bugün

bugün eşyalarını letgo'dan bize veren yaşlı iyi kalpli teyzeye taktığımız nick.
Patti smith şarkısı.
ingilizce telaffuzu almanca hayır olandır...o zaman.
nayn diye okunduğunda dokuz anlamına gelir. türkçe olarak düşünüldüğünde ise genellikle anneanne babaanne için ve yaşlı kadınlara kullanılır.
https://24.media.tumblr.c...u3mtqz6Q1rkxp6do1_500.jpg

Her ku bêriya Welat dikim, destê dapîra wxe dinhêrim …

Sardıkça memleket hasreti, oturup ninemin ellerine bakarım…
daha önce memoirs of a geisha ve chicago gibi filmlere de el atmış yönetmen rob marshall'ın elinden çıkan bu film herşeyin ötesinde kadrosuyla insanı şaşırtmakta,yönetmenliğini tartışsak bile sadece bu kadroyu biraraya getirmesi için bile takdir edebilirim. keza daniel day lewis, penélope cruz, nicole kidman, kate hudson, sophia loren, fergie, judi dench gibi isimleri barındırmakta.
Nineme

Sallanan sandalyeye benzemek senin suçun
Salına salına bir ileri bir geri mahmure zamana inat
Kollarını yana açık bırak belki bir gün sana sarılan biri olur

Anım saati yaklaştı deyip hüzünlü gülümsemeni o fotoğraftaki anıyla karıştırıp
Kırışık ellerini birbirinden ayırt etmeden dalıp gidişin
Neden karla karışık yoldaki kayıp izi arayan çocukluğunu anımsattı?
(Ve gözlerini yavaşça yumsan ölümü hiç düşünmeden)

içeriye giren o ağustos rüzgarı değil artık
Agustos ne demişti hani; "insan ölüme yakın Allah'a uzak"
Ve bu sözü yeniden unut,
Dut ağacından düşdüğün gün babanın elinden tuttuğun gibi yine tut
Ve yürü git geriye kalanlar kimin umrundaymış gibi...
torununa kız bulan kadındır. ninem bana bi kız bulmuş nasıl biri dedim demez olaydım:

hem şehre gelir hem köye hem güzel hem hamarat hem emmeye... aman nine dur dedim..
Daniel Day-Lewis kişisini tahammül edilebilir kılan ve Marion Cotillard dişisini daha bir sevimli gösteren eğlenceli bir filmdir.
8 dakikalık aralıklarla,

"avlunun şavkını gapattınızmı"

diyen kişiye denir.

soru işareti koymaz ve soru eklerini ayırmaz bu tonton kişilikler.
rob marshall'ın feci derecede fellini'den etkilenip günümüz seyircisine siyah beyaz sinemanın güzelliğini ve büyük bir ustanın dehasını* inceden hissettirip, sophia loren'in varlığı ve başrol oyuncuları aktristlerin güzel oyuncuklukları ve estetik ötesi seksapalite kokan dansları ile hoş vakit yaşatan filmi.

ama her sahnede insanın gözünün önüne büyük usta fellini'nin muhteşem ötesi sekiz buçuk otto e mezzo filmi gelmektedir. paparazzilerden kaçış ve roma çeşmesi sahnesi de la dolce vita'nın unutulmaz sahnelerini hatırlatır bir nevi saygı duruşudur. dokuz ismi de sanki sekizbuçuk artı la dolce vita'nın iki sahnesi gibidir. o saraghinabölümü ise sekizbuçuk filmine güzel bir selamdır.* ünlü kırbaçlı sahnesi ise tamamen fellini imzası taşıdığından kullanılmamıştır. filmle ilgili tek olumsuz yön sekiz buçuk filminde guido'ya can verenmarcello mastroianni'nin karizmasının yanından yöresinden geçmeyen daniel day lewis'e guido rolünü vermektir. gözler ve ruh hep o karizmatik ve harika oyuncuyu aramaktadır. yani george clooney daha iyi bir seçim olurdu kanımca.

finaldeki tiyatroya has perde selamını muhteşem bir estetik tarzda gerçekleştiren yönetmene saygımız büyük.

hadi avazımız çıktığı kadar yorulana dekcinema italiano*:

http://www.youtube.com/wa...dK9wE3A&feature=share

not: fellini eğer bir yerlerden izliyorsa guido tercihi hariç filmin ruhundan ve harikulade karnaval havasından dolayı muhtemelen filmi ve yönetmeni beğenmiştir.* filmi derinlemesine inceleyince de fellini'nin özyaşamına ait ayrıntılar da örneğin senaryosuz film çekme, çizim yapma, aktris eş* ve birçoğu oldukça hoş oturtulmuş.*

bu da fellini la saraghina sı:

http://www.youtube.com/wa...ZXoyc5U&feature=share
+teşekkür ederim.
-ne için?
+gördüğüm şey için.

diyaloğuyla insanın içine işleyen film.
kate hudson adlı şahsın dans sahnelerinde döktürdüğü güzel filmdir izlenilesi bir filmdir.
penelope cruz ve judi dench in döktürdüğü film.
penelope nin oscarı kaçırması üzücü.
ingilizce olarak okunduğunda dokuz ve ingilizce okunuşu almanca daki hayır anlamına gelen sözcük.
karadeniz bölgesinde nene olarakta kullanılır.
anneannenin, babaannenin veya dedenin annesi.
pek olmamış, ama göze de batmamış filmdir.
itin hatrı yoksa sahibinin hatrı var diyerek bağrımıza basıyoruz.
oyuncuları, dansları ile göz doldurmuş bir müzikal. rolleri ise oyuncular için biçilmiş kaftan; cruz seksi hafifmeşrepliğe nicole kidman cool haliyle lewis ise orta yaş bunalımındaki erkek haliyele göz dolduruyor.
(bkz: cinema italiano)
beklentimin altında bir filmdi. bana daha farklı lanse edilmişti. izleyince hayal kırıklığına uğradım şahsen.. filmin oyuncuları gerçekten bir harika * fergie nin sahnesine hayran kaldım, hatta en güzel sahne oydu bence. bir de luisa * nın yemek masasından kalkıp isyan ettiği sahne güzeldi. temposu düşük bir film olmuş. bi ara uyucaktım resmen müzikalleri sevmeme rağmen. he aklıma gelmişken penelope cruz u pek sevmem ama onun da dans sahnesi baya göz doldurucuydu. kısaca filmde izlemeye değer 3 sahne var topu topu. çok merak ediyosanız gidin izleyin ama üşeniyosanız da evde izlemek en iyisi.. sonunda da şaşırmayın birden ekran kararınca. evet o kadar. orda bitiveriyo. ne sandın? * *
müzikal türünde olduğu için herkesi sarmayabilir.
ama veridiğiniz parayı boşa çıkarmayacağına emin olun.
başarılı bir kadrosu var.
en güzel kesit fergie nin sahnelediği yerlerde denilebilir. çoşkuyu taşıdı filmi büyük ölçüde sırtladı.
filmi izleyen bayanlar bi anda erkeklerin aç gözlü dünyasını hissedebiliyor.

testosteron açılımı gibi birşey..
her birinin tadına bakmak, sahip olmak vs vs.

nicole rüya gibiydi yine, penelope sa muzur ve içindeki yaramazla erkekleri salyalarıyla başbaşa bıraktı.
kate kıyafeti kadar öne çıkabildi mi bilemiyorum
sofia loren se anne rolüyle asaletini korumuş haldeydi.

guido da yurdumun tipsiz, karizmatik erkeği.
rolünün gereği kızların pervane her biri
senaryo için guido'nun film çekerken ki sancılarını, bu tip üretken insanların da yaşaması, yakından anlatması yönünden güzel olmuş,

kafada kalan sorunsallarsa erkeklerin topu mu, italyan erkekleri mi böyle yoksa bu karakterli bir adam istisna mı?
oldukça güzel bir animasyon filmidir. yapay zekaya sahip ve sadece yapan bilim adamının zihniyle yönlendirilenilen bir ölüm robotu oluşturan mühendisin devlet tarafından al aşağı edilmesiyle robotlar dünyayı ele geçirir. tüm insanlığı yok ederler. ancak bu bilim adamının kendi ruhunu verip de ürettiği ufak canlılar tekrar dünyayı kendileri için yeniden düzene sokma gayretindedirler.

(bkz: 9)
nicole kidman , kate hudson, penelope cruz gibi afetlerin ve de daniel day lewis gibi efsane bir oyuncunun kadrosunda olduğu müzikal film. bu tür filmleri pek sevmesem de akademi seviyor. bir benzeri olan chicago 2002 de en iyi film oscar ını almıştı. 2010 da nine de bu ödülün en büyük favorisi gibi gözüküyor şu an.
tom cruise'un eski karısı nicole kidman ile eski sevgilisi penelope cruz'un rol aldığı film. zamanında bu kadar karşılaştırılmış iki ismin aynı filmde olması bile ayrı bir merak uyandırıyor.