bugün

Elektronların bulunduğu enerji katmanları.
elektronların atom yörüngesinde buundukları yerlerdir.
(bkz: halycon and on and on)
(bkz: s orbitali)
(bkz: p orbitali)
(bkz: d orbitali)
(bkz: f orbitali)
orhan abi'nin kısaltılmış şeklidir. biz ona hep öyle deriz!!!
(bkz: naber lan orbital)
kimya'daki kullanımı ile birebir türkçesi "yörüngemsi" olan kelime. bir atomdaki elektronların bulunabilecegi enerji düzeylerinin ifadesidir.

her orbital belli çift sayıda elektron alır. bu elektron çiftleri aynı enerji düzeyindeki, aynı orbitale ters spinli olarak yerleşir. bu şekilde en kuçük enerji düzeyindeki orbitalden daha yüksek enerji seviyeli orbitale dogru aufbau kuralına göre elektronlar yerleşirler.
ilk defa triple x filmi ile tanışmış olduğum grup. tam olarak bilmemekle bildikte techno müzik yaptıklarını sanıyorum. technologicque park şarkısı güzeldir.
elektron konfigürasyonunda son kalan harfi periyodik cetvelde elementin, hangi gurupta ve kaçıncı periyotta olduğunu gösteren olaydır.
(bkz: Technologique Park)
lise 1 kimya konularından en karışık fakat en basit olan konudur. (bu fikir özneldir).
atomda, çekirdeğin etrafında elektronların bulunma ihtimalinin en yüksek olduğu bölge..Öyle halkalardan filan oluşmaz lisede tahtaya çizip altına da 1s 2s yazdıkları gibi küreler de değillerdir, hesap kitaba dayalı yer saptamalarıdır..
96'da çıkarttıkları the box single'ı ile akıllarda sağlam yer edinen ingiliz tekno funk (funk'ı ben uydurdum. copyright copyright.) grubu.

ıslık bile çalıyorlar.
Lise yıllarımda beni kimyadan soğutan, dizilişini öğrenmek için say say para say para say dede para say dede para say gibi tekeerleme ezberlememe yol açan yörüngeler. Allah aşkına, liseli çocuğun ne öğrendiğinin farkındamıyız? Atomun üstünde duran elektronların dizilişini belirten yörüngeler.
(bkz: yörünge)
değerlik elektronlarını taşıyan, atom çevresindeki yörüngeler
dört çeşittir
s orbitalleri
p orbitalleri
d orbitalleri
f orbitalleri