1. 1.
  hızlandırılmış tren faciası ile ismini duyurmuş ilçe.
  1 ... pedaliza
 2. 2.
  kavunu ile nam salmış muhafazakâr bir ilçe
  1 ... ferrole
 3. 3.
  'dörtyol' u ile meşhur sakarya ilçesidir.
  ... onish
 4. 4.
  insanlarının adapazarına giderken ''ada'ya gidiyorum'' diye söylediği ve bir zamanlar cem uzan ın çiftliğinin olduğu ilçedir.
  2 ... onish
 5. 5.
  öğrenciye 'uzaylı' muamelesi yapan sakarya ilinin kendilerine göre 'en gelişmiş' yerleşkesi.
  trenle istanbuldan 2-3 tlye bile gidebildiğini öğrenince vay anasını dediğin, görünüm itibarıyla oldukça şirin fakat insan! itibarıyla ? olan, yanında bir bayan varsa sokakta yürüyemeyeceğin,yürürsen atılacak laflara ya susup sindireceğin yada bi tenhada bıçaklanabileceğin enteresting bir ilce.

  yinede tipini kılığını kıyafetini beğenirlerse yanında bayan veya erkek olmayacaksa seni baştacı bile yapabilirler(sen yanlarındayken)

  ha bide sen ordan ayrılır ayrılmaz arkandan kadınlı erkekli en hızlı laf yapılabilecek diyarlardan.sen biryere ulaşmadan arkandan 49,2tane dedikodu ulaşmış olur bile.
  1 ... dipnote
 6. 6.
  1937'den önce sakarya akhisarı veya geyve akhisarı olarak bilinen ve 1987'de ilçe olmadan önce geyve'ye bağlı bucak olarak yönetilen küçük bir ilçe.
  1 ... cemali
 7. 7.
  12 ağustos 2011 öğlen vaktinde geçirdiğimiz tren kazası yüzünden hiç unutmayacağım ilçe.
  ... uriel
 8. 8.
  (bkz: pamukova haber)
  ... okutturan
 9. 9.
  Bereketli topraklar üzerine kurulmuş ilçe.ana yolların buradan geçmesi nedeniyle yapılaşma bu verimli arazileri ele geçiriyor.yol ve akarsu kenarlarında kurulu olan bina ve fabrikalar bu güzel ovayı metal dişleriyle övütüyorlar adeta.bir de nehirden kum çıkaran işletmeler var.taş ocakları da eklenince umarım adapazarı ovasının yaşadığı kaderi yaşamaz.aynı durumu gemlik taraflarında da görebilirsiniz.
  1 ... sessiz geveze
 10. 10.
  Uludağ sözlükte adını göreceğimi hiç ummadığım ilçemdir. 17 yılım geçti bana hiç bir şey katmadı bence bu böyle devam eder. Memleketimdir seviyorum muyum? Evet. Ama uzaklaşmak özlemek istiyorum.
  1 ... yalnizliklaoldu