bugün

çok ünlü bir siyaset bilimi hocasıdır denizler kadar bilgisi olduğu söylenir siyasi tarih 1(ilk çağlardan 1918 e) ve 2(1918-1994) olarak kitapları mevcuttur genç yaşta vefat etmiştir.
siyasi tarih adlı serisi olayları kronolojik değil de neden-sonuç ilişkisine göre işlemesi sayesinde kolay anlaşılır. tarihe ilginiz varsa yada az çok birşeyler öğreneyim diyorsanız kesinlikle tavsiye edilir.
türkiye'nin dış politikası adlı kitabı bütün uluslararası ilişkiler okuyanlara önerilir. kitaplarında, konunun önce fotografını çekip sonra derinlerine inerek, kalıcı bir biçimde aktarır.
ismiyle insanı komik durumlara düşürebilecek, türk yazar.. geçen gün bir kitapçıda "orıl sendır'ın dış politikası var mııı" şeklinde bir cümle duydum *
siyasi tarih adlı 2 ciltlik enfes tarih kitabı fahir armaoğlu ndan sonra türkiye deki en iyi kitaptır. resmen savaş ve sosyo-politik mobiliteyi gözünüzde canlandırırsınız. yıllar geçse de unutmanız mümkün değildir anlattıklarını. *
uludağ üniversitesi ikinci sınıftaki uluslararası ilişkiler öğrencilerinin siyasi tarih adlı derste kullandığı ve dersi geçmesi için de yalayıp yutması gereken iki ciltten oluşan kitapların yazarı.
türk- amerikan ilişkilerini anlatan ( 1947- 1964 idi sanırım ilki) rahmetli hoca. bonus olarak;
(bkz: ankanın yükselişi ve düşüşü)
oral sander'in tarih analizlerini okuduğunuz zaman sanki o günlerde yaşamış gibi olayı derin ve ayrıntılarla işlediğini görürsünüz. yaptığı tahlillerinde genelde unutulan insan faktörüne dikkat çekmiş ve tarihi çok yönlü ele almıştır. kitapları bir çok üniversitenin uluslararası ilişkiler bölümünde okutulmaktadır.
siyasi tarih adlı 2 ciltlik eseri,ders kitabı olarak okutulmakta olan, yanlı yazmayan hoca.
okunası siyasi tarih kitabı olan siyaset bilimcisidir. kitabın müthiş bir anlatımı vardır. alıp götürür insanı. age of empires 3 oynama isteği uyandırır kitabın birinci cildi.
47 yaşında vefat etmiştir.
mülkiye'de bulunduğum dönemde bazı sınavlara gözetmen olarak gelen ve sınav süresince de sürekli okuyan bir hoca idi.
rahmetli olmuş mülkiye siyasi tarih anabilim dalı başkanı'dır. kitapları ders kitabı olarak okutulmaktadır; fakat kanımca kitapta metodolojik sorunlar vardır ve soguk savaş içerisinde yazılmış, tipik bir soğuk savaş kitabıdır.

onun yerine okunabilecek bir kitap için:

(bkz: kısa 20 yy tarihi) *
uludağ üniversitesi eğitim fakülktesi öğretim görevlilerinden hatice hocanın uygarlık tarihi dersi kapsamında ara sınav yapacağı siyasi tarih 1 ve 2 nin yazar kişisi.
siyasi tarihi çok iyi anlatan 2 ciltlik kitabını roman havasında okumak , sadece iibf öğrencileri için değil herkese hitap eden bir yazar olduğunu anlatıyor herhalde.anlatımındaki yalınlık takdir edilir.
kendisinin siyasi tarih* kitabını okuyunca bilgi ve birikimini görüp inanılmaz saygı duyduğum siyaset bilimcisi. kitaplarının anlatımı çok yalındır ve okudukça okumaya iter insanı ama bir diğer taraftan size bilgi vermekten de geri durmaz. keşke hala yaşasaydı ve kendisiyle şöyle bir oturup sağlam bir sohbet yapmayı istedim dünya siyaseti hakkında.

kırmızı olan siyasi tarih kitabında* israil devletinin kuruluşu ile ilgili çok ilginç bir bilgi vermiştir.
"bu arada baron de rothschild gibi zengin yahudilerden toplanan paralarla, 60.000 yahudi, arap toprak ağalarından aldıkları topraklar üzerinde filistin'e yerleşmeye başladılar."
(oral sander, siyasi tarih; 19.baskı sayfa 297)
'ilk çağlardan 1918'e' adlı kitabı ve ikinci kitabı taaa 2. sınıfta derste(siyasi tarih) okutulmuştu. tabi o zamanlar tarih falan takmıyordum. geçenlerde kitaplıktan çıkardım bu kitabı "ne varmış bi bakayım" diyerekten ve elimden düşmez oldu.
bu dönem kitaplarını okumaya başlayacağım değerli ve rahmetli bir hocamızdır. okumaktan yılmayan ve bilimsel olmasının yani sıra bir o kadar da rahat okunabilecek şekilde yazmıştır. roman sıkar ama hocanın kitapları sıkmaz. tabii "denizler kadar bilgisi vardır" ifadesini de duymuşsunuzdur hoca hakkında.
üniversite birinci sınıfta siyaset derslerimizde kaynak kitap olarak kullandığımız kitapları yazan kişidir. etkili ve anlaşılır bir anlatım tarzı vardır.
araştırma görevlisi olduktan sonra izinden yürüyeceğim engin bilgileriyle yoluma ışık tutan hoca.
1993'ten ölümüne kadar çalıştığı bilkentte şu dersleri ve notları vermiş

görsel
siyasi tarih kitabıyla meşhur araştırmacı yazardır. üniversitelerde kaynak olarak kullanılır.
görsel
siyasi tarih 1 ve 2, türkiye dış politikası kitapları mutlaka okunması gereken siyaset bilimi hocası.

özellikle siyasi tarih serisi üslubu, olayları ele alış biçimi açısından tam bir hazine. keşke daha uzun yaşasaydı, 1994'ten günümüze kadar olan dönemi de içerecek şekilde güncelleyebilseydi kitabı. resmen kitap bitince sevilen dizinin yayından kaldırılması gibi bir hisse kapılıyorsunuz. elbette 94 sonraki gelişmeleri az çok biliyoruz ya da o konuda okunacak birçok kaynak var ama oral sander'in anlatımıyla dinlemek çok güzel olurdu.
siyasi tarih ve türk dış politikası alanında uzman akademisyen, yazardır.
bu konular hakkında bir şeyler bileyim, öğreneyim diyenler kitaplarını okumalılar.
neyi nasıl ele almanız gerektiğini en doğru şekilde, ayrıntılarına inerek gösteriyor oral hoca.

siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler okuyanlara bu tavsiyeyi yapmayacağım bile.
eşek değilseniz okuyacaksınız.