1. 1.
  1547-1616 yıllarında yaşamış olan ispanyol yazar.
  don quijote'un yaratıcısı.
  3 -1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  osmanlıya esir düştüğü sırada mimar oldugu için tophanedeki kılıç ali paşa cami nde çalışmış mimar, yazar..
  1 ... machados
 3. 3.
  büyük bir yenilikçi ve seçkin bir deha olan romancı, şair ve oyun yazarı cervantes, aynı zamanda ispanyol edebiyatında psikolojik öykünün de yaratıcısıdır
  ... siberr
 4. 4.
  Kendisi Türklerle savaşmış bir kişiliktir.Savaşlarda kolunu kaybetmiştir.
  Türklerden o kadar çok korkmuş ve çaresizlik içinde kalmış ki don quijote (don kişot) gibi bir hikayeyi yazmıştır.

  Hikayede yel değirmenleri Türkleri temsil ediyor.Don Kişot da aptal bir savaşçıyı yani Avrupalıları temsil ediyor.bu hikayede Türklerle savaşmanın "aptallık" olduğu vurgulanıyor.
  3 -2 ... italiano
 5. 5.
  23 nisan,cervantes'in öldüğü gündür.ispanya'da,özellikle de katalunya'da(san jordi isimli,koruyucu azizden de dolayı) 'dia del libro-kitap günü' olarak kutlanır.şehrin her yeri kitap ve güllerle kaplıdır ve o gün erkekler bayanlara bir gül,bayanlar erkeklere de bir kitap hediye eder,tüm kitaplar indirimlidir-ki bu indirim % 10 dur ama bunu çok önemserler.Bunları yazma sebebi,cervantes'in nasıl,ne üzerine,niye yazdığından öte,ardında bıraktığı ispanyol toplumunun ona sahip çıkma ve pozitivize etme biçimdir...Bana da okuyan toplumları kıskanmaya devam etmek düşer..
  ... ida
 6. 6.
  shakespeare ile aynı gün ölen,
  ispanyolların en ün yapmışı..
  ... piano-forte
 7. 7.
  Roma'ya papaz olmaya giderken müslüman korsanlarca yakalanan Cervantes esir olarak istanbul'a getirilir. işçi olarak korsanlar tarafından satılır. Cervantes işçi olarak bugün Kabataş civarında bulunan ve duvarları yapıldığı dönemde denize bitişik olan Kılıç Ali Paşa Cami'nde çalışır.
  ... ireland
 8. 8.
  (bkz: cervantes)
  ... seffafbukalemun
 9. 9.
  en eski romanı yazan tarihe ilk roman türünde eser veren ve don quijote romanının yazarıdır.
  ... regnum
 10. 10.
  aynı william shakespeare' nin eserlerine karşı savunulan iddia gibi, don kişot' u kendisinin değil, bir başkasının yazdığı iddia edilen ispanyol yazar. bazı edebiyat tarihçileriyse, cervantes' in, bir başka yazarın takma ismi olduğunu iddia etmektedir.

  --spoiler--
  cervantes' in, şişman bir hancı kadının takma ismi olduğu ve don kişot' u da onun yazdığı iddia edilirken, o hayranlıkla kucağımdaki julian carax kitabına bakıyordu.
  --spoiler-- * *
  ... legend of the stranger