bugün

gereksiz * *
teyyare uçak anlamına gelir. Osuruktan teyyare ise gereksiz,fuzuli,boş anlamına gelir.
teyyare uçak geldiği için osuruktan teyyare osuruktan imal edilen uçak anlamına gelir cidden.
osuruktan yapılmış teyyarenin o yare selam söyleyeceğine olan inancı belirten cümledir ...

a : bi osurdum teyyare oldu...
b : o yare de selam söyledi mi ?
a : nerden biliyon ? ne çabuk duyulmuş ?
gereksizlik belirtir, sair deyiminde osurukla ucan ucak benzetmesi yapmistir.
çalışma sistemi osuruktan gelen pis,bakteriyel ve kötü kokudan gelen enerjiyle çalışan teyyare çeşidi.
"boş, gereksiz, lafı olmaz" anlamında kullanılan söz.
hani yabancı dili çok iyi öğrenirsin de, bi kelime ile karşılaşırsın, ve anlam veremezsin, anlamazsın, okulda öğretilmemiştir o sana.
işte türkçe öğrenen yabancılar için de bu laf o sınıftadır.
tarkanın akşam gazetesi muhabiri süleyman şen'e söylediği kurban mesajı:

"umarım bu bayram olabildiğince az hayvan öldürülür. haberlerde kurbanlık hayvanları görüyorum. ölümleri için geri sayımı bekliyorlar. ama bazı gelenekler maalesef değişemiyor. keşke biraz değişse ve daha az hayvan öldürsek..."

sanırsınız ki bunlar hiç et yemez, sucuk ise soya fasulyesi zatti.
neden nerden nasıl kim tarafından çktığını hala anlamadığım öbek.
olaya değer katmadığı gibi anlamda kazandırmayan gereksiz soru yanıtının engerekli karşılığına verilen ad.
yeni bir behzat ç. sever.
selam söyle o yare dememek için kenimi zor tuttuğum sekizinci nesil yazar. hoşgelmiş.
google play sitesinde uygulaması bulunmakla birlikte içeriğini bilemiyorum. umarım kullanışlıdır.
https://play.google.com/s...suruktanTeyyare&hl=tr
ilk milli uçağımız.
Selam söylen o yare.
Boş ve gereksiz icraat anlamına gelen söz.
yenilenebilir yakıt kullanan bir çeşit uçak.