1. 1.
  sarı, ince uzun ve tropik kökenli bir meyve.

  bir de muz orta vardır o ayrı.
  8 -1 ... zibidi
 2. 2.
  muzun da patlıcan gib farklı kullanma şekilleri vardır. o malum şekli hala tasvip etmiyoruz o ayrı. kendisi sadece soyulup yenilmelidir
  4 -4 ... komandost
 3. 3.
  farklı kullanma şekilleri olduğunu yeni öğrendiğim ama sadece soyup yemeyi tercih ettigim meyve.
  6 -1 ... zibidi
 4. 4.
  farklı kullanım şekillerinin vivid adlı mütevazi film şirketince uygulamalı gösterilen meyve.
  3 ... komandost
 5. 5.
  potasyum iceren, en tatlisinin akdeniz'de yetistirildigi süper ve doyurucu bir meyve. anamur'da yetistirilen güzel muzlar yurtdisina ithal icinmis, türkiye'de pazara 2. kaliteleri sürülüyormus. ulan hani burada da yok? nerede lan bu muzlar?
  2 ... aftermath
 6. 6.
  muhtelif tv programlarında(geneli kablolu tvlerdedir) ayda 200-300 kilo sipariş edildiğini tahmin ettiğim, yeşilçam'da zenginlik belirteci olarak kullanılan ,ne kadar koyulaşmışsa o kadar tatlı olan nimettir.
  1 ... rasko
 7. 7.
  (bkz: muz cumhuriyetleri)
  1 ... dopdop
 8. 8.
  çiğ olarak yenebilen en güzel meyvelerden biridir. Meyve salataları arasında da yer alır. Muz yeşil iken pişirerek de yenilir.Muz, şifalı bitki, beyin gıdası veya afrodiziyak olarak ünlenmiştir. Gövdeler bir ay suda ıslatılıp, özel tarakla tarandığında ortaya çıkan elyafdan ilkel usullerle saç örgüsü gibi halat örüldüğü biliniyor. Muz liflerini Afrikadaki yerli halk, şapka, hasır ve hediyelik eşya yapım ında kullanıyor. Avrupada gemi halatı, oto döşemeleri yapımında kullanılıyor. Muz gövde sinin, yaprak sapının veya salkımın suyu çok güçlü bir kan kesicidir.Muz meyvesi % 70 oranında su, önemli miktarda karbonhidratlar ve az miktarda protein ve yağ içerir Olgun muz meyvesi şekerce zengindir ve kolay sindirilir. Çocukların beslenmesinde fazla kullanılır. Bağırsak bozukluklarında ve özellikle çocuklara verildiğinde içerdiği şekerler kolaylıkla ve hastalığı kötüleştirmeden sindirilir. Oysa diğer kaynaklardan gelen şekerler hastalığı şiddetlendirirler. Muz ayrıca karaciğer gelişmesi için de çok yararlıdır. Yapısında bulunan fenol aminler muzun sindiriminde olumlu durumu sağlayan bileşiklerdir. Bunlar mide salgısını azaltır ve düz kasları uyarırlar (Seratonin), damarları büzücü etki yaparlar
  1 ... juansebastianveron
 9. 9.
  sağda solda yediğiniz ürünlerde ya da şuruplarda tadını alırız bunun. ama aslında o tat muz değilmiş. yıllardır kandırılmışız. muz tadını veren o şey izopentil asetatmış.
  2 ... the kene
 10. 10.
  ajdarın ağzına en çok yakışan meyve cinsi. (bkz: çikita muz)
  2 ... gocuk