bugün

kimi yazarlar tarafından eşcinsel olduğu öne sürülen padişahların da etkisiyle araştırılmaya başlanan, osmanlı devletinde yaşandığı söylenen cinsel tercih.
oğlanlar hamamı diye bir hizmetleri de varmış.
*
(bkz: enderunlu fazıl)
elime geçen osmanlıca bir yazışmada ki yazışmalar dönemin padişahı ve kızkardeşine aitti.

padişah kızkardeşini görevindeki başarısından dolayı antalya valisine verir. ancak bir süre sonra kadın padişah olan abisine mektuplar yazar ve kocasından ayrılmak istediğini söylemektedir.

padişah ise nedenini sormaktadır . kadın ise söylemeye utandığı aslında yazıdaki üslubundan anlaşılmaktadır. buna göre ; kocası kadına aylardır elini bile sürmemektedir hatta eve bile gelemz olmuş . bunun yerine küçük çaplı olaylardan bölge karakoluna düşen genç ,yakışıklı oğlanlarla birlikte olmaktaymış , hatta olay tüm antalyalılar tarafından duyulmuş da kadın rezillikten dolayı ordan ayrılmak , adamdan da boşanmak istiyormuş

mektubun devamına göre; eğer saraya geri alınırsa , temizlik işlerine bile bakarım diyor kadıncağız.

edit : eksi veren arkadaşım zoruna mı gitti , o vali büyük büyük deden mi acaba . osmanlı toplumuyla ilgili en ufak bir zedeleyici düşünceye yer vermemek için çok kısa kestim entryi oysa ki o belgenin fotokopisini buraya koyar , osmanlıyı kötüler de kötülerdim değil mi .
osmanlı padişahları müthiş bir ilmi ve dini terbiye ile büyütüldüklerinden böyle bir olayın olması imkansıza yakındır. çoğunda allah korkusu ve makam bilinci üst düzeydedir.
http://www.aksam.com.tr/o...ete-civelekler-5268y.html
ilber ortaylı osmanlı'da topların vergiye tabi olduklarını söylemişti bir programında.
(bkz: osmanlı da ittihat ve terakki), cuk oturdu şahane bir tanım oldu, evet.
yazın serin olur deyu kızlarla, kışın sıcak olurlar deyu oğlanlarla yatılmasını tavsiye eden ben değilim herhalde.
isin ilginci 1858 yilinda tanzimat fermani sonrasinda cikarilan yasa ile escinsellik suc kapsamindan cikarilmis. devlet yikilana kadar da devam etmis, yerine kurulan cumhuriyet de bunu yasaklamamistir.
devlet kontrolunde idi. eşcinsellerin faaliyet alanları bazı hamamlar ile sınırlandırılmıştı. bu şekilde kimin kimi düdüklediğini bilmek isteyen devletin işi kolaylaşıyordu.
Tanzimat fermanına kadar osmanlı toplumunun ayrılmaz parçasıdır.

Osmanlı için bir eşcinsel cenneti diyebiliriz hatta, avrupada diri diri yakılırlarken, şanlı ecdadın sarayında bile barınabiliyorlardı.

Ahmet cevdet paşa, hamit ll'ye yazdığı raporda oğlancılığın toplumda azalmasindan dem vurur. Murat bardakçı yazmıştı bunu bir ara.
görsel

efe abi bir podcast inde anlatmıştı.
cezası idamdı.
Osmanlıda oğlancılık ve lezbiyenlik sarayda başlamıştı.

Özellikle manisada oğlancılık.

Şehzadeler karıları hamile bırakmasın diye geyler verilirdi yatarken yanlarına.
Tarih kitaplarında pek yazmamaktadır.
birçok kaynakta osmanlı'da oğlancılık olduğunu gördüm. erdoğan'ın tarih bilgisi dizilerden öğrendiği kadar. ecdadımız deyip duruyor ama ecdadı neler yapmış haberi yok.
yoktur.. bunu uyduran osmanlıyı çekemeyen zulüm 1453 başladı diyen orospu çocukları vardır...
Görsellerle kanıtlanmış ve minyatürlerle ölümsüzleştirilmiştir. Kanıt :

https://www.youtube.com/watch?v=rmgNpaM94Tg