bugün

hahaha, eskiden 3 saat suruyordu diyen tipler savunuyor bu orta dogu tasima aracini. Olmasi gereken sudur:

https://image.shutterstoc...k-celebrates-58060855.jpg

Otobus, zaten kendine ayrilan seritte ( normalde bir otobus seridi olur ) standart trafikle beraber gider. Eger sadece otobusun gidecegi bir serit yaparsan ve bunu diger yollardan ayirirsan, otobusun calismadigi zamanda tum trafikten 2 serit calmis olursun. Toplu tasima trafigi rahatlatmak icin var, anasini sikmek icin degil.

Cok populer bir guzergaha da toplu tasima yapacaksan bunu trenle ya fotograftaki gibi yol ustunden ya da metro gibi yer altindan yaparsin ki normal trafik etkilenmesin, toplu tasima da normal trafikten etkilenmesin.

Hangi toplu tasima olayini asmis dunya sehrine giderseniz gidin bu boyledir. Otobus seridi olur, populer guzergahta tercih edilen ulasim metodu metro ya da trendir ve onlar da zaten araba trafigine karismazlar.

Sari dolmuslarda oturacak insanlar siraya girerler. Hepsi bittikten sonra organize eden amca sorar topluluga "Ayakta gidecekler gelsin" diye. Isteyen gider, isteyen bekler. Metrobuste oturmak icin gelen metrobuse binmeyen insanlar, binecek olanlarin yolunu tikarlar. Bunun yuzunden garanti kavga cikar. Neden ? Cunku plansizlik ve organizasyonsuzluk. Sikko dolmuslar bile bu problemi kac zaman once cozmusler.

Nerede duracagi, kapinin nereye denk gelecegi, bir sonraki metrobusun ne zaman gelecegi ya da hangi guzergahta gidiyor olacagini belirten herhangi bir tabela vs de yok. Ustelik bu metrobus dedigin cakma ulasim araci her gun kac kisi tasiyor kim bilir. Bir de bunu savunan andavallar, cidden ne yiyip iciyorsunuz siz yahu.
günümün yaklaşık üç saatini içinde geçirdiğim uzay aracı.
Yaklaşık 4 senedir bu aracı kullanıyorum, hala ortalara ilerleyemedim o kapı ağzından ibaret sadece, sahi ya ilerler nasıl birileri anlatabilir mi bana ?
Her çeşit insanı bünyesinde barındıran bir toplu taşıma aracı. Benim favori olayım şemsiye ile şoförü döven o amca. Nasıl bir zihniyet ile yaşıyor bu millet insan hayret ediyor.
Yaz gelmek üzere olduğu için tercih edilmekten iyice çekinilen toplu taşıma aracı.

Kısa kollu/kolsuz kıyafetlerle maalesef ki o sıkışıklıkta insanların koluna değmesi kuvvetle muhtemeldir. Yazdır, terlenilir ama tahammül edilemez boyuttadır. Kokunun, Çürük meyvelerin hangisine eşdeğer olduğunu düşünürken ağzından nefes almaya çalışırsın...

Bir basketçi boyunda değilse, ortalama uzunluktaki insanın metrobüs ortamının merkezinde nefes almak zorunda kaldığı ve derisinin buruştuğu bir ortam da denebilir. O uzun boylu insan ki büyücek olan ayağına basılmadığı sürece ne şanslıdır; Tertemiz, mis gibi nefes alırken.
insanların birbirine o cm kalacak şekilde yaklaştıkları hatta tabiri caizse dayadıkları tekerlekli nakil vasıtalarından birisidir.
Icimdeki insan nefretini besleyen en onemli unsurlardan birisidir.
Ne olur su duraklara bir sonraki metrobus zamanini, yonunu belirten bi tabela koyun bak 2017 yilindayiz hala birak zamanlamasini kapi hizasinin nereye gelecegi bile belli degil.
yaz aylarında lord voldemort beyefendi olsanız dahi çekilmeyecek hede.
Fikirtepe ve uzuncayır durakları arasında bir aracın kaza yaparak metrobus yoluna girmesi nedeniyle anadolu avrupa seferleri bu sabah aksayan araç.
işkence ile konuşmayan birisi varsa saat tam akşam iş çıkış saatleri içine tıkın beylikdüzü-pendik yapsın gelsin konuşmazsa birdaha yapacağınızı söleyin bülbül gibi ötecektir. Elektrik verme falan eskide kaldı onlar.
Gökyüzünde bulut gördüğü an sıcaklığa bakmaksızın klimaları kaptan şoförlerin kullandığı araçtır.
görsel
görsel
görsel
istanbul büyükşehir belediyesinin muhteşem yağmurla mücadelesi baktılar logar yok altyapı kurmayı unutmuş adamlar suyun akacağı yağmur suyunu metrobüslerle taşımaya başladılar inanılmaz hizmet.
Bugün ilk eziyetim başlıyor arkadaşlar. Daha önce de metrobüse bindim ama hiç avcılardan karşıya geçmemiştim, ilk defa tecrübe edeceğim ve muhtemelen son olmayacak. Kolay olması için Bana dua edin cancağızlarım.

beyaz göynek, etek kombini yapmıştım bir de. Pii benim kalıbıma.
bugün metrobüste 2 tane kürt asıllı vatandaşa verdiğim inanılmaz ayarı anlatıyorum beyler...

şimdi ayaktayım telefon kurcalıyorum 2 tanesi geldi biri demire yaslandı kafayı da benim elime yasladı, şöyle bi yüzüne baktım hiç siklemiyor yastık sandı pezevenk, elimin tersiyle kafasını ittirdim arkasını döndü tip tip baktı 1.50 boyuyla artistik yapıyor soksam ağzından çıkacak..

neyse bişey diyemedi döndü önüne bu sefer diğeri geldi elimin üstünden demiri tuttu elimi sıktı artistik yapıyor güya, bileğinden tuttum ittirdim demiri tutacaksan yukardan tut dedim, diğer kafasını ittiğim arkasını döndü "niye ordan tutacağğmış" dedi bende baktım şöyle tepeden sonra "çünkü ben öyle istiyorum" dedim gözlerimde de ağzına veririm bakışı var..

"senin isteklerin bizde geçersiz" demesin mi? patlattım kahkahayı.

sonra biraz aşağı eğildim çünkü aramızda bi 30cm falan var, yüzüne yaklaştım sessiz ve yavaşça "defol git karşı tarafta bekle yoksa elimde kalırsınız" dedim.

"ıh" dedi önüne döndü sonra dayanamadı arkadaşıyla gitti arka tarafa semt oturuşu attı.

adam olun sikerun.
Orta çağda sıkıştırma yöntemiyle bilinen bir çeşit işkence aleti.
2 de binip ayakta gittiğimi bilirim merter den yenibosna ya. Öyle de bir şeydir.
metrobüse giriş 101 dersi ile binilmesi gereken toplu taşıma aracı. milletin rahatlığı yüzünden bavula sığmaya çalışan akrobatlar gibi davranmak zorunda mıyız?
Gittiği mesafe göz önüne alındığında büyük derecede nimet olan ulaşım aracı. Kalabalığı ve binme zulmü göze alındığında ise evlerden ırak.
durakları güvenli olmayan ulaşım aracı. bilimum tinerci, hapçı popülasyonunu metrobüs duraklarında görmek mümkün.
her bindiğimde Eylül Öztürk'ün bu şarkısı kulağımda çınlar.
https://www.youtube.com/w...kVFY_UPyAuz-R9sK2J2CoTf-T
ben bunu her gün kullanıyorum. iki gündür meydana gelen kaza haberlerinden sonra, eşim diyo ki bana "dikkat et cnm cam kenarına falan oturma" lan ben ayagımı basacak yer bula bildiğime şükrediyorum, sen bana cam kenarı diyon. cam kenarını gördügümüz mü var.
gerek binmeden önce gerekse bindikten sonra bir tür mücadele verdiğiniz, istanbulumuzun güzide ulaşım aracı. kişisel alanınızı korumayı bırakın, içinden sağlam çıkabilirsiniz gördüğünüz ilk dilenciye sadaka verin. abartmıyorum.
özellikle haftasonlari o zincirlikuyunun halini bir görseniz, öğrenilmis çaresizliğin ne demek olduğunu anlarsınız. yazın kliması çalışmayan bir metrobüse denk gelmek de tam bir facia. tecrübeyle sabittir.
görsel
Milletin birbirine sürtünmesi sonucu hareket ettiği tescillenmistir.
istanbula özeldie ve resmen insan denizi durakları vardır.

Metrobüse binenleri toplasak çoğu avrupa ülkesinin nüfusunu geçer. istanbulda yaşamayanlar için bir metrobüs fotosu.

Evet burasi çin veya hindistan değil. istanbul.

görsel