bugün

akıllara zamanında yapılan çin malı telefonları getirir.

(bkz: nokla n73e 60 mp)
teknolojiyi başka taraflarıyla takip edenler tarafından hala kötülenmeye çalışan, cep telefonu kamerasında önemli bir yeniliğe imza atmış olan nokia'nın bombalarından bir tanesidir.

--spoiler--
öncelikle 41 mp denmesinin sebebi sensörün YUVARLAK (dairesel) olması. sensörün yatay ve dikey koordinatlarda bir fotoğraf KARESiNi oluşturabilmek üzere verebildiği max çözünürlük(piksel sayısı) esas alınarak verilen değerler 41mp e tekabül ediyor aşağıda resmi var bakın inceleyin öğrenin neden 41mp denip max 38 mp ya da 36 mp çektiğini.
ayrıca bu max değerlerde fotoğraf çekebilme sadece bi opsiyon. özgürlük. ister çek ister çekme.
bu telefonda OPTiK ZOOM YOK bu olay geliştirilmiş DiJiTAL ZOOM aynı n8 deki gibi. yani lensle yakınlaştırma değil sensör pikselleri sayesinde lens grubu kullanılmadan optik zum gibi kayıpsız zoom demek. bu nedenle bu kadar piksel GEREKLi.. ayrıca 5ve 8 mp değerlerinde sadece 3x optik zum gibi dijital "ama kayıpsız" zum var e 38mp i 5mp e bölünce 3 etmiyor? diyenler olur belki diye ekleyeyim o geri kalan pikseller işlemcide işlenip NOISE gidermede veri pikseli olarak kullanılıyor nokia buna oversampling demekte. özet geçersek 5 ve 8 mp değerlerinde zoom da başka hiç bir telefonla çekemeyeceğiniz netlikte ve az noise ile kaliteli fotoğraflar çekebileceksiniz ki buna en iyi kameralı telefon olan n8 de dahil. NOKIA 808 pureview olayı cep telefonu fotoğrafçılığında n8 in yarattığı devrimin evrim geçirmiş halidir ve çok önemlidir bunu anlayamamış olmanızı teknolojinin başka taraflarını görmenize bu kadarını görememenize veriyorum
--spoiler--
(bkz: nokia 808 pureview)
çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum. sadece kamerası için bile alınacak bir telefon.
iphone 3'ü 5800 ile ezip geçen nokia şimdi ise i phone 4 ü bu telefonlan ezip geçmeyi planlıyordur.
berbat işletim sistemli 512 mb ramli ezik telefon.
(bkz: megapiksel penis boyu değildir)

kaliteli bir lense sahip 8mp kamera ile fotoğrafı duvar kağıdı olarak kullanabileceğinizden ki kullanım için 8mp üstü gereksizdir.
windows phone işletim sistemine de sahip olacak telefondur.
italya'da ön siparişe sunulmuş olan bizzat nokia italya'nın sitesinde yer alan ve son kullanıcı satış fiyatı ise 600 avro yani başka bir değişle 785 dolar olan nokianın kamera bombası.
süper kamerası olan telefon.
fotoğraf değil içindesin dedirtecek telefon.
kendi reklamını kendi yapan telefondur.
nokia nın adam gibi şeyler yapmak yerine -mesela düzgün bir işletim sistemi ya da android e geçiş- hala ucuz numaralarla fiyatı arttırarak çok satış yapma politikası izlediğini gözümüze sokan telefondur.

alan saftır. bunu bilir bunu söylerim.
görsel
Nokia'nın işletim sistemi bakımından yakalayamadığı Samsung Android ve iPhone'ları megapisel bakımından geçme umuduyla piyasaya sürdüğü telefon.
türkiye'de avea önderliğinde 12 temmuz'da satışa çıkması beklenen telefon: http://www.sosyotrend.com...8-pureview-turkiyede.html
çöp .*
şimdi her şeyi bir kenara bırakın.
yukarıdaki sığ yorumları ılık suda 15 dk bekletin.

şu fotoğrafa bakın bakalım:
http://hd.tr.stream.donanimhaber.com/pan212.jpg
not: + ya tıklamayın direk linke tıklayın.

evet 808 ile çekilmiş resim. panorama ile birleştirilmiş.

fotoğraf açıldıktan sonra zoom yapın ve araçların plakasına kadar net görebildiğinizi farkedin.

bu netliği başka bir telefon verebiliyor mu tekrar irdeleyin.

mesele nokia dır symbiandır değil.

adamlar kamera telefonu olarak çıkardılar ve de başarıları ortada.

ceteris paribus. geri kalan şartları sorgunuza dahil etmeyin. orası nokia nın sorunudur.
sunduklarını vermişler mi vermişler.
41 megapixel kamerası olacağını duyan ergenlerin 'profesyonel makine gibi olacak xd' demeleri sonucu dslr makinelere karşı ilgimi bir anda baltayan telefondur. telefon kamerası ile dslr kameraları karşılaştıran ergenleri piyasaya sürdüğü içinde telefonu yapan ayrıca teşekkür ederim.
Çakma 41 dampingpixel. Nokia ; finito.
nokianın 808 purewiew isimli modelindeki cep telefonunun kamerasıdır.

http://www.nokia.com/glob...8pureview/specifications/

edit: böyle entry taşımayı da ilk defa gördüm.
bu telefonun kamerasıyla çekilen fotoğraf, çekilen objeden daha gerçek çıkar.

Edit: başlık değişimi.
(bkz: nokia 808 pureview)
nokia'nın bir umut sarıldığı kamera.

41 mp kamera koymuşsun ama hala symbian kullanıyorsun.

of nokia off. sıçıp batırdılar güzelim firmayı.
bu kamera apple in 12 megapikseli ne eş değerdedir. çözünürlük ve kaliteli algılayıcılar bunu gösteriyor. ki, n8 in 12 mp i, iphone 4 ün 5 mp inden daha iyi değil.