor.

gidilip görülesi bir müze çok başarılı olmuş.
gidilince asla pişman olunmayacak müzedir. dışarıya mı çıkıyorum ya? düşüncesi kafanızdan geçer içeri girerken. harika çizimler harika görsellik. doyamıyorsunuz.
standın döner bir makanizma ile hareket ettirilmesi müthiş sonuç verecek olan inanılmaz bir mekan. ancak bu çalışmaları çeşitli yerlerde çeşitli temalarla çoğaltmaları gerekmektedir.

bilet 5 tl, ticket 10 tl...
Annemin belediyede memur olması sebebiyle, herkesten önce gittiğim müzedir. panorama olayı ayrı bir süper. Tam karşınızda ateşlenen bir top 180 derece döndüğünüz zaman surları yıkıyor. sizi resmen olayın içine götürüyor. atmosfer desen on numara.
hava yağmurluydu dışarıda. neyse içeriye girdik binaya kat kat aşağıya indirdiler sonra karanlık bir yerden yukarıya doğru çıktık. çıktıkça aydınlanıyordu hava sanki dışarıya çıkıyormuşuz gibi. bulutları gördüm ilk ama yağmur yağmıyordu. bi afallama anı 2 sn. sonra ne kadar gerçekçi yapıldığının farkına varma durumu. gidin görün bence.
cok cok basarili olmus..
neyle karsilacagimi bilmeden cikiyordum merdivenleri... ciktim ciktim, bi yandan da yukari dogru bakiyorum. bi agac gordum, arkasinda masmavi bir gokyuzu... durakladim bi an, n'oluyo ya! dedim.. adimlarim yavasladi sonra..
gorduklerim tek kelimeyle muhtesmdi... insanlarin yuz ifadeleri bile en ince ayrintisiyla dusunulmus, ugrasilmis... savasin tam ortasina dusuruyor bir anda...
gitmeyen, gidemeyen herkes ilk firsatta gitsin bece...
Bu kadar methini duyunca bugun gezmeye karar verdigim muze. Anitkabirde de canakkale savasi panaromasi var ama bu sanirim kubbesiyle falan daha gercekci. Ayrica kubbede fatihin suratina benzeyen bir bulut da varmis.
Bugun gidip gordugum gayet memnun ayrildigim muze. Gideceklere 5 liraya kiralanan elektronik rehberden oneriyorum ki bunlar kim bu ne diyerek gezmesinler o gittiginiz yerde ne var ne yok anlatiyor zaten. Surlarin hemen yaninda olmasiyla da tarihe yolculuk yaptiriyor bir nevi.
klise olacak ama gidip gorulmesi gereken bi yer, tam 3 yil surmus yapimi.. tuyleriniz diken diken oluyor.. gokkubbe sanki cook uzakta.. ellerine bilgilerine yureklerine.saglik her birinin.. ve fatih sultan.. sen ne buyuk kumandansin.. istanbul icin sana buyuk minnet duyduk..
tavanda fatih sultan mehmet hanın silüeti var ordaki güvenlik olmasa farkedemezdim Allah o güvenlikçiden razı olsun.
istanbul'da bulunan müze.
son safa da dönen merdivenlerden çıkarken ne göreceğinizi kestiremediğinizden içinizi dolduran o heyecan ile birlikte bir anda mahşerin içinde bulursunuz kendinizi. uçsuz bucaksız bir mekan.. hayran kalmamak elde mi? insanın tüylerini diken diken eder.

mutlaka görülmesi gereken istanbul tarihi müzelerinden.
Yanılmıyorsam Türkiye'nin ilk ve tek panoramik müzesi. Gökyüzünde Fatih'in(Evet kendisi askerlik arkadaşım) portresini görmek için kendimi harap etmem ve alanın darlığı haricinde her şey gayet güzeldi. Gidilip görülmesi tavsiye edilir.
Malum zatın portresini tam çıkarken görmüştüm. Onun dışında toplar falan iyiydi.
(bkz: Fatih in topları)
yaklaşık 2 hafta önce gittim ve daha önce defalarca önünden geçtiğim halde neden gitmek aklıma gelmedi ki diye kendi kendime düşündüm. istanbul'da yaşayan ya da bir şekilde yolu düşen bir kişi gelip görsün burayı. büyükşehir belediyesinin istanbul'un fethi üzerine tam da şehre yakışacak derecede yaptığı güzel bir eser bu müze...

ilk olarak ulaşımdan ve müze giriş ücretinden bahsedeyim. tramvayla ya da metrobüsle gitmek isteyenler "Topkapı" durağında inecek ve park içindeki yolu takip ederek 2-3 dakikada müzeye varabilirler. öğrenci ve öğretmene giriş 3 tl iken normal giriş ücreti 5 tl dir.

2009 yılında istanbul büyükşehir belediyesi tarafından yapılmış Türkiye'nin ilk panaromik müzesidir. emek verildiği her halinden bellidir.

tavanı kaplayan gökyüzü, gerçekmiş gibi olan surlar, toplar, havanlar, mermiler...bir yandan çalan mehter marşı...insanların yüz ifadeleri...sanki savaşın ortasında bir anda kendini bulmuşsun gibi...fatih sultan Mehmet'in gökyüzündeki silueti...her şeyiyle anlamlı ve çok güzel bir çalışma olmuş.

aynı zamanda müzenin girişindeki bilgilendirici yazılar ve panoramik müzenin küçültülmüş ( 1/40 ve 1/100 oranında küçültülmüş halinin ) sergilenmesi de çok güzeldi. aynı zamanda gene müzenin girişinde ortaokul öğrencileri tarafından istanbul'un Fethi'yle ilgili yapılan resim çalışmaları da çok hoşuma gitmişti.

ve müzenin girişi de öyle güzel olmuş ki...eskiden oralar harabeydi ya. gayet bakımlı bir yeşil alan var.

* çıkışta dileyenler çok yakınındaki merkezefendi cami`sine gidip oranın tarihi havası eşliğinde vakit namazını kılıp camiyle ve türbeyle ilgili güzel bilgiler edinebilir. istanbul'un en meşhur köftecilerinden biri olan vedat milor'un da zaman zaman gittiği ve insanların sıraya girdiği merkezefendi köftecisi'nden köfte yiyerek günü tamamlayabilir.
Turisti dolandıran taksici olayından sonra benzer bir olaya burada şahit olduğum için aklıma gelen mekan.

Yazın gittiğim zaman tarifelerin yazılı olduğu liste şu şekildeydi.

Bilet : 10 tl
Ticket : 15 tl

Fiyatları tam hatırlamıyorum salladım ama ticket normal bilet yazanın fiyatından yüksekti onu hatırlıyorum. Turistleri sikiyorlar resmen. Acaba yurtdışında da bizleri sikiyorlar mı? Eğer sikiyorlarsa güzel olmuş. Sikmiyorlarsa ayıp etmişler.
görsel
Nerde lan.
Az evvel iki kızımla gezip geldiğim müze. Giriş ücreti 10 TL. aldılar. Kızlara, biri 4 biri 6 yaşında, ücret almadılar. Şimdi çamlıca radyo kulesine gitsek, içeriye girmeye bile ebesinin nikahını isterler. Gerçi burayı da AKAPE'lilere mâledebilirsiniz; ama olsun. Teşekkürler imamoğlu :-)
güncel Önemli Başlıklar