1. 98.
  Allah ın yaratma sanatına atılan bir iftiradır. insan dünyaya gönderilmeden önce insan olarak yaratılmıştır.
  1 ... twist reloaded
 2. 97.
  "öteki taraf" düşüncesi, neandertallerle birlikte ortaya çıkmıştır ve insanlık tarihinde ölüsünü gömen ilk türdür.
  ölü gömmek, bugün halen sadece insana mahsus bir ritüel. diğer primatlarda ölüm olgusu yoktur. algılayamazlar. sosyal medya veya belgesellerde, ölüsünün başında bekleyen, onu yalayarak temizleyen, tepki vermesi için dokunan-iten primatlar görmüş olabilirsiniz fakat en fazla birkaç gün sonra terk edip giderler.

  neandertal toplumunda ölüm bir son değil, bir yer değişikliği olarak algılanmaktaydı.

  aile mezarlığı kavramı da, biz insanlarda değil, neandertallerde başlamıştır. mezarın içerisine ve gömdükten sonra da toprağının üzerine çeşitli eşyalar, hediyeler, hayvan kemikleri veya etleri vb. şeyler koyarlardı.

  ölü beden, direkt toprağa bırakılmıyor, mezar zemini yassı büyük veya küçük taşlar, bazen de ağaç dalları ile döşeniyordu. mutlaka cenin pozisyonda gömüyorlardı ölülerini.

  süslenme, kesin olmasa da neandertal tür ile başlamış bir olgudur, araştırmalar ve bulgular tüm neandertallerin olmasa da bazılarının, birtakım hayvanların dişlerinden ve deniz kabuklarından yaptıkları kolyeleri taktıklarını, o dönemki tek kıyafetleri olan sırtındaki postlara süs olsun diye kuş tüyleri taktıklarını göstermekte.
  5 ... mastor
 3. 96.
  Günümüz dünyasında Konya, Yozgat gibi şehirlerde rastlayabileceğiniz insan türüdür.
  ... invader23
 4. 95.
  yok olmalarının nedeni sosyal becerilerinin sapienslere göre düşük olması ve bu yüzden ancak 15-20 kişilik topluluklar oluşturabilmeleridir.

  sapiensler ise aynı dönemde 200-300 kişilik koordine topluluklar halinde yaşayabiliyorlardı.

  siz çok daha güçlü ve dayanıklı olabilirsiniz ama karşınızda sizden 20 kat daha büyük bir grup varsa mücadele etme şansınız kalmıyor.
  2 ... tomoe the youkai
 5. 94.
  Kromagnon tipli maymunatların hala sokaklarda kol gezdiği 21. Yüzyılda ihtimal o ki, spienslerle belli ölçü de karışmış olabilirler.
  2 ... yalnizca deli yalnizca sair
 6. 93.
  homo neandertal ,?

  homo spaiensten önce var olan ,homo spaiens ortaya çıktıktan sonra 10 bin sene içinde yok olan insan türü.

  neden yok oldu?
  büyük olasılıkla yaşam süreci 21 yıl olduğu için,tabi ki içlerinde 30 ortalam yaş süreci olan hata fazlada yaşayan var ama ortalama yaşam süreci 21-22 yıl çiftleşme yaşları 8-9 yaş .dişilerde döl yatağı 8 yaşında doğurmaya hazır hale geliyor erkeklerde ise sperm yolları 9 yaşında hazır oluyor.
  neandertal insan 9 yaşında doğuruyor ..
  homo spaiens ise ortalama 39-41 yaş yaşam sürecine sahipti.,,

  homo neandertal aslında spiens'ten daha akılı daha araştırmacı ,el aletleri konusunda daha üstündü ama kısa yaşam süreci onu toplum olma yönünde engelledi . neandertal'de zaaflar asgari bile değildi .
  homo spiens ise 35-25 bin sene içinde örgütlendi anaerkil aile sonrada ataerkil -aile düzenine geçti bu süreç içinde neandertalleri ya yok etti yada kendi içinde asimile etti..

  bana göre neandertal'in yenilmesi tamamen spiens'e göre kısa olan yaşam sürecidir.


  ortaya çıktıktan sonra ki afrika' da öncelikle 40 yaş süreci ona büyük deneyim ve ustalık getirdi üstünlük sağladı.
  bugünkü modern ninsanı yarattı..

  yoksa luck'den beri 3 milyon yıl -35 bin aralığında ki tüm insan türlerinin yaşam süreci ortalama 20 yıldı.
  neandertal süreci uzattı mi yaşamında ,tabi ki günümüzde hala yaşayan neandertaller var ama melez ırk olarak devam ediyorlar ve özelliklerinin çoğu yok olmuş.
  2 -2 ... baris hemen simdi
 7. 92.
  neanderthallerin ilkel olmadığı zaten açık da yukarıda birisi homo sapiens'ten daha zeki olduğu düşünülüyor yazmış. sadece beyin büyüklüğü zeka faktörü değildir. Hemen herkes (bilim insanı) tarafından homo sapiensin neanderthalden zeki olduğu kabul edilir. Tamam, Bazı konularda neanderthal daha akıllıdır. Ama genel anlamda sapiens daha zekidir. Hem Kompleks düşünme yetisi neanderthallerde çok geridir sapiens'e göre.

  Şöyle demek daha doğru: Neanderthal bir aleti sapiens'ten önce bulmuş olduğunda dahi homo sapiens kadar gelmiştiremez ve kullanamaz.
  3 -3 ... lord marcus amoralist primses
 8. 91.
  ilkel değiller sapiens’e nazaran zor kuzey iklimine uyum sağlamışlardı garip olan belçikada bulunan fosillerin vegan olduğu anlaşılmıştır. Afrikalılar hariç tüm insanların atasıdır bunlar zira az yada çok tüm insanlarda neanderthal geni var. Benim görüşüm yoğun sapiens popülasyonu arasında eriyip gittiler.
  2 ... ebu zindik
 9. 90.
  bazılarının iddia ettiği gibi aşırı ilkel olmadıkları, ölülerini gömdükleri ve dil konuşabildikleri ile ilgili araştırmalar geçtiğimiz yıllarda paylaşıldı.

  https://tr.sputniknews.co...-neanderthal-beyin-insan/
  2 ... hubel
 10. 89.
  Neanderthallerin sapiens ten daha zeki olduğu düşünülüyor. Bu beyinlerinin daha büyük olması üzerine düşünülmüş. Süsler kullandıkları, cenaze töreni yaptıkları, yaşlılarına baktıkları düşünülüyor.

  Akıbetleri hakkında çeşitli görüşler mevcut. Ya sapiens tarafından savaşılarak yok edildi ki sapiens organizasyon konusunda daha iyiydi, semboller etrafında çok daha fazla miktarda sapiens bir araya toplanıp savaşabiliyordu. Mesela bayrak gibi. Ama neanderthallerin soyut düşünce gücü sapiens kadar gelişmedi. Büyük topluluklara küçük topluluklarla karşı koyamadılar.

  Ya da sapiens ve neanderthaller birbirine karıştılar. Bizlere sarı saç ve renkli göz genlerimizi kattılar.
  7 -1 ... nammu