bugün

bir peynir cesidi. kasar peynire pek benzer kendisi. adam gibi, yenebilir nitelikte ve insanlar icin hazirlanmistir.
bi de bunu okurken ilk z yerine t demiyolar mi, yolda tasa takilmis gibi hissediyorum kendimi. dusucek gibi oluyorum, son anda toparliyorum fln.
dünyada en çok üretilen peynir. italyan kökenli olmasına rağmen abd en büyük üreticidir.
eskişehir'in ismet inönü caddesinde bulunan, marilyn monroe temalı, spagettisi de güzel olan pizzacı.
dandik pizzacılarda bilimum peynirleri karıştırıp eritmek suretiyle fosonları mevcuttur zira kaliteli ve leziz olanı diğer peynirlere göre daha pahalıdır.
Mozzarella: italya'da manda sütünden üretilen, tadı hafif, dokusu pürüzsüz bir peynir türüdür. Pirem ya da soluk fildişi rengindeki Mozzarella'nın hafif bir süt kokusu vardır. Daha çok yemeklerde, özellikle de pizza yapımında kullanılır. Kolay bozulabilen Mozzarella, birkaç gün tazeliğini koruyabilir. Ama bir dinlenme sürecinden geçirilen bazı türleri daha uzun ömürlüdür. Bunların tadı da daha belirgindir. *
ot. bildigin yolda yetisenlerden. ne tadi var ne tuzu. ya da bana oyle geliyo. var mi benim canim ulkemin, canim tam yagli inek peynirinin ustune?
kanserojen madde taşıdığı gerekçesiyle avrupa ülkelerinin ihracatını durdurması sonucu italyan tarım bakanı ve beraberindekilerin kameralar karşısında kalıp kalıp yediği peynirdir. bana seneler evvel çay içen bakanımızı hatırlattı.
pizzada anlamını bulsa da, tekbaşına da oldukça lezzetli olan, harika bir manda sütü ürünü.
üniveristedeyken bir bayan arkadaşın künefe yapımında kullandığı peynir. sanırım tuzsuz, kokusuz ve yağlı bir peynir olmasından dolayı künefeye yakışmıştı. hakikaten de çok güzel oluyor künefede.
pizzalarin vazgecilmezi...
omlette de güzel oluyor. deneyin derim ben. *
pizza ve lazanya gibi yemeklerde kullanılan bir çeşit beyaz, yağlı peynir türü.
tarihçilere göre kökeni hindistan'a dayanır. yağsız ve tuzsuz olmasının yanısıra kalitelisi oldukça pahalıdır.
(bkz: şütte)
yurt dışında çok da pahalı olmayan şuan yediğim "yumuşak kaymak desen kaymak değil, kaşar desen kaşar değil" dedirten peynir. off çok güzel olum!
pozitif tadı bulunmayan,az yağlı,çok kaygan italyan peyniri.Parmesan peynirine göre çok gereksiz bir peynir.
künefe yapımında kullanılan peynire çok benzer. pizzada alışık olduğumuz bu peynir omletin içinde ayrı bir güzeldir.
italyan peyniri olup, pizzayı pizza yapan peynirdir. sade yendimi tatsız tuzsuz gelir, onun olmadığı yerde devreye cheddar peyniri girer.

(bkz: cheddar)
tadı kaşara aşırı benzeyen ama kaşar olmayan peynir.
güzel bir salata tarifi için:

(#35109983)
Zengin peyniri.
mozart + cinderella = mozzarella. evet.
balondur.
bufalo sütünden yapılan pizza peyniri.
kırk yıllık manda oldu birden "bufalo".
mis gibi bi peynir.. mesela kadar var abaza peyniri var bunlarda harika.