bugün

insanı huzura kavuşturan ses. aynı zamanda doğada insan sesine en çok benzeyen sesin ney sesi olduğu söylenir. mevlana da mesnevi adlı eserinde bundan faydalanmış neyi insana banzetmiştir. neyin sesinin insan sesine benzemesinin sebebi insanın allah'tan ayrı olduğu için bu dünyada ağlamasıdır buna karşılık neyin de acıklı bir ses çıkarması.
mercan dede'den dinlenilesi ruhu arındıran ses.
nefes almak kadar vermenin de güzel olduğunu bize anlatan bedeni dinlendirip ruhu dillendiren enstruman.
insanı bu dünyadan alan bambaşka yerlere götüren sestir.
hüzünlü insan sesine benzer. ağıttır.
en dinlendirici ses.insan sesine en yakın ses.
(bkz: yansimalar)
ney sesi tekmil, hava oldu ateş,
hem yok olsun kimde yoksa bu ateş.
(bkz: mevlana)
sakinleştiren,rahatlatan,bir ses..gece kitap okurken çok iyi oluyor..
narin ve melankolik olsa da,
bir akrebin öldürmeye yetecek azıcık zehri kadar etkilidir.

zehirlenme belirtisi gibi;
önce kişiyi düşüncelerle boğmaya,
sonra düşüncelerin karanlık çıkmazlarında kendini kaybedip,
ölmeye sürekler.
ilk başlarda çıkarmak için bütün nefesinizi vermeniz gereken ses. şayet bunu başarabildikten sonra insanı hüzünlendiren ve dinlendiren sestir.
uyan ey gözlerim adlı bestenin ney dinletisi insanı huzura erdiriyor.
ayrıca okulumuzda kış aylarında yapılan bi ney dinletisi olmuştu neyzen, ney'in ısınması için yaklaşık 1 saat beklemişti çünkü ısınmadan çalmak mümkün değilmiş.
nefesin ses halidir.
Hiç bir neyzenin ney üfleyişi birbirine benzemez ve kimse bir ney den aynı sesi çıkaramazmış, bunun sebebi; inanışa göre ney e üfleyen neyzenler neyin içine kendi ruhlarını üflermiş. her insanın ruhu farklı olduğundan ney in seside farklı gelirmiş kulaklara.

Ayrıca bir neyzen e " bize biraz ney çalarmısın" dediğiniz an, en alâsından bir ayar yersiniz zira ney çalınmaz üflenir.
- ney sesine bayılıyorum.
- ne sesi? (algılamamış ve aslında oynadığı oyunda aklı gol atmaya çalışıyor)
- ney.
- ne sesi diyorum eyvah geliyor gol hayır, seni dinliyorum söyle
- ney lan, ney!
- ha tamam, hay ananı skym gol oldu senin yüzünden
- hasbinallah!
Teknik olarak dokuz boğum ve altısı önde olmak üzere yedi delikten oluşan neyin ana malzemesi olan uygun kamışların bulunmasıyla başlar yapım işlemi...

Dokuz boğumun dokuz boğumlu olan insan gırtlağından, yedi deliğin ise kulaklar, gözler, burun ve ağız olmak üzere insan başını simgelediğine inanılmaktadır.

neyin yapıldığı kamış ateşle temas ettiği için sesinin o denli yanık olduğu rivayet edilir.

ateşle temas eden bu aletin sesinin de gönüllere ateş bırakması kadar daha doğal ne olabilir ki?
(bkz: huzur)
ruhu, kalbi huzurla dolduran sestir.
"uyan ey gözlerim" ilahisiyle insanı başka bir aleme götüren sestir.
dört duvarda yankılandığı vakit insanlar onu mutasavvufi sohbetlerin mezesi olduğunu zanneder. oysa ki ney sesi duyulan yerde ben konuşmayı kesip dinlerim çünkü ney fon değil hakikatin kendisidir.
dünya üzerindeki en irite edici seslerdendir.
insanı bulunduğu yerden alıp semaya uçuran ilahi nefesin sesidir. ben neyin sesinde ortamdan uzaklaşıyor ve dünyasal konsantrasyonumu kaybediyorum. bir de kemanın sesi. ahh ne ruha işleyen sestir bu ikisi. hep dinlesem, hep.
http://youtu.be/GMgaFN8NZzI
insanı evden alır,sevgilinin yanına gider bırakır gider adeta.
Ziyadesiyle rahatsız edici ses.