1. 36.
    şu ande nerdedir ne yapıyordur allah bilir? bunu okuyorsan beni arayabilir misin bebeğim?
    -2 ... ne oldu rengin soldu
  2. 35.
    Çok beklersiniz. Mesih ve mehdiyat yahudilik ve heistiyanlıktan enjekte edilmiş ve tarikatlardan kabul görmüş safsatadan ibarettir.
    1 ... seljuks42
  3. 34.
    kıyamete yakın zamanlarda yer yüzünde tekrar dünyaya geleceğine inanılan isa peygamberdir.
    islamda, son zamanlarda bir de mehdi diye bir kavram duyar olduk. mesih isa ile aynı kişi olduğu söylendi, öyle anlaşıldı başta. niye farklı isim olsundu ki o zaman... sonra ikisi farklı kişiler olarak gelecek, diyenleri duydum. bunların doğruluğu nedir hiç bilmiyorum ama birileri bunları anlatıyor, söylüyor ki biz de duyuyoruz.
    bence ikisi aynı şey.

rivayete/efsaneye göre, kıyametten 40 yıl önce gelecekmiş. islam kaynaklarına göre, isa, tekrar dünyaya geldiğinde islamı seçip, peygamberin ümmeti olacakmış. peygamber olarak değil, normal insan olarak gelecekmiş, diyorlar. bunu da sırf son peygamber muhabbetlerinden dolayı söylerler. peygamber olma kıstasları modern zamanlarda bir hiçe dönüştüğü için de bu yorum yapılabilir zaten. bir mucize gösterebilecek tek bir insan bile yok yer yüzünde. ama bu mesih her ne ise, yönetici, savaşçı, lider biri olarak başa geçecekmiş güya.

mesih olma iddiasındaki kişilerin bir mucizesini, ne bileyim bir suyu şaraba çevirmesini, ölü diriltmesini falan görmedik henüz. görmeyeceğiz de. yok çünkü böyle bir şey. hokus pokusla insan kandırmak çok eski yüzyıllarda kaldı. kıyamet de kopmaz korkmayın, en fazla dinozorlar gibi neslimiz tükenir, hayat kalır yine. güneş sistemi yok olana kadar ziyon tane daha din gelir
    2 ... fatality of fantasy
  4. 33.
    hz isa'nın kuran'da da geçen lakabıdır.
    -1 ... selia
  5. 32.
    Mesih anlamına gelen Maşiah sözcüğü ibranice'de 'kutsal yağ ile ovulmuş, meshedilmiş ve böylece kutsanmış' anlamına gelmektedir.

Tarih öncesi israil kralları ve yüksek rahipleri, yeni görevlerinin simgesi olarak yağla kutsanırlardı. Tevrat'ın birçok yerinde bu işlemin yapıldığına dair ayetler vardır.

Geniş anlamıyla bu unvan "Tanrı'nın bir görev vermek üzere seçmiş olduğu" kişileri de kapsıyordu. Eski Antlaşma'nın "Yeşaya" kitabında Yahudi'leri sürgünden kurtaran Pers kralı Kiros'a da bu unvanla (mesih) hitap edildiği görülür.

Batı dillerinde Mesih anlamında kullanılan Khristos sözcüğü, Mesih sözcüğünün Yunanca karşılığıdır. Yahudiler, "christ", "christos" vb. kelimeler Hıristiyanlığı çağrıştırdığı için Mesih sözcüğünü kullanmayı tercih ederler.
    ... turkmen balasi
  6. 31.
    Çok sıkıldık artık gelsin denilen.
    ... birazdan gelir sur sesi
  7. 30.
    kurtarıcı demektir, onsuz cennete gidemezsin. (bkz: Isa Mesih)
    -1 ... federalist
  8. 29.
    (bkz: yahudi isa)
    (bkz: hasan mezarcı)
    2 ... turkmen balasi
  9. 28.
    bugun köyede gittim evet. bok var gibi ordan oraya koşturmacalı bir gündu. neyse. geçen hafta bizim köye bi adam gelmiş. annanem anlattı. herif ben mesihim diyip bişeyler anlatmış. köylünün yarısı tav olmuş. adamın elini öpmüşler, yine gel demişler. şaşırdım. annanemde şaşırmış. kavga falan etmiş herkesle salakmısınız diye. böyle.
    tanım: bizim köye gelen herif.
    1 ... stajyer nene
  10. 27.
    Yahudi ve Hristiyan inanışına göre kurtarıcıdır. Yahudiler "Mesih'in" henüz gelmediğine inanırlar. Ama Hristiyanlar Mesih'in isa olduğuna inanırlar.
    ... togrul39