bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Nihâvend inici-çıkıcı bir seyir gösterir.

  Rasttan veya Nevâdan başlar, Rasttan başlamada, güçlü olan Nevâya atlar. Nevâ etrafındaki seslerde ilk dolaşımlarını oluşturan Nihâvend, tizdeki Kürdî dörtlüsü içinde, diğer bazı makam çeşnilerinin karıştırılmasıyla değişiklikler gösterir. Nevâ üzerinde Uşşak, Beyatî veya Arazbar veya Buselik geçkileri ile Hicaz geçkisi en çok yapılan geçkilerdir. Ancak, bu tür geçkiler, makamın asli bünyesine ve hüviyetine etki göstermezler, çünkü, geçici geçki niteliğindedirler ve kısa süreli olurlar. Tekrar Nevâ üzerindeki Kürdî dörtlüsüne dönülür ve Nevâdan itibaren Rasta doğru Buselik beşlisi içinde karara gelinir. Bu arada, Çargâh perdesi üzerinde Buselik geçkisi yapılabileceği gibi, Nikriz ve Hicaz geçkileri de yapılabilir. Kürdî perdesinin bir asma karar perdesi olarak görevi bulunur. Bu takdirde, kısa bir Acem Aşiran geçkisi söz konusu olur.

  Rast perdesi, karar perdesidir. Kararda, Irak perdesi yeden olarak alınır veya Yegâha kadar pestleşmeler içinde Yegâhtan Rasta atlayarak kararlar verildiği de görülür.

  Nihâvendin tiz durağı Gerdaniye perdesidir. Gerdaniyeden itibaren genişlemeler yapıldığında, çoğu zaman Buselik beşlisi içinde bu genişlemelerin çok olduğu görülür. Sünbüle perdesi de bu genişlemeye başlangıç olduğunda, ekseriya Acem Aşiran makamının uygulamasına yol açıldığı belli edilmiş olur.

  Tizdeki genişlemeleri, biraz evvel saydığımız bir iki geçici makam içinde sınırlamak doğru olmaz. Bestekârın görüş ve yorumuna göre başka makamlar açarak genişlemeler yapılması her zaman mümkündür.

  Nihâvendi, donanımda, Kürdî ve Nim Hisar perdelerinin arıza işaretlerini koyarak gösteririz.
  2 ... montezumas
 2. 2.
  yilmaz odabasi' nın siiridir;

  " nereye gitsem gittiğim benim değil
  keder çerçeveliyorum şuramda
  sonra bir beşiktaş vapuru denize atıyor esmerliğimi
  kuşlar uzaktır sonra
  yorgunluktur bulvarlar yine de nihavent makamında

  nereye ölsem öldüğüm
  benim değil bu panjurlar, bu yollar, iskeleler
  artanım böyle ölüme eksildikçe her sabah
  ruhsatsız namlularda tetikler benim değil...

  sonra imansız, imlasız bir aşkla
  o kadın dürtüyor beni uykuda:
  “sevgimden ve kendimden korkuyorum
  sarıl bana...sarıl bana...”
  ve hep erken salıyorum onu sabahın bozgununa
  kuşlar uzaktır sonra
  yorgunluktur bulvarlar yine de nihavent makamında...

  yansam...yansam yandığım benim mi?
  artık bir külüm belki o yıkımlardan
  ve kalan dağınık, sevgisiz yataklardan
  yaslıyım, bozgunum, uykusuzum da
  gel iki cehennem olalım günlerin yangınına
  ter düşürüp yataklara

  kuşlar... kuşlar uzaktır sonra
  yorgunluktur bulvarlar yine de nihavent makamında..."
  1 ... syda
 3. 3.
  buselik makamının rast perdesindeki şeddidir. geleneksel notalama dikkate aldığımızda güçlüsüleri 8. derecedeki neva perdesi ve 4. derecedeki rast perdesi, durağı 4. derecedeki rast perdesi olan makamdır. nihavend makamında rast birinci güçlü olursa hüzünlü, neva birinci güçlü olursa sevinçli etki oluşturur.
  3 ... syda
 4. 4.
  (bkz: gözlerinin içine başka hayal girmesin)
  1 ... korlerulkesindeaynasatanadam
 5. 5.
  --spoiler--
  nihavend makami

  kelime anlami : iran’da luristan eyaletinde hamedan’ın güneyinde tarihi bir ilin adıdır.

  açiklama : ilk defa 2. mehmet’e ait eserlerde görülmektedir. rast perdesi üzerinde buselik beşlisine, neva perdesinde kürdi veya hicaz dörtlüsünün eklenmesiyle meydana gelir. seyri inici-çıkıcıdır. buselik makamının sol rast perdesi üzerindeki şeddidir. sol rast perdesinde buselik makamına tbtt+hicaz sas veya kürdi btt eklenmesi ile oluşur bazen saba mak.kss de kullanılır. en eski makamlardandır. ebu-selik kelimesinden geldiği söylenmektedir (güzel yazma ve söyleme yeteneği).

  psikolojik etkisi : insana barış,rahatlık,kuvvet,sakinlik,huzur duygusu verme gibi özellikleri vardır.

  sağliğa etkisi : kan dolaşımı, karın bölgesi, kalça, uyluk ve bacak bölgelerine etkilidir. kulunç, bel ağrısı ve tansiyon rahatsızlıklarına faydalıdır.kasları rahatlatır.akıl hastalıklarına etkili olduğu konusunda önemli bilgiler ve çalışmalar vardır.

  astrolojik etkisi : oğlak burcu,yay burcu. satürn, jüpiter. toprak- ateş tabiatlı. sıcak-kuru yapıdadır. sarı safra, gündüz ve erkek bağlantılıdır.

  zamana etkisi : öğleyin, öğleden sonra ( ikindi ) zamanı etkilidir.

  ülke etkisi : avrupalılara etkilidir.

  örnek eserler : bakmıyor çeşm-i siyah feryade,kimseye etmem şikayet,ben aşkı ilk defa senden tanıdım,doymadım sana ağlarım ah ederek yana yana,gizli aşk bu,inleyen nağmeler,ağlamakla inlemekle,beklenen şarkı,bir ihtimal daha var,gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar,gündüzüm seninle gecem seninle,bir ilkbahar sabahı...
  --spoiler--

  http://tsmnota.com/detail...d63515dbaccad4ab9e5640356
  3 -1 ... akinburak
 6. 6.
  böyle bir makam var mıdır arkadaş? içimi dışıma döken bir makamdır bu. dünyayı unutturur. herşeyi unutturur. müziğin ritmine kendinizi salar onunla hemhal olursunuz. o makamı dinlerken dünyaya bakışınız değişir.
  ... hakgeldibatilzailoldu
 7. 7.
  "aşka gönül vermem aşka inanmam" şarkısının da makamı nihavenddir.
  ... birdamlakanbinbirendise
 8. 8.
  nihavend bir ilahi.

  http://vocaroo.com/i/s1eLMBlWSFm2

  edit= ben söylüyorum.
  ... hakgeldibatilzailoldu