1. 1.
  (bkz: vahiy mi geldi la)
  2 -1 ... ferbay
 2. 2.
  herşeyi yapan allah'tır:

  enfal 8: Onları siz öldürmediniz, fakat ALLAH öldürdü. Attığın zaman da sen atmıyordun; ALLAH atıyordu. Fakat böylece inananları güzel bir sınavla ödüllendirir. ALLAH işitendir, Bilendir.

  doğada gemi de yoktur ve bunu herkes bilir. yani gemiler ağaçta yetişmezler ve ormanda bulunmazlar. onları insanlar yaparlar ve insanlar binerler. buna rağmen allah gemileri insanların hizmetine verenin de kendisi olduğunu söyler. çünkü herşeyi yapan hakikatte allah'tır:

  ibrahim 14: Allah O'dur ki, gökleri ve yeri yarattı, gökten su indirdi ve onunla size rızık olarak çeşitli meyvalar çıkardı. Buyruğuyla denizde akıp gitmesi için gemileri emrinize verdi, ırmakları emrinize verdi.

  Hac 65: ALLAH'ın yerdeki şeyleri ve emriyle denizde akıp giden gemileri hizmetinize sunduğunu ve göğü, izni olmadan yerin üzerine düşmekten alıkoyduğunu görmez misin? ALLAH insanlara karşı Şefkatlidir, Rahimdir.

  bahsi geçen ayet mümin 79: Binesiniz ve onlardan yiyesiniz diye çiftlik hayvanlarını sizin için yaratan ALLAH'tır.

  çiftlik hayvanları binilip yenilmek için uygun ve kolaydır. kolay olması bir nimettir. ayet nimeti hatırlatıyor. bahsi geçen çiftlik hayvanı veya yumşak başlı diye çevrilmiş olan "enam" kelimesiyle ingilizce hayvan demek olan "animal" kelimesi aynı köktendir. enamı illa çiftlik hayvanı diye çevireceğiz diye bir şey de yok, ama böylesi daha uygun.
  5 -3 ... serbest radikal