bugün

acaba bizden çok sonraki nesiller bizim zamanımıza bakıp da ismet inönü'yü, adnan menderesi, cemal gürsel'i, kenan evren'i görünce bizlerden de nefret edecek mi?

hiç değilse adamların müthiş bir dönemi var, eğitim kültür siyasi açıdan.
çağ açıp, çağ kapatmış yaptığı fetihlerle. ama biz kendi topraklarımızda kendi ellerimizle kurduğumuz kıçıkırık pkk diye bir örgütü bitiremiyoruz.

"hasta adam" diye nitelendirilirken bile batı'nın, sömürgecilerin çekindiği, yiyip de bitiremedikleri bir devletken, biz amerikanya abimizin sözünden dışarı çıkmıyoruz. götünden ayrılmıyoruz, ne derse onu yaparız.

şu padişah bunu yapmış, o bunu kesmiş. bu bunu öldürmüş de işte böyle olmuş. eleştirimiz bu kadar!
gören de osmanlı'yı padişahlar yönetiyor zannedecek. padişah sadece bir gösteriş kuklası. osmanlı'da sistem var, osmanlı'yı ayakta tutan tek etken oturmuş sistemi, yönetimiydi. deliyi bile oturtsan devlet yönetilirdi.

ama kaderin bir cilvesi işte sistem kendi kendini yok ettirdi. hain evlat ittihaat ve terakki batılıların yapamadığını yaptı. m.kemal de osmanlı'nın külleri üzerinde yeni bir devlet inşa etti. (bu arada m.kemal millete kaşıkla yemeyi öğretmedi, sallamayın. türkler orta asya'dan beri kaşıkla yemek yiyordu zaten.)

daha doğru dürüst bir sistemin, düzenin yok. demokrasi diyorsun, cumhuriyet diyorsun, halkın kendi kendini seçmesi diyorsun. ama yüzde 47 oy almış bir partiyi kapatmaya çalışıyorsun. yeri geldiğinde başbakan asıyorsun, yeri gelince hapishanede yatmış birini başbakan yapıyorsun. kendi kıçımız açıkta kalmışken milletin kıçına bakıp gülüyoruz. hey allahım ya!

yani demem o ki, eleştiriyi ibret-ders almak için değil de kendinizi tatmin etmek için yapıyorsanız hiç bi bok olmaz bu eleştiriden. osmanlı'yı sadece padişahlardan ibaret görüyorsan da bu sadece senin hıyarlığındır. sonra kalkıp, biz neden gelişemiyoruz, niye böyleyiz? deyu ağlayıp batının götünü yalamayın.
çok gereksiz bir türkiye cumhuriyet vs. osmanlı devleti durumuna sahne olan başlık. ikisi de benim arkadaş, kime ne? türkiye cumhuriyeti vatanımdır, bu başlık altında kendini türkiye cumhuriyeti ile özdeşleştirenlerden çok daha fazla benimdir, herşeyiyle sahip çıkarım, iyisiyle kötüsüyle, kayıtsız şartsız. boş hamasetin gereği yok. herkes kendini iyi bilir. osmanlı devleti ise benim köküm. redd-i miras edemem. etmeyi gerektirecek bir durumda yok. şanlı bir mazi benim için. en az türkiye cumhuriyeti vatandaşı olduğum kadar osmanlıyım. yahya kemal beyatlı'dan gelsin:
"ne harabiyim ne harabatiyim
kökü mazide olan atiyim"
600 yıl süren acı dolu hatıralardan sonra, esaretinden en son türklerin kurtulduğu devlet.
hala turklugu on plana cikarmadigi icin elestirilen en buyuk mirasimiz, atalarimiz. sadece bir irkin yukseltilmesi ile bir ulke nasil ayakta kalir zannediyorsunuz siz? hadi dusunemiyorsunuz, aha bakin amerika ornegi var karsinizda. adamlar irki mevzusunu arka plana atip tek bayragi on plana cikardilar, aemrika da dogmayan biri baskanlik haric her mevkiye gelebiliyor. osmanli bunu yuzyillar once asmis. bayragi islam olan bir devletten daha ne bekliyordunuz?

biri cikiyor diyorki yok suranin fethinde bir sadrazam boyle demis, yok bir yerde pis turk demis. ulan pokemon hangi devlet halkina ragmen ayakta kalmis ki osmanli kalsin. padisahi turk olan bir devlet turk halkina nasil iskence eder.

ayrica padisahlarin yabanci hanim almalari kadar normal ne vardir bilmiyorum, hic mi tarih bilmezsiniz ki devletler arasi kiz alip vermenin ne kadar olagan oldugunu, hatta bir nevi gelenek oldugunu bilmezsiniz. ayrica o hanimlardan dogan cocukta turk tur efendim, turk adetlerine gore yetisen cocuk ancak turk olur. yahudi degildi ki osmanli musluman olmak icin annesinin musluman olmasi gereksin.** kralice elizabeth in kocasi da alman dir mesela, hicbir almanin cikip ingiltere bizim dedigini duymadim ben. akil, mantik.
senin simdi bogazinda baligini yedigin istanbul u binbir ugrasla sana miras birakmistir, eger bu tarihi kabul etmeyip reddi miras yapuiyorsan defol git baska ulkeye. atalarin buyuk ihtimalle ege nin diger yakasinda.
atalarım olarak görmediğim, herhangi bir vefa borcu hissetmediğim, tarihi boyunca dönme ve devşirmelerle iç içe yönetilmiş, kardeş katlini bile islamiyet kılıfı içinde mazur göstermiş, tıpkı günümüzün iktidar partisi akp gibi islamı kendi çıkarlarına göre manipüle etmiş devlettir.

padişahlarının yarısı akıllı olmayan* ve sarayından çıkmayan kişilerdir

at ile kayığa binmeye çalışan zihinsel özürlüleri bile ( (bkz: deli ibrahim)) padişah yapmışlardır, devleti hep danışmanlar, padişah anneleri ve yüksek seviyedeki asilzadeler yönetmiştir.

her yerden (hatta özellikle sarayın tüm gizli işlerinden) oluk oluk kan akar.

"derin devlet" denilen şeyin ayyuka çıktığı imparatorluktur.

kan üzerine kurulmuştur. (haçlı seferleri için de aynısını düşünüyorum)

iyi yönleri?

azınlık haklarına hep saygılı olmuşlardır,
bazı dönemlerinde oldukça güçlü bir küresel politika izleyerek neredeyse dünyaya hakim olmuşlardır, kararlılardır.

türkiye cumhuriyeti haricinde hiçbir devlete sadakat borcum olduğunu düşünmüyorum ayrıca.

o sadakatim de şimdiki kuklalar için değil, orasından eminim.

özet?

ha osmanlı,
ha çin imparatorluğu.

gözümde fark yok.

evet, eksileri görelim.
işgal ettiği topraklarda söylentilere göre barış ve özgürlük getiren devlettir. A.koyim adı üzerinde işgal ediyor sonra barış ve özgürlük getiriyor zamanın yada dönemin şimdiki abd'si gibi tabi bu devletin gerzekliği sanayileşememesi yoksa sanayileşse bugün abd'nin yaptığının iki katını yapmazsa puştum ve dünya tam bir bağımsız olacaktı! inanana göre!... Sonra sonra sonra vergiyi ödemeyen halkın nasılda meydanlarda asıldığını bilmemek ahmaklıktır gurur mu? hay o gururun g.tüne koyiyim ben!
tarih arenasında hüküm sürmüş imparatorluklardan birisini* yönetmiş erkânın oluşturduğu organizasyon.

adı üstünde bir imparatorluktur ve emperyalisttir. aydınlanma ve sanayi devriminden yeterince nasiplenemediği için ancak güdük bir sömürü politikası yürütebilmiştir.

son dönemlerinde batı'da miiliyetçi bir formasyonla yetişen ittihad ve terakkici seçkinlerin iflâh olmaz tutkuları sonucu imza attığı ermeni soykırımı, sarıkamış, balkan savaşları gibi büyük kıyımlar mîras bırakmıştır tarihe.

bakayası üzerinde yükselen devletlerden birisi olan türkiye cumhuriyeti de bu son dönemin mîrasını taşımaktadır.

kürt sorunu, ermeni sorunu, eşitsizlik, baskıcılık, vs. kimi ulusalcılarca osmanlı imparatorluğu'na karşı sahiplenilen bir devlette hâlâ çözülebilmiş değildir. türkiye ile kıyaslanması anakronik bir hata teşekkül etse de, diğer imparatorluklar üzerinde yükselen ulus devletlerin bugünkü durumu gözetildiğinde ortaya anlamlı bir sonuç çıkartılabilmektedir.
coğrafi keşifler, rönesans , reform, sanayi devrimi vs hareketlerinin tamamını ıskalamış devlet.
Adaletin tıkır tıkır işlediği imparotorluktur.
ecdadımızdır. gurur kaynağımızdır. sevdiğimizdir osmanlı.

bilimi tüm coğrafyalara ulaştıran sanatın doruklarında gezinen, müziği dünyaya hediye eden, ilk dünya haritasını çizen, kıtaları keşfeden, gittiği yerlere adeleti insanlığı öğreten, 72 milleti birbirine kırdırmadan asırlarca yaşatabilen, damarlarında asil türk kanı gezen imparatorluk.

öyleki allah'ın dünyaya bir lütfu olan imparatorluktur osmanlı...
hakkında bu kadar entry girilince öldü sandığım devlettir.

edit: aaa ölmüş hakkaten!
ne vakit söz edilse hakkında birçok hamaset sever bir çok akıl fikir fukarasi eleştiri yahut övgü yapayim derken kepaze olan kişilerin görmeme sebebiyet vermiş olan devlettir. eh bunun yansımasinin da bu diyarda olmasi gayet normaldir.

ulan bari bir bok bilseniz gam yemeceğim ama birşeyden de haberiniz yok. hele ki bazı sapsallarin insan öldürmüştür tu kaka boktur falan filanlı entryleri görünce ciddi anlamda geri zekalilarla beraber bu sözlükte yazdiğimi görerek utaniyorum.

yahu arkadas hangi devlet kan üzerinde kurulmamiştir? ne ulan bu pamukprensesveyedicücelerdevleti mi?

adi üstünde imparatorluk yahu.

imparatorluk kavraminida siktiret hangi devlet kanla kurulmamiştir?

kulaktan dolma bilgilerle en son lisede ve öss'de test çözmek için ezberlediklerinin kalintilariyla yorum yapma zavalliğini gösteren bir takım gerizekalilar hala gerizekalik yapmaktan bikmadilar ve bikmayacaklar.

hiç bir metaya dayanmadan en azindan bir örnek vermeden cahil siyaseti gözlükleriyle tarih üzerinden nemalanma calişmalarinin üzerine anca sicilir.

kafaniza zican adam düssün.
resmi müfredat sayesinde, tamam yanlış öğretilmeyen fakat yanlış bir açıdan baktırılıp tanıtılan devlettir. öyle ki, birçok avrupalı, osmanlı devleti tarihini türkiye vatandaşlarından daha iyi tanır ve bilir.
orta çağdan gelip yeni ve yakın çağa uzanan bir devletin tarihini, geçmişimizi bilmemkaç yılında çaldıran savaşı, mohaç meydan muharebesi vs. şeklinde öğreten bu eğitim sistemine acıyorum. ve bu sistemden mezun olup üzerine hiç bir şey ekleyemeyenlere...
strateji hatası yaparak fethettiği ülkeleri yağmalamak, zorla yönetmek ve bu ülkelerde yaşayanları katletmek yerine; fethettiği ülkelere barışı, adaleti, huzuru getirmiş devlettir. zaten osmanlı devleti fethettiği ülkelere barışı, adaleti, huzuru getirdiği için kendisine atılmamış iftira, bok, çamur kalmamış, tarihi anlamayan dingiller tarafından dünyanın en berbat devleti ilan edilme noktasına gelmiştir. oysa fethettiği ülkeleri yağmalayan, zorla yöneten ve fethettiği ülkelerde yaşayanları katleden ülkeler geçmişten günümüze değin el üstünde tutulmuşlar, "tarihi anlamayan birilerine göre" her zaman en iyi, en güzel, en ideal devlet(ler) olmuşlardır.
7 tane alevi-türkmen başı kesenin cennete gideceği hakkında fetvalar veren ebu suud gibi şeyhulislamlara sahip devlet.

cehennem ateşinde cayır cayır yanacak birçok padişah ve devlet adamı yetiştiştirmiştir.
adını kurucusundan alan devlet.

iki eleman yolda giderken bir lokantanın camında ''siz yiyin, torununuz ödesin'' yazısını görünce içeri dalıp ne buldularsa yemişler. tam çıkarlarken garson yüklü bir hesapla çıkmış önlerine. bunlar şaşırarak camdaki yazıyı gösterince, garson; ''doğrudur, ama bu sizin dedelerinizin hesabı'' demiş.

ecdadımızın rakiplerinin çocuklarına bıraktıkları miras(gsmh) :

birleşik krallık 36.875 dolar,
fransa 33.387 dolar,
rusya, 6331 dolar (nüfus 145 milyon)
almanya 33.356 dolar
avusturya 37.378 dolar

dünya tarihinde dünkü çocuk olan abd 44.168 dolar

biz mi?
bize dedelerden kalan maddi miras 7500 dolar ve manevi mirasımız bu: şark kurnazlığı

http://www.hurriyet.com.t....asp?gid=229&sz=49844

eminim, bu esnafların duvarlarında bereket duası, rızık ayetleri, ticaret hadisleri asılıdır ve ramazan-ı şerif'te bir günleri niyetsiz geçmez.

cumaları ''namazdayım, döncem ben sana'' yazılı tabelaları asıp gittikleri camide, atalarının sahibini bilmedikleri bahçelerden yedikleri meyvenin parasını dallara astıklarını öğrenip hönküre hönküre ağlayacaklar ve dükkanlarına dönüp gavura ayrı çalışan ahlak(sızlık)larına devam edecekler.

torosların saftrik yörüklerinin belki de eski tengrilerinden kalma samimiyetlerinin etkisiyle söyledikleri bir söz vardır: ''allah dermiş ki; ben de istemem gavuru zengin etmeyi ama ne yapayım, emeklerine acıyorum''
hangi padişahının ve devlet adamının cehennem ateşinde cayır cayır yanacağına bizlerin hüküm veremeyeceği devlet.
dedesinin dedesinin adını bilmeyen, bir soykutugu olmayanların ecdadımız diye sahip cıkmaya calıstıgı seriat temelli imparatorluk.adam ecdadımız diyor, bu adamlar devsirmeydi.devsirme ne demek biliyor musun? savasa-sefere cıkıyorsun, muslim ya da gayrimuslim ergenlik cagındaki cocukların hepsini topluyorsun ve yetistiriyorsun. kundaktaki bebeleri almıyorsun, belli bir yasa gelmis olması gerekiyor. bunu da zorla yapıyorsun,anasının babasının musadesiyle degil.simdi bu adamlar senin ecdadın oyle mi? bugun cumhuriyete ataturk e kufredip osmanlıyı ovenlerin hepsi seriatcıdır. birisi size olcusuz bir sekilde osmanlıyı ovuyorsa bilin ki islamcıdır.

osmanlı sadece anadolu da on binlerce turkmeni-aleviyi kırdı gecirdi. osmanlı tarihi aynı zamanda bir isyanlar tarihidir. yok efendim adalet varmıs, barıs-huzur varmıs.
tarihe meraklıysan, tarih ogrenmek istiyorsan dogru-nesnel kaynaklardan oku-ogren,
gec git. laga luga yapma. roma imparatorlugu da goctu gitti uzerinde gunes batmayan
buyuk britanya da, osmanlı onlardan daha ihtisamlı daha buyuk degildi. hepsi goctu gitti, tarihe karıstılar.
osmanlı devleti halkını dış tehlikelere karşı her zaman korumuştur.yok halkını köleleştirmişte, yok padişahlar taşşaklarını yaymışlarda, bu tarz yaklaşımlarla sadece götüme gülme pratiği yaptırılır.ispanya en kanlı engizisyon dönemini yaşarken, avrupada taht için yüz yıllarca savaş olurken magna karta imzalandıktan 100 yıl sonra kurulan bu devlet için yapacağın eleştirileri önce bir daha düşün.hakkında yapılacak en doğru ve kesin eleştiri kötü yönetilmesidir.zaten 100 yılda 1 *lider çıkaran sevgili ülkemin vatandaşları bu duruma çok aşinasınız.
sonuç olarak hakkında "insani değerlere önem verilmiyordu" tarzında yaklaşımı olan insanları da bünyesine katarak, yıkılmış dahi olsa, en geniş sınırlarına ulaşmıştır.
Sadece alevileri Türk gören bünyelerin çemkirip mesnetsiz hakaretlerde bulunduğu cihan imparatorluğu. Devlet ricali ve padişahlar Türklere ve Türklere hakaret ediyormuş. Kim uyduruyo lan bunları. Bırakılan borca gelince. mevcut cumhuriyet sadece 85 yılda 100 milyarlarca dolar borç biriktirdi. Osmanlının 150-200 senede yaptığı borç ortada. Osmanlı ise tüm borçlarının silinmesine karşılık bir karış toprak dahi vermedi.
osmanlı dini esaslara gore yonetilen bir imparatorluktu. ortada seriat var,
hilafet var,saltanat var. millet esasına dayalı bir anlayıs sozkonusu degil.
zaten tebaası da muslim ve gayrimuslim olarak tanımlanıyor.
insanların milliyetlerinden etnik kimliklerinden once dini inanclarıyla
tanımlanmaları ve ona gore muameleye tabi tutulmaları sozkonusu.
zaten batıda baslayan milliyetcilik akımları da osmanlının dini esasa dayanan
iktidarının sonunu getiriyor. osmanlının sonu geliyor ama dagılmasıyla beraber
geriye sorunlu bir cografya bırakıyor. bugun balkanlar hala problemlidir.
turkiye cumhuriyetinin rumlarla,ermenilerle ve kurtlerle yasadıgı sorunların
altında da iste bu ummet kafası yatar. bu sorunlar hep osmanlının mirasıdır.
batıda fransız devrimiyle baslayan milliyetcilik akımı osmanlıya gecikerek
geldi.milliyetcilik dinin onune gecti ve bu osmanlının sonu oldu.

batı emperyalizmi arap cografyasında ve afrikada sınırları cetvelle
cizerek belirledi, kabile toplumlarının sefleri bir anda devlet baskanı oldu.
kabile toplumları bir anda guya bagımsız devlet oldular.

ama icice gecmis homojen olmayan etnik yapılardan olusan bolgelerde
catısma ve karısıklık kacınılmaz oldu.osmanlının hakim oldugu cografyalarda
orgun bir devlet yapısı yoktu, o yuzden isyanlar kısa surede etkisini gosterdi.
osmanlı birinci dunya savasına girmeseydi bile cokusu kacınılmazdı.

aslında osmanlı tarihi sultan selim den once ve sonra diye ikiye ayrılır.
osmanlı halifeligi ele gecirmesiyle beraber tamamen arap islamın kontrolune
girerek kimlik-ruh degistirmistir. anadolu islamına sırt cevirerek
arap islamını-seriatını benimsemistir.
cihansumul devletidir.
varlığını inkar edilemeyecek kadar geniş alana ve uzun zamana yaymış , kendi torunları tarafından bile kabul edilmeyecek dereceye getirilmiş , tü kaka gibi nidalara maruz kalmış bir imparatorluktur.

nedir osmanlı, neden kuruldu , kimler yaşadı , kimler yönetti, kimler yıktı , nasıl yıkıldı...

barış , kardeşlik gibi güzel ama masraflı kavramların dünya yüzeyinde asla olmayacağını kanıtlaması bakımından emsal teşkil edebilir.

tarih tekerür eder, bazıları ibret alır bazıları ...

önce atının eğerleri öpülen sonra hasta adam vs...

her güzel şeyin sonu vardır...

-tarihi anlat bana vezirim

+doğdular , yaşadılar ve öldüler...
Osmanlıcası Devlet-i Aliyye-i Osmaniye dir, 1299-1922 yılları arasında varlığını sürdürmüş Türk devletidir. 29 Ekim 1923 tarihinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti bu devletin ardılı olarak kabul edilmektedir.
son 200 senesini avrupalı devletlerin oyuncağı olarak geçiren devlet. üretmemiştir çağa uyum sağlayamamıştır bize borçlu,yıkılmış,okuma yazma bilmeyen insanlardan oluşan dünyanın gerisinde bir bölge bırakıp tarihin derinliklerine gömülmüştür. kanuni ve yavuz gibilerle övünenler nedense 2. mahmut sultan reşat ve vahdettin döneminden pek bahsetmezler. 16 yy da yaşanan medeniyet orada kaldı.