bugün

(bkz: medeni karpuz) *
genellikle doğu bölgelerinde doğan erkeklere konulan erkek ismi.
medine'de yaşayan/medineli anlamına gelen arapça sözcük.

türkçe'de uygar ve çağdaş anlamlarında kullanılır.
okan bayülgene göre "kendi gelişimini tamamlamış, başkalarının gelişimi için çalışan kişidir medeni"
türkiyedeki bütün kimliklerin üzerinde de yazılı olan erkek ismi..
Medinelilerden bahsederken kurulan söylenen arapça kökenli kelime.(#2463202)
günümüzde sadece belli baslı kriterlerle degerlendirilen fakat bu kriterlerinde dogrulugu tartısılacak olan kavramdır.
Begenmedigi fikirleri ve insanlari hos goren, onlara katlanan insandir. Biz, yani sosyal bir cevrede yasayan insanlar boyle davranmaya mecburuz. Mesela senin avrat gibi sakiz cignemen, uzerinde Latin amerikali zibidilerin resimleri bulunan tisortun, Kiligin, kiyafetin, tipin, yuruyusun herseyin beni igrendiriyor. igrenmek ne kelime nefret ediyorum. ama katlaniyorum. Medeni bir insan olmasam ve duygularimla hareket etsem -ki bu ancak hayvanlara yarasir- seni oracakta oldurmem gerekir. ama yapmiyorum. birgun adam olacagani umut ediyorum cunku.
medeni olmak takmak ise takkeyi
yaşamak için seçmelisin mekke'yi

oyuna devam
medeni olmak açmak ise bedeni
desene hayvanlar bizden daha medeni

mehmet akif ersoy
'medine'den gelmektedir. göçmen bedeviler olarak yaşayan araplar, ilk kez medine kentini kurduktan sonra yerleşik ve düzenli bir yaşayışa geçmişler, bu yüzden medine halkına 'uygar 'anlamına gelen medeni denmeye başlamıştır.
arapça'da medine; kent, yurt vb. anlamlara gelir ve şehir ilk kurulduğunda adı 'yesrib'dir. sonraları hz. muhammed tarafından adı"medinet ül münevvere" (aydınlanmış kent) olarak adlandırılmıştır.zamanla sadece medine kullanılır olmuştur.
şehirli araplara verilen ad.
çöl araplarına ise bedevi denir.
anti-maganda
yarım elma'daki kıroyum ama para bende sözünü dakikada 3 kere tekrarlayabilitesi olan karakter.
şehire uygun davranan, uygar, modern, çağdaş, geriye değil, ileriye dönük.
güncel Önemli Başlıklar