-istek, dilek, amaç, hedef, gaye.
-bir erkek ismi.
ilginc bir istatistikte tanıdıgım tüm murat adlı adamların genc yaslarında yaramaz olması..
klasik bir isimmiş gibidir. Ancak zannedildiği gibi çok yoktur.
merkezi elazığ olan ve türkiyenin birçok yerinde bulunan otobüs firması.
"koyim de tur at" lafının türemesine sebebiyet veren isim.

-murat
-he abi?
-koyim de tur at!*

murat'lardan da özür dilerim ayrıcana...
efsane olmuş yerli bir araba markası:
(bkz: murat 131)
istatistiklere göre sözlük ortamında en az cem kadar sık rastlanan bir isimdir.
4. murat'ın da etkisiyle asil bir isim olmuştur.

ayrıca
"benim adım murat s.erim seni son sürat." lafininda türeticisidir.
koyim de turat esprisi üstüne yapışmış olan isim...**
(bkz: kara murat)
(bkz: murat ı tempra yapmak)
(bkz: murat turizm)
açıköğretim yayınları basan firma.
cüneyt arkın'ın filmlerdeki favori ismidir, öyle ki o yıllarda doğan çocukların çoğunun adına murat ismi konulmuştur.
(bkz: muratti) *
MURAT Türkiye'de en çok kullanılan 5. isim (... 3. mustafa, 4. ahmet, 5. murat, 6. hakan, 7. hasan, ...). Ülkemizde yaklaşık her 67 kişiden birinin adı MURAT ve ismin yaygınlık oranı binde 14.94.

MURAT adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 19:23 itibariyle yaklaşık 1,074,542 kişinin isminin MURAT olduğu ve MURAT isimli kişi sayısının her yıl ortalama 17757 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

MURAT adının Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranı ise bir milyonda 32.75 civarında ve bu hesaba göre ABD'de yaklaşık 10,024 MURAT yaşadığı tahmin edilebilir. ABD'nin nüfus istatistikleri dikkate alındığında Amerikada MURAT sayısı her yıl 86 kişi artıyor.

MURAT Türkiye'nin en yaygın 5. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 5. ad ise James ismi. MURAT adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 3. Michael 4. Robert 5. James 6. William 7. Joseph isimleri de sayılabilir.

http://www.ismiDidikle.com'dan alınmıştır
bir osmanlı padişahıdır. bunların 1-2-3-4 versiyonu bulunur..
cüneyt arkın ın filmlerde oynadığı karakterlerine yakışan bir isimdir.
bir erkek ismi olmaktadır. ülkemizde de sıkça kullanılır bu isim.
tanıdığım murat isimli arkadaşlardan yola çıkara dışı hoş ama içi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim kişilerdir.hakaret içerikli entry yazabileceğim isim.benim bünyeme iyi etki yapmayan isimdir.
Ömür törpüsü.
sıradan bir isimdir.
akraba ve tanıdıklardan yola çıkarak; en güzel erkek isimlerinden birisi. * *
Ağrı ilinin Merkez ilçesine bağlı bir belde.
murad isminin yeni alfabeyle yazılış biçimidir, yaygın şekilde ermeni ve süryaniler tarafından da kullanılır.