bugün

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan, * Türkiye'nin 61. büyük ili.
muş ovası gerilla'lar yuvası diye anılan ilimiz.
aslında fena değil lan, gidilir yani, öğretmenlik yapılır, olan şehir.

http://www.baylar.net/sehir_resimleri/mus.jpg
Baba tarafı muş'lu olmakla beraber hayatımda bir sefer gittim(1996). terörün ordaki hayatı nasıl olumsuz etkiledigini ozamanlar görmüştüm. ülkenin fakir illerinden biridir. arab,kürt,türkmen ve zaza diye tabir edilen insanlarla yaşanması zor bir şehir.

En tahsilli ilçesi ise vartodur.
yokuşlarıyla meşhur, 20 yıllık memleketim.
talihsiz bir illimiz.ilçeleri olan malazgirt varto bulanık tarafından sürekli rolu çalınan il. merkez olmasına rağmen hemen hemen bu üç ilçe kadar kalkınan.seçimlerde bile partiler muşa uğramadan bu üç ilçeye gider bu ilçelerde seçim çalışmasına ağırlık verirler.Muşun kuzeyinde kürtler türkler binimum diğer ırklar yaşar güneyinde korkurt ve özellikler hasköy tarafında araplar vardır.Kürtler genelikle arapları sevmezler kız alıp vermez.alevilerde sünilere kız vermez.herkes çorbasına bakar.
gün itibariyle sürekli deprem olan şehrimiz.depremler nedeniyle okullar tatil edilmiş.
çeşmeye bulak denilen şehir.
miş li geçmiş zaman eki olarak da kullanılır.
örn.: her şeyi önceden planlıyormuş
deprem olması dahi gündeme gelmesine yetmemiştir.
yalçın çakır denen adamın programında melek subaşı denen kadına doğum tarihiniz nedir gibi bir soru yöneltmesiyle aldığı cevaptır.
türklerin anadoluya girişini müjdeleyen malazgirt meydan muharebesine (selçuklu- bizans) ev sahipliği yapmış ilimiz. aynı zamanda selçuklu hükümdarı alparslan-1 ve yapım aşamasında olan alparslan- 2 barajına sahiptir.
atatürk parkında 101 öğrenilen, koskoca dört yılın tüketildiği minik şehir. Yol kenarlarında derin arkları olan, yolda sigara içen bir bayan görüldüğünde çaktırmadan arka itilen, hiç pazar kurulmayan, kaleden gece manzarası süper olan özlediğim şehir.
(bkz: nihat doğan)
2011 genel seçiminde oyları çok geç sayılan il. açılan sandık sayısı türkiye'nin açık ara en gerisinde.
12 haziran 2011 genel seçimleri sonucuna göre,

1. Adalet ve Kalkınma Partisi 42,75 oy oranı ile toplam 73.155 oy almıştır.
2. DEMiR ÇELiK 22,98 oy oranı ile toplam 39.318 oy almıştır.
3. SIRRI SAKIK 21,37 oy oranı ile toplam 36.567 oy almıştır.
4. Milliyetçi Hareket Partisi 4,38 oy oranı ile toplam 7.503 oy almıştır.
5. Cumhuriyet Halk Partisi 4,12 oy oranı ile toplam 7.057 oy almıştır.
nihat doğan'a yüzde 96 oy çıkan il.
nihat doğan'ı şeyttiren il. gitmedim, gitmem de!
zazacada köstebeğe kısaca olarak söylenen kelime. uzuncası: muş bın ard.
demir yoluna döşenen uzaktan kumandalı bomba güvenlik güçleri tarafından imha edilmiştir.
onbeş aylık zorunlu askerlik hizmetimin on iki ayını geçirdiğin şehir.

yazın tozu
kışın buzu
kargadan başka yoktur kuşu
gözünü sevdiğimin muşu.

yukarıda dizeleri askerler şu şekilde söylemektedir:
yazın tozu
kışın buzu
kargadan başka yoktur kuşu
a.. k.. muşu.
üç yılımın geçtiği şehir. giderken üzülmüştüm. ayrılırken de üzüldüm. batıda her imkanın olduğu şehirlerde insanlar yalnız ve sıkıntılı iken oralarda insanı hayata sımsıkı bağlayan sıcak, samimi ve çıkarsız insanlar hala var. ayrıca ilkbaharın gelişi bütün görkemiyle görülürdü.
istasyon caddesindeki çayhane önlerinde oturup kaldırımlardan gelen geçeni içine düşer gibi izleyen adamlar ve yine bu caddedeki aşırı yavaş giden minibüsleri de aklımda kalan olumsuz yanları...
Doğu anadolu bölgesinde 416 bin küsür nüfuslu bir şehir.
burası muş'tur
yolu yokuştur
giden gelmiyor
acep nedendir...
An itibari ile deprem sarsıntısını hissetmiş şehirdir. Eğer yakınlarda ise büyük bir deprem olabilir. Tahmnin 5.1