bugün

"büyük servetler, ona sahip olanlar kadar arkasından koşanları da bozar. büyük zenginlikler ortamında erdem hep korku içindedir; lüksün bozup çürüttüğü ülkelerde, yeteneğe ve bilime yurda yararlı bir araçtan çok servet edinmenin bir amacı olarak bakılır. böyle bir ortamda, özgürlük gerçekleşemeyecek bir düştür; kanunlar ise, bir baskı aracıdır ancak. bütün kanunlarınız, bütün kurumlarınız, servetler arasındaki bu büyük eşitsizliği yıkmaya yönelmemişlerse, hiçbir şey yapmamışsınız demektir. insan un ufak edilmişse, işlediği toprağı nasıl kullanabilir? hayır, kişinin mülkiyeti, ölümünden sonra, toplumun kamusal mülkiyetine yeniden dönmelidir. toplum, bu malları, ilk mülkiyet sahibinin çocuklarına, sadece kamu çıkarı adına bırakmaktadır. ancak, kamu çıkarı eşitliğin çıkarıdır."

7 nisan 1791, maximilien robespierre
100.000 kişinin kellesini istiyorum sözü meşhurdur. Fazlasını verdiler. Bugün terör dönemi olarak anılan şanlı dönemde yaklaşık yarım milyon insan öldürüldü. Devrim ordusunun şehitleri hariç hepsi köylü, karşı devrimci, monark saksörü (bizdeki ampülamitciler) medeniyetsiz çomarlardı.

Teröristmiş. Ne teröristi ulan. Biz robespiyer'in Heykelini dikeceğiz heykelini.
'tiranlığın sırrı insanları cahil tutmak iken; özgürlüğün sırrı onları eğitmekte yatar.'
'' gökyüzünden bahsetmeleri yeryüzünü sömürmek içindir'' diyen ''dürüst adam''.
(bkz: Efsaneler ölmez)
http://tr.wikipedia.org/w...Maximilien_de_Robespierre
bugün ölüm yıldönümü olan efsane jakoben liderdir.
tek "l" ile yazılır.
adı hiç bir fransız sokağına ya da caddesine, meydanına verilmemiş fransız ihtilali öncüsü. omlet yapmak için yumurtaların kırılması lazım diyen kişidir. giyotine gönderdiği bi çok kişiden sonra kendi de aynı yolun yolcusu olmuştur.
fransız ihtilaline önderlik edenlerden, irlanda asıllı avukat.jakobenlerdendir.başa geçtiklerinde soylu ve ruhban sınıftan binlerce kişiyi giyotine gönderdiler.fransız devriminin en kanlı olaylarından olan 'lyon ayaklanması' olayında robespierre baş rol oynadı.ihtilalin beşinci yılında 1794'te ulusal konvansiyon'da yaptığı konuşmadan sonra giyotine yollanmıştır.*''halkım!korkutulmuş insanlarım!pohpohlanan ama hor da görülen, egemen ilan edilen ama köle gibi davranılan halkım!unutmayın, adaletin hüküm sürmediği her yerde hakim güçlerin hırsları hüküm sürer, insanlar ise sadece zincirlerini değiştirmiş olurlar, kaderlerini değil...''diyerek adaletin, yani hukuk sisteminin doğru işlemesinin demokrasi için ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak, günümüz için de geçerli bir tespit yapmıştır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.