bugün

metallica ile başlanıp, iron maiden, black sabbath,
judas priest, slayer, dream theater, manowar, children of bodom ile devam edilmelidir.

görüşlerin farklılığı konusunda, metal müzik çok tartışmanın yaşandığı bir türdür. ama şunu herkes bilsin ki, her metal grubu, birbirinden güzeldir.
slipknot'a metal denmez. denemez. genel toplum için poplaştırılmış metal yaparlar.

metal müzik dinlemeye başlayacaklar mutlaaka black sabbath dinlemeliler.
her tarz muzigi dinleyin araya metal de karisacaktir.
kulap kepçenizi aldırın amk. ihtiyacınız kalmayacak.
tavsiyelere kulak asmayın. deneyin içerisinden bir türü kendinize seçeceksinizdir zaten.
(bkz: iron maiden)
(bkz: metallica)
(bkz: dream theater)
(bkz: judas priest)
(bkz: slayer)

kolay gelsin.
eğer metal müzik hoşuna gidiyorsa zamanla hepsini dinleyecek ve kendine ait bir liste olacak elinde. ancak söylemeliyim ki zaman ilerledikçe ve yaş geçtikçe, çoğu metalcilerde olduğu gibi müzik tarzın yumuşayacak ve o eski sertlikden eser kalmayacak tabi.*
hacılar metale başlıyoruz diye,saçların ille uzun olması veya pantolonunuzun veya t-shirt ünüz siyah olması önemli değil.bu sıcakta yanmanıza gerek yok.saçma bir şey giymediğiniz sürece giyin ne giyerseniz.
ha kimleri mi dinleyelim diyorsunuz.
-IRON MAIDEN
-METALLiCA
-JUDAS PRiEST
-AC/DC
-SCORPiONS
-MANOWAR(bu grubun türkçe parçası vardır.parçaları genelde insana feci gaz verir.)

bunlardan popüler parçalarından başlayın. popüler parçası ne diye sormayın şimdi bana youtube ye grubun ismini yazın çıkar izlenme sırasına göre dinler takılırsınız.
bir süre sonra bunlar sizin kalbinizde değişmemek üzere yer edinir ama metalin farklı dallarına girersiniz orada ise kişisel zevkler söz konusudur.
not:dinlediğiniz parçaların sözlerinin anlamıyorsanız çevirisini okuyun mutlaka.
not2:eleştirenler olursa sizi ne anlıyorsunuz diye 'he tamam kralsın' gibisinden geçiştirici cümleler kurun.

edit:imla,noktalama.
benim gibi dying fetus'la başlamayın. acayip hisler içerisine girebilirsiniz. hard rockla başlayın, sonra yavaştan canınız metal çekmeye başlayacaktır. kademe kademe daha ağırlarına kendiniz yöneleceksiniz zaten. şunu şunu dinleyin diyemem. herkesin bir kulak zevki vardır. "şu grubu dinle" denmesine de pek katılmıyorum. kendiniz bulun dinleyin. "arkadaş dinle dediydi de dinledim de beğenmedim o neydi" gibi cümleler istemiyoruz tabi. he bir kaç ad verirsiniz "bi bak yani" baabında. bazıları çıkıyor "x grubu dinlemeden olmaz, onlar bu işin üstadı" diyor. ama başkasına göre bu isim değişebiliyor. yani herkesin bir üstadı ve en çok beğendiği grup olabilir. yeni başlayanlar da dinleye dinleye kendileri seçsinler bu kişiyi. özentilik yapmasınlar. en belirgin tavsiyem budur.
burada yazılan ve yazılacak olan hiç bir bilgiyi dikkate almayın. isterseniz linkin park tan başlayın anua goyim. hiç fark yapmaz.

önemli olan sürekli dinleyip dinlemediğinize karar verebilmeniz. eğer sürekli dinlemeye karar verirseniz, zaten dergiler dvd ler videolar şarkılar, sonra yetmeyecektir. albüm halinde indirmeye başlayacaksınızdır. sonra gerçekten kaliteli olan grupları zaten keşfedersiniz.

kasmayın lan. alın bir metal tişörtü, bir mp3, her ay headbang alın (reklam gibi oldu ama üzerine de pek dergi yok hani.)
gerisi geliiiir gelir.
dinlemeyin, biz dinledik de ne oldu.
sizi gidi üçüncü sınıf vatandaşları sizi.
'saçları uzatıcam, acayip yüzükler takıcam, bi de sakalı şöyle yapıp siyah deri pantolon giydim mi süper olur lan' diye düşünüp maymuna dönmeyin. müziği dinlemekle yetinin, onu da gerçekten seviyorsanız tabi... zaten metal müziğin pek bir havası da kalmadı; kız düşürürüm, ilgi çekici görünürüm diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir, yapmayın etmeyin lütfen.
(bkz: bu yol yol değil)
silencer dinleyerek başlamayın.
dışarıda gösteriş olsun diye iron maiden , metallica , in flames , slayer dinlerken eve geldiğinde serdar ortaç dinlemeyin bari amk. Böyle dinleyecekseniz hiç dinlemeyin daha iyi.
kesinlikle progressive metal ile başlamalıdırlar. zaten metalin en iyi türü olduğu için diğer türlere pek ihtiyacı kalmayacaktır. arada bir thrash metal örnekleri de dinlenebilir.
(bkz: black sabbath)
(bkz: children of bodom)
(bkz: in flames)
opeth'le başlanırsa iyi olur. daha sonra katatonia, insomnium,draconian gibi gruplar ele alınır iyice gözlemlenir, zira tek seferde anlamak mümkün değildir. ve ardından ''nerdeyim ben abi'' söyleme ihtiyacını hissetirir. velhasıl kendinizi ''düşlenilen ama mümkün olmayan'' o karanlık dünyanın içinde bulursunuz.
başlamayın! başlasanız bile kafa bi' yerden sonra kaldırmayacak daha soft şeyler, jazzdır bluesdır dinleyeceksiniz benden söylemesi.

sevgilerle eski bi' metalcore gitaristi.
(bkz: judas priest)
(bkz: iron maiden)
(bkz: slipknot)
(bkz: van halen)
(bkz: kiss)
yapılmaması gereken tavsiyelerdir. kişinin müziğe * ilgisi varsa keşfetmelidir; sağdan soldan gelen önerilerle olacak iş değildir. misal * lamb of god dinle abi derler çocuğa, beğenmez sonra metal bu mudur yani ıyy der.
(bkz: manowar)
linkin park dinleyip de "ben metalciyim ya" havalarına girme. metallicayı gerekli geçeksiz savunma, slayer'a laf söyleme, thrash metalciyim deyip big four'a saplanıp kalma, grindcore iyidir tavsiye olunur, eskileri unutma geçmişte de yaşama, ha bir de saçlarını boyatma ve 3 günde bir mutlaka yıka headbang yaparken temiz saç daha fazla açılıyor, ilk etapta pantolon zincirini önermiyorum başa bela olabiliyor sonuçta 2 metrelik pantolon zinciri bir uzmanlık işi herkes bağlayamaz.