1. 1.
  son yıllarda popülaritesi tavan yapmış bir metal türüdür. caga caga güm güm rifflelar, zibidi bir dj eşliğinde turntable kullanımlı hip hopsal * ögeler, melodiler, vasat vokaller bu müziğin öne çıkan özellikleri; icra eden gruplara baktığımızda gördüğümüz üzere. ayrıca adam gibi gitar sololarının atılmayışı hatta abartırsak hiç atılmayışı bu türe müziğe önem veren kitle arasında pek olumlu bakılmayışının ardındaki önemli bir sebeptir. bundan ötürüdür ki bu türün henüz ortamlara yeni akan özenti gençliği amiyane tabirle ayakta sikmek amacıyla ortaya çıkartıldığı söylenegelir. eğer olayı gerçekten buysa şu sıralar ve geçmişte hitap ettiği kitleye baktığımızda amacına ulaşmış gibi görünüyor. ha bu türü dinleyip de death, black, gothic, speed gibi tarzları dinleyen yaşı kemale ermiş metalik karakterler de yok değildir. kaidelerin zerre kadar siklemediği istisnalardır. zevk meselesidir. ötekidir, berikidir.

  etkileşim içinde bulunduğu ve benzerlik gösterdiği türlere bakacak olursak bunlar arasında atmıkcore, rapcore, tırtcore ve düğünlerin vazgeçilmezleri olan oturmaya mı geldik metalle eller havaya metali gösterebiliriz. icra eden en popüler grupları saymak gerekirse: limp bizkit, korn, linkin park, slipknot gibi örnekler verilebilir ve çoğaltılabilir. türkiye'den örnekleme yapmak gerekirse milyonların sevgilisi, animasyon klibi üstadı manga başı çekmektedir. kimilerinizin "bu grupların hepsi aynı şeyi mi yapıyor, hay kulağına attırayım senin" türü şeyler dediğini duyar gibi oluyorum. görüşüm şudur ki icra ederken kullandıkları teknikler arasındaki ufak farklılıklar bu grupları aynı tür içinde toplamaya engel değildir. hatta hiç engel değildir; adamı hasta etmeyin. diğerlerinin aksine korn'da dj olmayışı buna örnek olarak verilebilir.

  sonuç olarak yazdıklarım boyunca serpiştirdiğim subjektif görüşlerimi toparlıyor ve bu tür oluşumları dinlemek yine bir derece onu geçtim, bunlara tapmayı, kıçını imzalatmak için groupie olmayı göze alabilecek olan çılgın gençler varsa yol yakınken gidip kendilerini tasavvufa adamalarını öneririm
  13 -4 ... indoor rain
 2. 2.
  (bkz: korn)
  (bkz: slipknot)
  (bkz: linkin park)
  6 -2 ... archer
 3. 3.
  aslında böyle bir metal türü yoktur. poserların bu tür müziklerden hoşlanması sonucu metal dinleme imajını çizdirmemek için uydurdukları birşeydir.
  5 -5 ... jusenas
 4. 4.
  ilk olarak, nirvana'nın ses yapısından ve çeşitli rap gruplarının etkisinde kalan korn elemanları tarafından uydurulan bir müzik türüdür. rap tarzı davul ritimleri ve kükreyen gitar riffleri üzerine bıdı bıdı konuşmayı temel alan bir müzik türüdür.
  1 -2 ... hedebilir
 5. 5.
  ergenlik çağındaki çocukların severek dinlediği müzik türü.*
  5 -4 ... beauty
 6. 6.
  bir boka yaramayan muzik turu.bugun populer olan,onumuzdeki yillarda kesinlikle dinlenmeyecek olan muzik turu.moda,akim ugruna yapilan bir sacmalik.
  4 -3 ... hexagram
 7. 7.
  rapten bile daha kötüdür gerçek metal dinleyenler için. ne kalite vardır ne bişi. ota boka sinirlenip sözlerle öne çıkmaya çalışırlar. bari bi iki tane kafiye olsa kurtarsalar fakat oda yok.
  2 -4 ... kekistanlihobbit
 8. 8.
  (bkz: indie rock)
  1 -1 ... rsbrnch
 9. 9.
  sanata sokulamayacağı için metal müzik içinde gösterilmesi saçma olan, şarkıları söylerken çoğu kişinin maymun taklidi yaptığı * sözde metal müziğin dalı.* *
  1 -2 ... kekistanlihobbit
 10. 10.
  çoğu grubun rifflerini baba gruplardan** çalarak icra ettiği müzik türüd...demeye içim varmıyor aslında
  1 -1 ... az laf cok seks