1. şarkıları tüm dünyada en çok oynanan video oyunlarından biri olan fifa 06'da yer almış. hem de röyksopp, oasis, bloc party, jamiroquai gibi isimlerle birlikte. bu şu anlama geliyor. kaçak oyun cd-dvd'leriyle birlikte en az 50 milyon oyunsever bu grubu dinlemiş.

2. mtv avrupa müzik ödüllerinde avrupa'nın en iyi müzik grubu ödülünü aldılar. mtv dünyada en çok izlenen müzik kanalı ve manga şarkılarının mtv'de 300 milyon mtv izleyicisine ulaştığı düşünülebilir.

3. eurovision 2010'daki kendilerine ikinciliği getiren performanslarının tüm dünyada 120 milyon kişi tarafından izlendiği tahmin ediliyor.

kısacası manga denilen grup son 5 yılda dünyanın nerdeyse onda birine müziğini dinletmeyi başarmış. müzikalitesi serdar ortaç'dan hallice böyle bir türk grubunun bu kadar fazla sayıda dinleyiciye ulaşması türk müziği'nin dünyadaki prestiji için iyi midir kötü müdür bilemiyorum. tek bildiğim zaman zaman manga şarkılarını dinlediğim ama iyi bir müzik grubu olduklarını asla düşünmediğim.
ingilizce şarkılarını ezberleyip gelen 0 ruhla söyleyen kendilerini maskara eden türkiyenin en çok götü kalkmış gurubu.
o aksanla nasıl 2. olunur dedirten grup.
eurovision yarışmasında ikinci olarak türkiye'nin büyük bir başarı elde etmesini sağlayan grup. yarışmadaki oylamanın objektif bir tarafı olmadığından gönülllerin birincisi olmuşlardır. hepimizin de gördüğü gibi en iyi performasın sahibi olan grup mangaydı.
japon mangalarını tanımlarsak bir çeşit anime senaryosudur diyebiliriz ama şöyle de bir durum vardır ki her manganın animesi yapılmayabilir.
Manga'nın Eurovizyon' da ikincilik alması yurdumuzda ve dış temsilciliklerimizde sevinçle karşılandı. Dedim inşallah gazeteler "Teşekkürler çocuklar" başlığını atmaz, ama attı zalımlar, beni yine bayıtlttlar.

yazının tamamı
http://ismailnuri.com/yazilar/31052010.php
apaçilerden oluşan rockumsu grupal enfeksiyon.
iyi müzisyen olmanın popülarite ile bir alakası yoktur. bunu bir anlatabilsek insanlara derdimizi de anlatabilmiş olacağız. ben ve benim gibi düşünenlerin manga' yı bu kadar eleştirmesinin nedeni onu aşırı övenlerdir hepsi bu. türkiye' de manga ayarında sayısız amatör ve profesyonel grup var, manga ayarında gitariste, bateriste sahip sayısız grup var. hal böyleyken popülariteye dayanarak manga' nın müthiş bir grup olduğunu, şarkılarının harika olduğunu iddia edenlerle benim derdim. yaptıkları şarkı hala iddia ediyorum kötü şarkıdır. şöyle düşünün 1. olan almanya' nın şarkısı çok mu iyi o zaman?
gerçi şu var manga çok daha iyi bir şarkı yapabilirdi belki, ama o zaman ilk ona giremezdi. çünkü iyi şarkı ile popüler şarkı bambaşka şeylerdir. işte benim de kabul edemediğim şey tam olarak bu. manga vb. grupların elemanları öyle süper müzisyenler değil -belki de süper müzisyenlerdir ama yaptıklarına bakarak diyorum- ama popüler müzisyenler, şanslı müzisyenler hepsi bu. tabii daha önce hayko için de demiştim bunu manga için de diyeyim; belki de manga' nın gitaristi harika bir gitaristtir ama adam ''ulan ben harika solo atsam kimse anlamayacak bir halta yaramayacak'' diye düşünüp piyasa müizk yapıyordur.çünkü böyle bu iş. yakın bir arkadaşım senelerce hard rock çaldı, efsane gitaristlerin sololarını çaldı bir kişi dönüp de sahneye bakmadı. şimdi duman, kargo çalıyor tüm bar coşuyor. işte rock müziğe gerçekten gönül vermiş, kendini buna adamış adamlar da bu duruma üzülüyor, tepki gösteriyor. emeğin, yeteneğin yerine popülaritenin ödüllendirilmesini kabul edemiyor. ama sadece müzikte değil sanatın her alanında böyledir bu ve benim gibi sitem edenler ne kadar kızsalar da bir yönden memnundurlar durumdan. çünkü gerçekten farklıdırlar, gerçekten bu işten anlayan ve kaliteyi seven adamlardır.
eurovision daki ikinciliğiyle takdirlerimizi kazanmış gruptur. hakettiği birincilikti, çünkü almanya yla kıyas kabul etmeyecek kadar iyiydi. ama yine de çok iyi bir dereceyle ayrıldılar.
yürekten kutluyorum.
çok sağlam gruptur aga, öyle böyle değil. bak otur bi dinle uzun uzun, hak vericeksin.

eurovisionda biraz tarzından ödün verdiğini düşünsem de, iyi şarkıydı, dinledikçe sevilenlerden.
güzel oldu güzel ikincilik de.. gıyabında tebrik ediyorum herbirini buradan. sevgiler.
çizmesi inanılmaz eğlenceli, anime den kat kat daha güzel karakterlerdir. çizenlerine "mangaka" adı verilir. genel olarak japon çizgi filmleri diye bilinse de şu an dünyada bu işi bir çok ülke yapmaktadır.
ayrıca bil101 dersinde mangalarla ilgili yaptığım web site ödevimden 130 almıştım..
esc sonrası last.fm sayfalarına çoğunluğu yabancı ülkelerden olmak üzere 168 tane "1st for me" mesajı gelmiş.

http://www.last.fm/music/Manga
Bir zamanlar ''teenage rocker'' diye dalga geçtiğimiz grup. 2. Olarak bayağı yüksek bir popülasyonu göt ettiler hakikaten...
müzik yoluyla terapi yapan uzmanlardır.
diş ağrımı, final stresimi, kalp ağrımı sayelerinde unutuyorum. şimdi yine şehr-i hüzün'ü dinliyorum büyülenerek. 16 parça rüya gibi geçiyor.
An itibariyle kral tv de aptal bir ergen tarafından övülen grup. Manga'ya sorulabilecek en mantıklı soruyu sormuştur. "hangi takımlısınız?"
http://twitter.com/hasansezai/status/15517988707
grubun tüm üyeleri 31 yaşındadır.
eurovision'da we could be the same ile sahneyi yıkan gruptur. birinci olmalıydı, politika konuştu.
bitti rüya ve alışırım gözlerimi kapamaya adlı şarkıları anlamlı ve mesaj içeriklidir.
fakat dünyanın sonunda doğmuşum adlı şarkılarından soğudum; çünkü o şarkının içinde laf giydirdiğiniz insanlar, bu şarkıyı şen şakrak, bağırış kıyamet ve büyük bir sevinçle söylüyorlar, inanın dayanamıyorum.
litvanya top 40'ta 1.konumda bulunan başarılı turk rock grubu.
http://www.music.lt/?top
2010 eurovision yarışmasında türkiye'yi temsil etmiş rock grubu. alnının akıyla gelmiş ve 2.liği kapmıştır.

(bkz: dünyanın sonuna doğmuşum)
konserlerinde üzerinde 'turkish manga handmade symbol from turkey' yazan bagetler atan güzel grup. 2 tanesi şimdi benim.**
"uyandığında onu ilk kim görecek
bıraktığım düşü kim büyütecek" mısralarının sahibi muhteşem gruptur.
brezilya'nın minas gerais eyaletinde bir şehir. Januaria küçükbölgesindedir.

eyaletin tüm bölge ve yerleşim birimleri için:

(bkz: minas gerais/#8562522)

- Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística
- http://openlibrary.org/bo...83o_territorial_do_Brasil
2 saat sonra marmaris amfi tiyatroda 'anadolu yirmion uluslararası izci kampı'nın kapanış konserini verecek olan grup.