bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  yüzyılın icadına adaydır efenim kendisi. *
  5 -1 ... trinfr
 2. 2.
  kimi sanatcıların bilgisayarda bulundurmayı hırsızlık olarak nitelendirdigi, bazı kesimlerin öcü gibi gösterdigi sey***
  2 ... dopdop
 3. 3.
  kişilerin oluşturdukları ses dosyalarını sıkıştırabilmeleri sayesinde paylaşımın rahatca gerçekleştirilebildiği format.
  böylece müzik şirketlerinin donanımına ve görüşlerine muhtaç kalmayıp internet sayesinde kişinin sesini özgürce herkese duyurabilmesini sağlayan standart teknoloji.
  bu sayede ticari kaygılar taşıyan şirketlerin sunduğundan fazlası elde edilir.
  2 ... atipik
 4. 4.
  sıkıştırılmış ses dosyasına ait uzantı. sıkıştırma esnasında kaybolan frekanslardan dolayı ses kalitesi düşer.
  ... oylumunelumune
 5. 5.
  bir müzik dosyası formatıdır.
  ... doktor sağbırakmayan
 6. 6.
  (bkz: mp4)
  ... hendrix
 7. 7.
  em pe üç diye okunan yani hem ingilizce hem türkçe karışık okunan kelimecik.
  2 ... nahil
 8. 8.
  OGRENCiNiN CAN DOSTU MUZiSYENiN CAN DUSMANI
  (bkz: CAN DOSTMU DUSMANMI)
  (bkz: CAN OGRENCiMi MUZiSYENMi)
  2 ... işletmen
 9. 9.
  sömürülesidir.
  -1 ... volkanat
 10. 10.
  MP3 (Mpeg-1 Audio Layer 3) ses dosyalarını, ses kalitesi korunmak şartı ile, orjinal dosya boyutunun 1/20 'si oranında sıkıştırmaya olanak sağlayan bir teknoloji standartıdır. Uzantıları ".mp3" olan bu dosyalar, oldukça yaygın olup, bir çok web sitesinden kolaylıkla bulunabilir. Çoğu Window 98/xp kullanıcısı, işletim sistemlerinde bir mp3 okuyucu olduğunu göreceklerdir. Ancak bu mp3 okuyucu programları populer mp3 sitelerinden edinmeniz de mümkün. Mp3 okuyucu programlardan winamp(windows),macamp(MacOS), mpg123 (Unix) yaygın olarak kullanılır. Mp3 dosyaları genellikle, internet üzerindne akıcı olarak dinlenmek
  yerine bilgisayara çekilip kullanılır. Ancak mp3 dosyalarını streaming özelliği sayesinde Real-media gibi kullanmak da mümkündür.Hatta internet üzerinde çok sayıda mp3 formatında yayın yapan online radyolar da mevcut.

  Mp3 formatında dosyalar yaratabilmeniz için öncelikle audio cd'lerden wav oluşturmanız gerekir. Bu programların genel adı"ripper" dır. Birçok download portalında bu iş için özelleşmiş programlar bulunmaktadır. Daha sonra, oluşturduğunuz ham haldeki wave dosyasını mpeg olarak sıkıştırmanız gerekmektedir. Bu iş için kullanacağınız programlarada "mp3 encoder" adı verilir. CD'den mp3'e direk geçen programlarda yazılım teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte artık bulunabilmektedir.

  Sayısal Ses (digital audio), saniyelik analog ses örneklerinin 16 bitlik bir şekle dönüştürülmesidir. Ancak, bir saniye içinde bu analog sinyallerin 44,1 khz 'lik frekansla yayıldığı düşünülünce, bir saniyelik djital ses kaydı yaklaşık 1.4 milyon bit bilgi içerir.insan kulağının sesi algılama gücü göze alınarak bir sıkıştırma algoritmasi ile bu kayıtlar çoğu insanın algılayamayacagı bölümlerden arındırılır. Bu sıkıştırma algoritmaları arasında mp3 en güçlü olanıdır. Motion Picture Experts Group (MPEG) sponsorluğunda geliştirlip International Organization for Standardization (ISO) tarafından şekillendirilmiştir.

  Kolaylıkla yapılabilmesi ve internet sayesinde artık yayılmasınında mümkün olması sebebiyle mp3 günümüzde Müzik sirketleri tarafından kopya materyal olarak görülmektedir. Bu anlayış her ne kadar yanlış olsa da CD üreticilerinin bu konudaki koruma çalışmaları büyük bir hizla sürmekte ve her geçen gün yeni bir şekilde kendini göstermektedir. Özel üretilen cd'ler, mp3 formatında direk satış gibi pazarlama teknikleri kullanılmaktadır.
  3 ... montezumas
kapat