1. 1.
  nufusu yaklasik 550 bindir.
  1 ... static
 2. 2.
  soğuk iskandinavya'nın her biri çirkin olan şehirlerinden biridir.
  1 -8 ... real betis
 3. 3.
  Oslo küçük bir kenttir. şehir merkezi alabildiğine mağazalarla doludur. kristal eşyalardan giyime, giyimden oyuncakçılara, oyuncakçılardan elektronik mağazalara kadar çeşidi boldur buraların. ama bir o kadar da elinde kahveleri ile dolaşan öğrenciler, aileler, çocuklar hakimdir Oslo caddelerine. burada sokakta kahve içmek sanki bir gelenektir. belki de soğuk havaya karşı sürülen bir keyiftir. eldiven, manto ve kahve vazgeçilmez üçlüdür Oslolularda. oslo da kahve içmek güzeldir. norveç in özel bardakları vardır. bu bardaklar genelde metaldir ve hacmi orta büyüklükteki bir kupa kadardır. bu bardakların siyah kapakları çift deliklidir. biri nokta halinde iken öteki içmek için biraz daha büyükçedir. gerçekten de bir gelenek gibidir Oslo caddelerinde dolaşırken kahve içmek.
  1 ... piri reis
 4. 4.
  1925 yılına kadar "christiania" adını taşımıştır. knut hamsun'un bazı romanlarında bu adla geçer.
  1 ... holy idle
 5. 5.
  black metal'in başkenti.
  2 ... wolfshade
 6. 6.
  yüksekova da her odasında internet bağlantısı olan -ki dış görünüşüne göre çok şaşırtmıştır- bir otel.
  ... eticin
 7. 7.
  norveç ülkesinin başkenti ve en büyük şehridir. iskandinavya'nın 4. büyük şehridir ( kopenhang, stocholm, helsinki ) şehrin tarihi 1049 yılına kadar uzanmaktadır. kuruluş tarihide 1049'dur.
  ... onurkul
 8. 8.
  norvec'in baskenti olup, ulkenin guzel sehirlerindendir; fakat baskentin daha guzel olmasi beklenirdi. ulasim diger sehirlere gore cok cok daha kolaydir. misal tromso'ya gitmek 30 saat alir, halbuki norvec otobusle 10 saatte gezilebilecek bir ulkedir. isil isil sokaklariyla, evleriyle, sahiliyle mini mini, guzel bir sehirdir. hayat cok pahalidir, sehir ici otobuse 20 lira kadar para bayilmak zorunda kalabilirsiniz, gote gelmemek icin onceden ogrenin neyin ne kadar oldugunu. turkiye'de sizi 5 gun doyuracak parayla orada bir ogun yemek yiyebiliyorsunuz. trondheim, bergen gibi sehirlerine direk tren seferleri vardir, atlayip kacabilirsiniz.

  amma velakin, norvec'in en guzel sehri tartismasiz kristiansand'dir. oslo bok yemis.
  ... der meister
 9. 9.
  bu akşam tarihinin en güzel gecelerinden birini yaşayacak şehir. koşun valhall arena'ya!

  (bkz: 18 şubat 2010 rammstein oslo konseri)
  ... der meister
 10. 10.
  norveççe'de okunuşu yaklaşık olarak "uşlo"dur.

  "olm norveçliler o'ları u diye okuyomuş lan" diye gaza gelip "uslu" derseniz mal mal bakıyorlar. gözümden düştün oslo, uşlo ne lan...
  ... der meister