bugün

Sözsüz iletişim sanatıdır.
Sıkıcılığı hacivat ve karagöz ile kapışır.
the show must go on şarkısında geçen kelime olmasından ötürü bana bu şarkıyı ve fredie mercuryyi hatırlatır.
görsel
fazla naif. kibirsiz sevimli insan işi.
pandomim sessiz tiyatrodur .. samipaşazâde sezai' nin pandomim adlı bi eseri vardır ve beni derinden etkilemiştir.. hayatında hiçkimseyi ağlatmayan, herkesi güldüren adamın ölümü de öyle bir oluyor ki, güldürüyor. tavsiyedir, okuyunuz..
http://galeri.uludagsozluk.com/g/pandomim/.
yapmak istedim lan. hep yapmak istedim. ama beceremedim. yaram deşildi yine
kısaca sessiz sinemadır.
ülkemizde ne yazık ki zamanla değerini kaybetmiş bir sanattır ve amatörde olsa pandomimle uğraşan bir kişi olarak buna çok üzülüyorum.
cirque du soleil saltimbanco'da iki gösteri arasında yer alan, bazı seyircileri de dahil ederek yapılan ve inanılmaz başarılı bulduğum kısım.
şudur;
görsel
(bkz: görünmez cam)
sözün yerini, jest, mimik ve dans hareketlerinin aldığı kısa oyun.
Konuşma olmadan sadece mimik ve hareketlerle duyguları seyirciye aktaran sahne sanatı.

(bkz: pantomim)
(bkz: mim sanatı)
fransa'da hevesle görmek istediğim olaydı.kendimce "olum bu bi de konuşmuyo. işe bak." falan diyodum. çıktık bu ressamların,pandomimcilerin olduğu ünlü tepeye. gittim yanına abinin. abi "bonju mösyö" dedi o garip aksanıyla. hayallerim yıkıldı.
duygu ve düşüncelerin vucut ve yüz hareketleriyle izleyiciye aktarılmasının amaçlandığı sözsüz oyun.
yerine göre dans müzik veya çeşitli eşyalar kullanılabilir.
sözlerden arındırılmış oyun türüdür mesela dans ile düşünceyi aksettirebilmeyi amaçlar.
charlie chaplin, laurel ile hardy, sessiz sinema döneminde bu türün ilk temsilcilerinden olmuşlardır.
iletisimde sessiz-sozsuz kategorisine giren, sanatsal degerdeki gosteri.
biri kadın biri erkek 20'lerinde iki pandomimci; seksi anlatsalar, seksi olma zorunluluğu hissetmeden...ortaya nasıl bir şey çıkardı merak ettim...dokunmak hiç yok ama, sahnede en azından...ve seyirceye o duygu ne kadar geçerdi,kaç çift eve gitmek için sabırsızlanırdı ya da kaç maceracıyı bir tuvalet fantazisine sürekleyecek raddede tahrik edebilirdi bu iki pandomimci???...hoş, burası amerika değil abarmamak da lazım...neyse,dokunmak yok diyordum...dokunmadan seksi anlatmak.. yapabilirler mi ki??
80'lerde disko kültürüne çeşitli figürler kazandırmıştır. *
ing.: pantomime.
takdir edilesi bir sanat.
izlemesi de bir hayli zevklidir.
bir sumocu edasıyla duruşun tiyatral anlamda hırsızlığa dönüşebileceğini gördüğüm *, hevesle başlanabilecek ne varki türkiye şartlarında kısa soluklu olması muhtemel oyun.