bugün

Yarı değerli taşlardan olan obsidyen Gemaloji literatüründe ismi Volkan camı olarak geçer. volkanik lav tortularının zamanla soğuyup Taşlaşması neticesi oluşur. Siyah ve kartanesi gibi benekli olanları en yaygın çeşididir. Fakat zebercet yeşili parlak olan cinsi en makbulüdür. Bu nevi dünyanın muhtelif bölgelerinde (tr de Van civarı) özellikle güney amerika kıtasında Kolombiya da çıkar. Kesinlik arzetmemekle birlikte Doğal taşların içeriğindeki karışım mineraller sayesinde bir takım hastalıkların tedavisinde alternatif olarak kullanılmış olduğu eski kavimlerden beri bilinen ve günümüze ulaşan bilgidir. Şahsen kullandığım bir taş. Şifa Allahtan fakat sebeplere tevessül de lazım. Özellikle nazar için Bu taşı boyunuza kolye olarak (ama görünmeden gömleğin içinde) kullanmanızı tavsiye ederim. Başka faydalarını aşağıya aktardım.

---spoiler---

Obsidyen, diğer adlarıyla "obsidiyen” ya da "volkan camı” olarak bilinen doğal yollarla volkanik kökenli yerlerde oluşan bir doğal taştır. Yanar dağ ve benzeri volkanik alanlardan çıkarılır. Yanar dağ’daki lavın hızla soğuması ve kristalleşmeye yetecek vakit bulamadan donmasıyla meydana gelir. Obsidiyen taşı vücuttaki elektriği alarak rahatlama sağlar. Çok şifalı bir taştır ve karaciğerin temizlenmesinde faydalıdır.

Obsidyen Taşı Özellikleri

Kızgınlık ve öfke duygularını yok eder.
Obsidyen, kendi içinize bakmaktan çekindiğinizde size yardımcı olur.
Hatırlamak istemediğiniz anılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Böylece olumlu duygularınız harekete geçer.
içinize korkusuzca bakabildiğinizde olumlu değişikliklere adım atabileceğiniz için, herkesin ihtiyacı olan bir taştır.
Obsidyen, içinizdeki ışığı farketmenizi sağlar.
Bedenin elektriğini boşaltmak için uygun bir taştır. Vücuttaki negatif enerji emer.
Karaciğerin temizlenmesinde faydalıdır. Bu amaçla kullanımında, karaciğerin üzerine yumruk büyüklüğünde bir obsidyen taşı koyularak on ila yirmi dakika beklenir. Ancak bu süre aşılmamalı ve bu durumda uyuyakalınmamalıdır.
Obsidyen taşı spa-masaj taşı olarak ta kullanılmaktadır.

https://www.dhorfellia.com/urun/yesil-obsidyen-kutle

---spoiler---

görsel
ilkel insanlar bunlardan ok mızrak bıçak yapıyorlardı. tam tanrı vergisi denilebilecek bir obje. ama hangi tanrının verdiği bilinmiyor o zamanlar yüzlerce çeşit tanrı vardı. şimdi hiçbiri yok.
kapadokya'da bulunan siyah cam gibi taşlar.

görsel
minecraft oyununda lavla su karışımında ortaya çıkan ve kırılması zor bir taştır.
neşter yapımında falan kullanılan hoş bir dış püskürük kayaç döneminin nükleer silahıdır.
yüksek su içerikli, erimiş, genellikle asidik magmanın aniden soğumasıyla oluşan volkanik bir camdır. siyah, kırmızı ve yeşil renk özellikleri gösterebilirler.
Jennifer l. Armentrout' un fantastik kurgu kitaplarından lux serisinin ilk kitabı.

Büyük bir hevesle okumuştum iki sene önce.
Obsidyen, volkan camı olarak bilinen, doğal yollarla oluşan, volkanik kökenli bir kayaçtır. Yanardağ lavlarının hızlı bir şekilde soğumasıyla oluşur. Kristalleşme gerçekleşmeden donduğundan kenarları ince ve keskin bir yapıya sahiptir. Bu özelliği nedeniyle eski uygarlıklar ve yerliler tarafından silah,süs eşyası yapımında kullanılmıştır.
traş bıçağından önce atalarımızın suratlarındaki kıllardan kurtulmak için kullandıkları zımbırtıdır.

yalnız evde deneyip de sonra bana "şah damarımı kestim, senin yüzünden öldüm" demeyin. bildiğiniz jiletten keskin ve daha kalın olduğu için çok rahat doğrar, deşer falan.

işinin ehli, ne yaptığını bilen bir amcayı aşağıda izleyebilirsiniz. dikkât ederseniz hayatı bu tür lüzumsuz işlerle geçmiş adam bile ne kadar dikkâtli.

https://www.youtube.com/watch?v=QWSTE6WLB0Y
minecraft'ta asfalt rengine yakın olduğu için yaptığım yollarda kullandığım şeydir.* *
meditasyonla ilgili olarak araştırıldığında dünya anaya bağlanmaya, topraklanmaya yardımı olduğu söylenen taş. birinci çakranın taşı da denilebilir.
erzurum, kars yolunda bolca bulunabilicek, siyah veya kahverenginde olan cam.
volkanik cama verilen eski bir addır. siyah, kahverengi, bazen yeşil renklerde olabilir. geçmişte mızrak ucu, ok başı ve diğer keskin aletlerde, ayrıca mücevherat ya da sanatsal objelerin yapımında kullanılmıştır. günümüzde yarı değerli süs taşı olarak önemini sürdürmektedir.
Obsidyen'in fiziksel etkileri
Bedenin elektriğini boşaltmak için uygun bir taştır.
Karaciğerin temizlenmesinde faydalıdır. Bu amaçla kullanımında, karaciğerin üzerine yumruk büyüklüğünde bir obsidyen taşı koyularak on ila otuz dakika beklenir. Ancak bu süre aşılmamalı ve bu durumda uyuyakalınmamalıdır.

Metafiziksel ve psikolojik etkileri
Obsidyen, kendi içinize bakmaktan çekindiğinizde size yardımcı olur. içinizdeki olumsuz düşünce ve duyguları güçlendirerek, onları farketmenizi sağlar. Hatırlamak istemediğiniz anılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Böylece olumlu duygularınız harekete geçer. Obsidyen bu özellikleri nedeniyle kendinizi gergin hissetmenize neden olabilir. Fakat, ancak içinize korkusuzca bakabildiğinizde olumlu değişikliklere adım atabileceğiniz için, herkesin ihtiyacı olan bir taştır. Obsidyen, içinizdeki ışığı farketmenizi sağlar.
Kızgınlık ve öfke duygularını yokeder.
( Volkan camı ) (Obsidian / Obsidian) Yanardağ orjinlidir. Volkanik magma tabakasının yeryüzüne çıkarak hızla katılaşması sonucu oluşur.
Unsuru: Ateş
Çakra: Kök, Alt karın, Güneş sinirağı