bugün

dünyada ruhi hisler yaşatabilen tek müzik aleti
üfleme ve dinleme zevkini, huzurla buluşturan enstrüman.
-jkhdsfıug...
+ney?
-ney diil zurna...ahıahıahı!!!
+bi sktr git be!

gibi diyaloglara sebebiyet veren tasavvufi enstruman
dünyanın en huzunlu ensturmanıdır.
çalan kişiye neyzen dedirten ensturman.

edit: ney çalınmaz üflenir(miş).
sırrını sadece sabretmeyi öğrenmiş kimselere veren o sebepten ses bile çıkarmak için kimilerinin aylarca uğraştığı müzik aletidir. ilginçtir içine sigara dumanı üflenildiğinde veya alkolle yıkandığında sesinin buğusunu kaybeder. ayrıca tamamen organik yapıda olmasına rağmen bu kadar oktav genişliğine sahip tek alettir. üfleme kısmında ki plastik başpare aslında fildişinden imal edilmektedir ancak fildişi başpareye üflemek herkese nasip olmamaktadır. bunlarla birlikte dudak şekli ve nefes sıcaklığı çıkan notaları belirlediğinden çalınması en zor enstrümanlardan biridir.
o ilahi sesi çıkartmak için çok ama çok çalışmak gerekmekte.insanı alıp götürebilecek bir tınısı var.aynı zamanda büyük özelliği olarak ta görürüm ki çıkan sesin yanında,neyzenin nefes sesini de duyabilirsiniz ki bu çok farklı bir tat katar.
sema gösterilerinin vazgeçilmezi
bu müzik aletinin ilginç bir özelliği vardır ki o da şudur: bu aleti çalmaya ilk başlanıldığı an, ağza ilk götürüldüğünde ses çıkarsa o kişi sağlam bir neyzen olur, ama neyden ses çıkmıyorsa o kişi büyük ihtimalle ne kadar çalışırsa çalışsın o aleti çalamaz.
onun sesi hiçbir şeyde yok.
hayatın sesidir.tüm beLLeğinizi siLer.tek bir şey sokar akLınıza : aşk
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.