bugün

1969 yılında Necmettin Erbakan ve 17 arkadaşı tarafından kurulan ancak Anayasa Mahkemesi tarafından 20 Mayıs 1971'de, "laik devlet niteliğinin ve Atatürk devrimciliğinin korunması prensiplerine aykırı hareket etttiği" gerekçesiyle kapatılmasına karar verilen siyasi parti.
Ayni zamanda necmettin erbakan'in ilk partisidir...
Kapatılan MNP'nin kadroları, benzer bir tüzükle, yaklaşık 1,5 yıl sonra 11 Ekim 1972'de, Milli Selamet Partisi (MSP) adıyla yeni bir parti kurdular. Partinin Genel Başkanlığı'na Süleyman Arif Emre getirildi.
1960'lı yılların sonunda, abd tarafından 1965'te iktidara getirilen demirel'in adalet partisi'nin gitgide abd çizgisinden çıkarak sscb ve avrupa ile yakınlaşma sürecine girmesiyle birlikte emperyalizmin türkiye'deki taşeronluğu görevine getirilen en büyük abd muhibbi necmettin erbakan'ın kurduğu, siyasal islamcı örtgüt. örgüt dememe bozulacak olan mücahit erbakancı mürit çok olacak ancak bozulmasınlar çünkü parti olmadıklarını bizzat söyleyen mücahit liderleri (abd mücahidi) erbakan'dır. abd bu örgüt eliyle bugünkü ılımlı islamcı politikalarını eyleme geçirtmiştir, 1971 faşist darbesi sonrası mnp kapatılmıştır, diğer yandan ulusal sosyalist kanatta tip te kapatılmıştır. ancak tip'liler zindanlardaişkencelerden geçerken mnp'nin mücahitleri ellerini kollarını sallaya sallaya avrupa'ya çıkmışlardır.

milli nizam filan değil düpedüz milli nifak partisi'dir. sapına kadar gayrımillidir.
http://www.belgenet.com/parti/program/mnp.html
1969 yılında erbakan öncülüğünde başlayan milli görüş hareketinin ilk partisi. Nizamlı heybetli bir yürüyüşün başlangıcı.
Anayasa mahkemesinin yetkisi olmadigi halde re'sen milli nizam partisinin kapatilmasini engelleyecek hukumleri siyasi partiler kanunundan kaldirdigi ve bilahare kapatilmasina gayri hukuki zemin olusturulan partidir. Turk hukuku acisindan kara bir leke kabul edilebilecek bir karar ile kapatilmis partidir.

(bkz: milli selamet partisi)
erbakanın ilk göz ağrısıdır. şeriat istemekten çekinmeyen söylemleri ve abd karşıtlığı sebebiyle 1971 darbesiyle kapatılmıştır. söylemlerini yumuşatarak milli görüş etrafında tekrar birleşilmiş bugün akp'yi başımıza musallat edene kadar iyi bir teşkilatçılık örneği göstermiştir.
Dedemin birzamanlar rey attığı parti.
yola çıktığımız o ilk günkü heyecanla anıyoruz...

abileriniz değil amcalarınız dayılarınız bilir o güzel günleri.

ahhh ulan ahhh Bin nizamlı akınlarda çocuklar gibi şendik
milli görüşün ilk siyasi partisi.
1970 yılında kurulmuş, 1971'de, partinin " laik devlet niteliğinin ve Atatürk devrimciliğinin korunması prensiplerine aykırı olduğu " gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmıştır.
Simsiyah Amblemi bile iç karartıcı olan islamcı parti.