1. 1.
  ( Volkan camı ) (Obsidian / Obsidian) Yanardağ orjinlidir. Volkanik magma tabakasının yeryüzüne çıkarak hızla katılaşması sonucu oluşur.
  Unsuru: Ateş
  Çakra: Kök, Alt karın, Güneş sinirağı
  1 ... nirvana
 2. 2.
  Obsidyen'in fiziksel etkileri
  Bedenin elektriğini boşaltmak için uygun bir taştır.
  Karaciğerin temizlenmesinde faydalıdır. Bu amaçla kullanımında, karaciğerin üzerine yumruk büyüklüğünde bir obsidyen taşı koyularak on ila otuz dakika beklenir. Ancak bu süre aşılmamalı ve bu durumda uyuyakalınmamalıdır.

  Metafiziksel ve psikolojik etkileri
  Obsidyen, kendi içinize bakmaktan çekindiğinizde size yardımcı olur. içinizdeki olumsuz düşünce ve duyguları güçlendirerek, onları farketmenizi sağlar. Hatırlamak istemediğiniz anılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Böylece olumlu duygularınız harekete geçer. Obsidyen bu özellikleri nedeniyle kendinizi gergin hissetmenize neden olabilir. Fakat, ancak içinize korkusuzca bakabildiğinizde olumlu değişikliklere adım atabileceğiniz için, herkesin ihtiyacı olan bir taştır. Obsidyen, içinizdeki ışığı farketmenizi sağlar.
  Kızgınlık ve öfke duygularını yokeder.
  1 -1 ... nirvana
 3. 3.
  volkanik cama verilen eski bir addır. siyah, kahverengi, bazen yeşil renklerde olabilir. geçmişte mızrak ucu, ok başı ve diğer keskin aletlerde, ayrıca mücevherat ya da sanatsal objelerin yapımında kullanılmıştır. günümüzde yarı değerli süs taşı olarak önemini sürdürmektedir.
  1 ... yett
 4. 4.
  mineraloji laboratuvar sinavlarinda soruldugunda, genelde yanlis cevaplayaninin cikmadigi kayac.

  http://www.mta.gov.tr/mineraller/obsidiyen.jpg
  ... limon cicegi kolonyasi
 5. 5.
  tarafımca denenmiştir ki obsidyenden jilet keskinliğinde parçalar elde etmek mümkündür. zaten atalarımız bir spor olan obsidyen ok uçları yapmakta epey usta idiler. ayrıca ayna da yapılmıştır obsidyenden. anadolu medeniyetleri müzesinde görülebilir iki örnek de.

  modern örnekleri içinse,
  http://www.finescience.co...065-obsidian-scalpels.htm (bunu yapmayı da denemek üzereyim)

  ben çok sevdim bu volkan camını.
  bunun bir de kar tanesi obsidyen (snowflake obsidian) denen bir cinsi vardır ki ömrümde gördüğüm en güzel desenlerden birine sahiptir.
  http://crystal-cure.com/pics/marble-snowflake.jpg
  1 ... havada bulut
 6. 6.
  erzurum, kars yolunda bolca bulunabilicek, siyah veya kahverenginde olan cam.
  ... hedesini ariyan hodo
 7. 7.
  meditasyonla ilgili olarak araştırıldığında dünya anaya bağlanmaya, topraklanmaya yardımı olduğu söylenen taş. birinci çakranın taşı da denilebilir.
  ... metoo
 8. 8.
  minecraft'ta asfalt rengine yakın olduğu için yaptığım yollarda kullandığım şeydir.* *
  ... kalores
 9. 9.
  traş bıçağından önce atalarımızın suratlarındaki kıllardan kurtulmak için kullandıkları zımbırtıdır.

  yalnız evde deneyip de sonra bana "şah damarımı kestim, senin yüzünden öldüm" demeyin. bildiğiniz jiletten keskin ve daha kalın olduğu için çok rahat doğrar, deşer falan.

  işinin ehli, ne yaptığını bilen bir amcayı aşağıda izleyebilirsiniz. dikkât ederseniz hayatı bu tür lüzumsuz işlerle geçmiş adam bile ne kadar dikkâtli.

  https://www.youtube.com/watch?v=QWSTE6WLB0Y+
  ... sadaeke
 10. 10.
  Obsidyen, volkan camı olarak bilinen, doğal yollarla oluşan, volkanik kökenli bir kayaçtır. Yanardağ lavlarının hızlı bir şekilde soğumasıyla oluşur. Kristalleşme gerçekleşmeden donduğundan kenarları ince ve keskin bir yapıya sahiptir. Bu özelliği nedeniyle eski uygarlıklar ve yerliler tarafından silah,süs eşyası yapımında kullanılmıştır.
  5 ... rotaszkaptan