1. 1.
  don kişot'un orijinal adı.
  miguel de cervantes klasiği.
  yel değirmenlerine karşı savaşan şövalye.
  ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  Çok önemli edebiyat eserlerinden biridir.Konusu Yel değirmenleriyle savaşan aptal bir şovalyeyidir.
  Hikayenin yazarı Cervantes tabii ki de yaşadığı olaylardan etkilenerek bu hikayeyi yazmıştır.Hikayenin özünde bazı gerçekler yatmakadır.
  Yel değirmenleri Türkler'i temsil etmektedir.Don kişot da bunlarla şavaşan çaresiz Avrupalıları.Tabi bu şovalyenin içinde bulunduğu durum 16.yy'da Avrupalıların Türkler'e karşı olan çaresizliğini ve Türkler'le savaşmanın ne kadar "aptalca" olduğunu vurgular.
  1 -3 ... italiano
 3. 3.
  bülent ortaçgile degirmeler şarkısında ilham veren yazar.
  1 ... machados
 4. 4.
  edebiyat tarihindeki ilk roman örneği olarak kabul edilen ulu eserdir. Don Quijote'den önceki türlerde, örneğin romans türünde olaylar yüzeysel ve kronolojik bir şekilde anlatılırdı, ilk defa cervantes bu eserinde olayların dışında insan psikolojisine de yer vermiştir. Bu da onu kendisinden öncekilerden ayıran en önemli unsur olmuştur. her ne kadar ilyada'ya postmodern demek kadar don quijote'a da postmodern demek saçma olsa da eser, yansıtmacı ya da modernist romandan çok postmodernist bir romana benzer.
  2 ... mustafa tr
 5. 5.
  "kimi zaman kimden kaçtıklarını bilmeden kaçıyor, kimi zaman da kimi beklediklerini bilmeden duruyorlardı."
  3 ... louis cyphre
 6. 6.
  sancho panza ile maceradan maceraya koşan, hayal gücü benimkinden bile üstün olan roman karakteri. maceralarını severek takip ediyoruz.
  1 ... ofkeli kalabalik
 7. 7.
  kısaca ben.
  -2 ... televizyonadam
 8. 8.
  dünya sıralamasında tüm zamanların en çok satan kitapları listesinde 1 numarada. 2 de harry potter var.
  ... sonrabirgun
 9. 9.
  "bu dünyada, bir kadının karışık düşüncelerini, değişken mizacını anlayıp çözebildiğini iddia edebilecek kimse var mıdır?"
  ... no soporto el rap
 10. 10.
  yapı kredi yayınlarından çıkmış iki ciltli baskını satın aldığım ve türlü türlü nedenlerden dolayı okumakta zorluk çektiğim eser.*
  1 ... otobus de bir arabadir