bugün

Kabuklu su canlılarındandır. balık yemi ve insan yemi** olmak üzere 2 kullanım alanı vardır.
geçen aya kadar mide bulandırıcı göründüğünü düşündüğüm ve daha hiç yememiş olduğum fakat istanbulda bir arkadaşın yoğun ısrarı üzerine tadına baktığım ve tadına bayıldığım deniz canlısı.
valla yıllardaır neden yememişimki...
Bazı kendini bilemzlerin yenmesini günah ilan ettiği,yemeğin günah ve savabının olmamasına karşı görüntüsü ve yenme düşüncesi pek hoş olmayan yemek.
dolması ayrı tavası ayrı güzel.
yanında bira olursa dahada güzel.
tavasi yağlıdır ama güzeldir yine de. dolması da limonla güzel olur.
regl olan 3 canlıdan sadece biridir.
(bkz: kadin)
(bkz: tavşan)
deniz i filtreleyerek (denize dağılmış olan planktonları yiyerek) beslenen dışı kabuklu, son derece lezzetli (dolma, tava) deniz canlısıdır.
haziran sonu ve temmuz bası regl dönemi oldugu bilinen ve bu dönemlerde yenmemesi gereken deniz mahsuludur.
Bira sonrası yiyebileceğiniz en güzel deniz ürünü. alkol alindiktan sonra midyeciye gidilir, siki bir pazarlik yapilir, tepsi kapatilir, kusana kadar hepsi yenir ve alkole devam edilir... ayrica asiri tuzlu denizde yetismiyor sanırım... *
bir arkadaşımın mübalağasız 70 tane yemesinin ardından akşam tuvalete girdiğinde çıkan maddenin rengindeki değişiklik haricinde hiçbir ters durumla karşılaşmaması tecrübesinden sonra her rastladığımda agop un kazı gibi yediğim zamazingodur. istanbul ili sınırlarında yenilenin de ayrıca bir çok tehlikeli partikülleri de içinde bulundurduklarını bilmekte fayda var. ama yine de atın ölümü arpadan olsun.
izmirli insanın yemezse olmazlarındandır. (çiğdem,darı,boyoz mor kafalı gibi).
çok güçlü bir afyodizyaktır.
midyeler hakkında bilinmesi gereken en önemli gerçek; küçük olan daha lezzetli olduğudur.
(bkz: akdeniz midyesi)
(bkz: kum midyesi)
içinde yaşadığı midye populasyonunun cinsiyet oranına göre cinsiyet değiştirebilen deniz mahsulu.
haram değildir: (#1273077)
alınan kişi ve yerin çok önemli olduğu yiyecektir.yemesi çok lezzetlidir fakat midye düzgün bir şekilde temizlenip,doldurulmadığı zaman sağlığınız için büyük tehlike oluşturur.ayrıca bazı zararlı mineraller bakımından zengin olduğundan fazla tüketilmesi durumunda bünyede kumulatif etkiye bağlı ciddi sorunlar çıkarabilir.
(bkz: o degil de nerde yetisiyor bu)*
tekirdağ saray a bağlı eski bir rum kasabası. şimdiki ismi kıyıköy olup bizans a dayanan bir geçmişi vardır. balkan savaşlarındaki midye-enez hattı ile ünlüdür.
izmir'de mardinlilerin piyasasını ele geçirmiş olduğunu gördüğüm lezzetli ötesi deniz mahsulü. temiz yerlerden toplanmayanları sağlık için zararlı olabildiği halde tadına doyamayıp iki sıfırlı miktarlarda midye yeme arzusu sonucu yiyicinin pazarlığa dayalı ticari kabiliyetinin gelişmesine yolaçan siyah kabuklu böceğimsi bir şeydir.
deneyenin bir daha bırakamadığı, siz yerken gelip geçenlerin ''iyy, şuna bak, böcek yiyoo..'' dediği o güzel pilav, böcek karışımı yiyecek..
aslında nekadar temiz olduğu tartışılması gereken ama gerekmemesi uygun gorulen tadına bakanda bağımlılık yaptığına inandığım süper yiyecek.
düşünün bir kaşık pilav üstünede bir parça deri ama bu kadar basit değil işte.. midye candır, canandır.. sevgiliden daha güzeldir. rastladın mı midyeciye kaça dersin 300 e var abi 400 e var aha bunlar 500 der
sen 400 lüklerden alırsın pazarlıkta edersin bi girişirsin bi bakmışın 20 tane verirsin 6 ytl ( 300 e indirdik caktırma)
sonra mardinli kardeşimiz ( %99 midyeciler mardinlidir) 2 tanede kendisi hediye verir bide 22 tane midye yerken adamla kanka olursun.. böyle bişeydir bu midye.
(bkz: sabah onda bardan çıkan yazar başlıkları) götürünüz.
helaldir veya haramdır şeklinde hakkında kesin hükümler bulunmayan yiyecek türüdür. bu sebeplerle takva meselesininin uygulama alanlarından biridir.