1. 1.
  romalıların ermis'e verdikleri ad.
  ... john constantin
 2. 2.
  uydusu olmayan gezegen.
  ... barutyiyici
 3. 3.
  bir diğer adı utarit olan gezegendir.
  1 ... tukenmezyazar
 4. 4.
  (bkz: mercury music prize)
  (bkz: freddie mercury)
  (bkz: çağrım çağrım çağrışım)
  ... pyndemonium
 5. 5.
  kıbrıs alsancak da şaşalı bir kumarhane mabedi.
  1 ... siniir
 6. 6.
  güneşe en yakın gezegendir. bu nedenle güneşin etrafındaki turunu en kısa sürede tamamlar. bir merkür yılı 88 dünya gününe eşittir. kendi etrafında olan dönüşü ise yavaştır. bir merkür günü 59 insan gününe eşittir.

  yüzlerce derecede yanan ateşten bir gezegendir kendisi.
  3 ... double cross
 7. 7.
  453 isimli ilk albümünü internet üzerinden ücretsiz yayınlamış, rap müzik icra eden genç ve yetenekli bir isimdir. Albümüne http://www.merkur453.com adresinden ulaşılması mümkündür.
  ... sultanpalamut
 8. 8.
  yörüngesi güneş'e yakın olduğundan merkür gökyüzünde her zaman güneş'e yakın olarak görülür.yani merkür'ü yalnızca gündoğumundan hemen önce ya da günbatımından hemen sonra görebiliriz.çıplak gözle merkür,ufka yakın,parlak bir yıldız gibi görünür.teleskopla bakıldığında ise merkür'ün tıpkı ay'ın küçük bir kopyası gibi,ince bir hilalden tam bir diske kadar şekil değiştirdiği görülebilir.astronomlar bu şekil değişikliklerine evre adını veriyorlar.

  güneş'e çok yakın olduğundan,gündüz vakti merkür'deki sıcaklık 423 santigrat dereceye kadar çıkar. güneş battığı zaman sıcaklığın -183 santigrat dereceye kadar indiği olur. bazı uzmanlar Güneş'e bu kadar yakın olmasına karşın merkür'ün yüzeyinde hala buz bulunabileceğini düşünüyorlar. bu buz, gezegenin kutuplarına yakın bölgelerde bulunan derin kraterlerin dibinde gizlenmiş olabilir. bu kraterler, diplerine güneş ışığının giremeyeceği kadar derin olabilirler. güneş ışınları kraterlerin derinlerine ulaşamayacak kadar eğimli geliyor olabilir.

  bugüne kadar merkür'e giden tek uzay aracı abd'nin mariner 10 adlı uzay sondasıdır.1973 yılında uzaya gönderilen bu araç pek çok fotoğraf çekmiştir.

  Merkür'deki kraterler Ay'dakilere oranla daha düzgün ve alçak duvarlıdır.

  merkür'ün astronomlarca ilginç bulunmasının nedenlerinden biri de iç yapısıdır. Mariner 10 uzay sondasında bulunan araçlar, yüzeyin altında ne bulunduğunu incelememizi sağladı. sonuçta merkür'ün ince kabuğunun altında büyük, metal bir çekirdeği olduğu anlaşıldı. boyut ve ağırlık olarak Merkür'ün yaklaşık %70'ini çapı 3600 km'yi bulan dev metal çekirdek oluşturur.Oysa dünya, mars ve venüs'ün çekirdekleri küçük kabukları kalındır.

  bir teoriye göre merkür bundan milyonlarca yıl önce iki kez hemen hemen kendisi kadar büyük gök cisimleriyle çarpıştı.ilk çarpışma sonucunda merkür neredeyse tümüyle sıvılaştı,ağır metaller dibe batarak büyük çekirdeği oluşturdu. ikinci çarpışmanın sonucunda ise kabuğun büyük bir kısmı dağıldı.

  merkür'den güneş dünyada olduğundan daha büyük ve parlak görünür.
  6 ... katamari
 9. 9.
  rama serisinde arthur c. clarke bu gezegenin kolonileştirildiğinden bahseder.

  kitapta ismi geçen merkür şehirlerinden ikisinin ismi "lucifer" ve "inferno" şeklindedir.

  yüzlerce derecede yanan bir gezegendeki şehire inferno'dan daha güzel isim bulunamazdı sanırım.

  bu da böyle hoş bir ayrıntıdır kendisi hakkında.
  1 ... double cross
 10. 10.
  ikinci albümünü çıkarmış müzisyen, keyifle dinlenebilir, beleş olması cabası, şuradan indirilmesi mümkündür. http://www.merkurkalp.com
  ... sultanpalamut