bugün

kendisine sadece giresun' da pancar çorbası denir. diğer karadeniz şehirlerinde kara lahana çorbasıdır adı . mısır ekmeği ile yenmesi ve içine mısır konması şiddetle tavsiye edilir.
zara'da ise pancar aşı denen çorba,nefis olur.
kendisine sadece giresunda pancar denmeyen ve mısır ekmeğiyle süper eküri olan çorba
sadece annelerin yapabildiği çoğu kişinin bu leziz tatdan haersiz olarak yaşadığı içine konulan mısır ve tereyağı ile tadı zirvede olan karadeniz çorbası.
giresunlu olarak hamsiden sonra en sevdiğim yemek.
(bkz: +bilen bilir)
+karadeniz sofrasının vazgeçilmezi.
ordu'da da bilinir ve ilin başlıca yiyeceklerindendir.
en iyisi ordu'da yenilir. yanında da mısır ekmeği oldu mu of ki ne of.
ordu ilinin başlıca yemeğidir. mısır ekmeği yanında çok iyi meze olur. ordu ve giresun dışında başka hiçbir yerde pancar çorbası olarak geçmez. kendisine hep kara lahana çorbası denir. ve bu durum ordu-giresun bölge sakinlerinin çileden çıkmasına sebep olur.
istanbul'da nadir yapılandır.

eve bi' geldim mis gibi mısır unuyla beraber kokusu yayılmış odalara. oyhşş özlemişim lan. *
doğu karadeniz bölgesinde özellikle giresun ve ordu ilinde yapılan ve bu yörenin en bilinen çorbasıdır. Bir oturuşta bir tencere yeseniz de şişmezsiniz, öyle de bir özelliği var.

edit; akdeniz'de de yapılıyormuş.
en güzel yemektir, tartışma istemiyorum.
bu çorba bi harika dostum..
olsa da içsek denilen çorbadır.

anneme not: burada böyle sağlıklı çorbaların varlığından haberdar değiller.
içine daha önce pişmiş kuru fasulye katılmasıyla dahada nefis ve osurtan bir çorbaya dönüşür.
biz bunla büyüdük. kimseye çorbamızı kötületmeyiz.
Pancar çorbasıyla büyüyen anca bu kadar oluyor demek.