bugün

eski fransiz milletvekili.fransiz ihtilali zaminda bir cok kisiyi oldurmustur.ayni zamanda milletvekili olmadan once hakimlik yapmistir kendisi.
(bkz: uktedir)
Tam adı Maximilien Marie Isidore de Robespierre'dir. 1758'de doğmuş ve 1794'te idam edilerek öldürülmüştür.

1792 yılında kamu savcılığından istifa ettikten sonra, ulusal konvansiyonda Paris vekili olarak seçilmiştir. 1793'te Kamu Güvenliği Komitesine seçilmiş ve bu onu Fransa'nın gerçek yöneticilerinden biri yapmıştır. Gücü artan Robespierre hızla rakiplerini tasfiye/idam etmiştir. Hızla artan finansal sorunlar ve hükümetin gücünü kaybetmesi, Robespierre'in kişisel diktatörlüğünü artırmıştır. Fakat gücü artarken, popülaritesi hızla azalmıştır.

Robespierre iktidarına karşı gelişen muhalefet, Ulusal Muhafızların harekete geçmesi ile sonuçlanmıştır. Tutuklanan Robespierre intihar etmeye çalışmışsa da başarılı olamamış, 28 Temmuz'da idam edilmiştir.

(bkz: Jakobenizm)
tutuklanmadan önce silahini cenesine dayamis tam askerler onu yakalaycakken tetigi cekmis ama merhum olucagina cektigi tetik cenesini parcalamis olan. ertesi gun giyotinle idam edilen tarihi kisilik. nedense intiharina izin verilmeyip devlet eliyle idami bir diger tarihi sahsiyetle öz olarak aynidir.
(bkz: pierre laval)
''hükümetlerin en soysuzu, halkin kör inançlarindan, aliskanliklarindan ve eski egitime bagliliklarindan büyük bir destek bulurlar. zorbalik özgürlükten kuskulanir ve belirtilerinden ürken insanlarin kafasini öyle bozar ki, insanlar zorbaliga tapar hale gelirler.'' demis bulunan jakoben devrimci .
ingilizcede "reign of terror", fransızcada "terreur" olarak adlandırılan, "terör rejimi" dönemi fransa'sının en bilinen jakoben liderlerinden birisi.

jean jacques russeau'nun öğrencisidir. fransız devrimi'nin ardından "kamu güvenlik komitesi"* üyeliğine seçildi ve sonrasında hızla güçlendi.

1793'te kraliyet dönemine geri dönülmesi ihtimalini ortadan kaldırmak için fransa kralı louis xvi'i idam ettirdi.

en güçlü olduğu 1793 ve 1794 yıllarında birçok muhalifini ve muhalif olduğu iddia edilen 35 bin kişiyi giyotine gönderdi. bu kişilerin çoğu açıkça bir suç işlemedikleri halde dönemin kontrol dışına çıkan muhalif avı refleksinin kurbanı oldular.

robespierre'in kurduğu terör rejiminin altında yatan amaç "erdem cumhuriyeti"* hedefine ulaşmaktı. yani fransız devriminin ve onun getirdiği yeniliklerin, halkın eski ve kemikleşmiş "düşünüş ve yaşayış tarzı"nın etkisinde kalıp deforme olmaması kaygısıydı. devrime karşı herhangi bir saldırıya girişebilecek veya herhangi bir karşı-reflekse sebep olabilecek herkes ortadan kaldırılmalıydı. binlerce insanın giyotine gönderildiği dönem bu şekilde başladı.

robespierre devrimi korumak adına, devrimin iki önemli lideri Jacques Hébert ve georges danton'u bile öldürttü.

kısaca bağlamak gerekirse ortaya çıkan bu öldürme refleksi ve sebep olduğu ağır gerginlik robespierre'in yönetiminin yıkılmasına ve sonuçta 28 temmuz 1794'te robespierre'in idam edilmesine sebep oldu.

robespierre'in terör rejimini uygulaması hakkında, ilginç ve bilinen bir benzerliği vurgulamak istiyorum.

benzerlik unsuru robespierre'in hedefe yöneliş tarzındaki jakobenlik, daha belirgin bir ifadeyle, yönetici konumundaki kişilerin idealize ettikleri bir tarzı ortaya çıkartmak adına otoriter bir sistem kurması ve muhtemel muhalifleri şiddet kullanarak bastırması.

lenin'in kurduğu, şiddetli bir diktatörlüğün yolunu açabileceği için eleştirilen ve sonunda da eleştiride bahsedildiği gibi kontrolden çıkıp* özgürlükleri kısıtlayan ve halkı çok ağır bir baskı altına alan bir bürokratik diktatörlüğe dönüşen proleterya diktatörlüğü*, yapılanma süreci, ortaya koyduğu sonuç ve temelde halkın devrime destek veriyor olması açısından terör rejimi ne benzemektedir.
fransız ihtilaline önderlik edenlerden, irlanda asıllı avukat.jakobenlerdendir.başa geçtiklerinde soylu ve ruhban sınıftan binlerce kişiyi giyotine gönderdiler.fransız devriminin en kanlı olaylarından olan 'lyon ayaklanması' olayında robespierre baş rol oynadı.ihtilalin beşinci yılında 1794'te ulusal konvansiyon'da yaptığı konuşmadan sonra giyotine yollanmıştır.*''halkım!korkutulmuş insanlarım!pohpohlanan ama hor da görülen, egemen ilan edilen ama köle gibi davranılan halkım!unutmayın, adaletin hüküm sürmediği her yerde hakim güçlerin hırsları hüküm sürer, insanlar ise sadece zincirlerini değiştirmiş olurlar, kaderlerini değil...''diyerek adaletin, yani hukuk sisteminin doğru işlemesinin demokrasi için ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak, günümüz için de geçerli bir tespit yapmıştır.
adı hiç bir fransız sokağına ya da caddesine, meydanına verilmemiş fransız ihtilali öncüsü. omlet yapmak için yumurtaların kırılması lazım diyen kişidir. giyotine gönderdiği bi çok kişiden sonra kendi de aynı yolun yolcusu olmuştur.
tek "l" ile yazılır.
bugün ölüm yıldönümü olan efsane jakoben liderdir.
http://tr.wikipedia.org/w...Maximilien_de_Robespierre
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.