1. 1.
  nazi rejimine sempati duyan alman filozof.
  4 -3 ... jikase
 2. 2.
  varlık ve zaman adlı fırtınalar koparan eseriyle varoluşçu akımın yapı taşlarından biri olarak anılmaya başlandı.
  yıllar sonra gelen edit: muhabir edasıyla haydeger entrysi girdiğim için gözlerim yaşardı. ortama son derece hakim, kendisinin editörüymüşüm edası ise çok iddialı gerçekten.
  9 ... cikarinbeniburdan
 3. 3.
  varoluşçu felsefenin önde gelen isimlerinden biri olarak görülen alman filozof. 1933 yılında nazilerin iktidara gelmesiyle nazilere katılmıştır.
  2 ... janis joplin
 4. 4.
  hegel, david hume, kant, spinoza ile beraber felsefesi güç anlaşılan filozoflar arasındadır. kitaplarının sonunu hi hitlerdiye imzalar.
  7 -1 ... zinani
 5. 5.
  alman filozof. tanrıbilim ve felsefe öğrenimi gördü. 1933 yılı olayları onu nazi partisine girmeye götürdü ve aynı yıl freiburg üniversitesi rektörlüğünü kabul etti. üniversitede musevi düşmanlığı propagandası yapılmasını ve rejime karşı olan iki dekanın görevden alınmasını kabul etmeyerek görevinden istifa etti. dersleri ve yazıları yasaklandı. 1936'da, nietzsche üzerine dersler vermeye başladı ve nazi rejiminin, bu düşünürü kendi çıkarına kullanmak istediğini açıkladı.
  5 ... vernon sullivan
 6. 6.
  (bkz: hermonotik)
  2 ... kurna
 7. 7.
  ilkesiz bir dehadır kendileri.
  3 -2 ... cavit
 8. 8.
  (bkz: dil varlığın evidir)
  3 ... yasakani
 9. 9.
  varoluş felsefesinde insanın varoluşu, kişinin yaşamındaki olasılıkların gerçekleşmesiyle oluşur. olasılıkların bitmesi ölüm demektir. insan, içerdiği olasılıklardan yalnızca birinin yaşama geçirilmesiyle kimliğine kavuşmaz. varoluş, kişinin bünyesinde gizli durumda barınan olasılıklar çoğulluğunun yaşama dönüşmesiyle pekişir.
  4 ... vernon sullivan
 10. 10.
  Kendisini hocası Husserl'in fenomenolojik geleneğinde gören büyük alman filozofu. Postmodernizm, varoluşçuluk da kendisine yakıştırılmaktadır. ancak heidegger varoluşçu olmadığını, fransızların kendisini yanlış anladığını savunur.
  En meşhur eseri "varlık ve zaman" dır.Felsefeye en önemli katkısı metafizik tartışmasına getirdiği yeni bakış açısı ( zira kendisi dışındaki bütün filozofları, kısmen kendisini bile metafizikçi kabul eder, ampirik felsefeyi de metafizik olarak yorumlar ) ve Varlık üzeine yaptığı değerlendirmelerdir. Daha sonra gadamer ve derrida sebebiyle dil felsefesine indirgenen bir hal almış olsa da heidegger aslında bir ontoloji ve epistemoloji filozofudur.
  "varlığı var olana indirgediniz" onun felsefesini en iyi açıklayan cümlesidir.bunun dışında zor anlaşılır bir üslup kullandığı ve felsefe tarihini geldiği noktadan daha ileriye taşıdığını kabul etmek gerekir.
  9 -1 ... donjuandemarkobey