bugün

bir diyarbakır türküsü.
(bkz: kıraç)
okul gezilerinde otobüste söylenen türkü.

-"haydi hep beraber makaram sarı bağlar loo"*
deniz baykal'ın rte'ye armağan ettiği türkü.

--spoiler--
başbakanın makarası sarı mı bağlar yeşil mi bağlar artık, onu ben bilemem *
--spoiler--
yazarim seri oylar lo
hic acimaz eksi basar..
makaram sarı bağlar lo
kız söyler gelin ağlar
niye ben ölmüş müyem lo
as'yem garalar bağlar

şeklinde başlayan türküdür.
Makaram Sarı Bağlar Loy,
Kız Söyler Gelin Ağlar.
Niye Ben Ölmüş Müyem Loy,
Asye´m Karalar Bağlar.

O Perde O Perde,
Zülfün Yüzüne Perde.
Devriyeler Sardı Bizi,
Meğer Kaderim Böyle.

Makarada ipliğim Loy,
Asye´m Benim Kekliğim.
Hiç Aklımdan Çıkmıyor Loy,
Tenhalarda Gezdiğim.

O Perde O Perde,
Zülfün Yüzüne Perde.
Devriyeler Sardı Bizi,
Meğer Kaderim Böyle.
1940'larda siverekte vuku bulan bir kız kacırma eyleminin hazin ile sonlanmasından sonra yakılan agıttır aslında...

günümüze gelene kadar deformasyona ugrayarak oyun havası şeklini almıştır.

hikayeye göre diyarbakır'da yasayan bir terzinin yolu bir iş için siverek'e düşer. terzi ilçenin onde gelen birine damatlık dikecektir. terzi çalışırken ev ahalisinden olan asiye'yi görür ve bir anda vurulur. ama sonradan ogrenecektir ki asiye damatlığını diktiği kişi ile nişanlıdır. onunla evlenecektir. lakin asiye bu evliliğede razı değildir. baba zoru ile başlık parası karşılığında peşkeş çekilmiştir.

terzi yanıp tutuştuğu asiyeyi avluda çalışırken izlemektedir. asiye bu terzinin bakışlarına ilgisiz kalmaz. derken konuşurlar, anlaşırlar. karar verirler kaçmaya... asiye gelin kına gecesi bohçaını alıp varır terzinin yanına. elele tutuşup başlarlar karacadağ'ı aşmaya. bu arada asiyenin ailesi jandarmalarla beraber yola koyulmuştur.

uzun bir takip sonrasında bu iki amansız aşık bir çatakta jandarmamlar tarafından kıstırlır. terzinin eline kelepçe vurulup hapse atılır. asiye'de bahsi geçen kişi ile zorla evlendirilir. terzi yıllar yılı bu ağıdı hapishane voltasında soyler durur. ve bu böyle kulaktan kulaga yayılarak halkın diline türkü olur.

terziye ne olduğu bilinmez hapisten çıktıktan sonra... ama asiye gelin'i ben bizzat gördüğümde bayagı yaşlanmış torun torbaya karışmış tontiş bir nineydi.
candan erçetin'in bu gece itibariyle beyaz show da söylediği türkümüz.

aha şimdi de yoğurt koydum dolabaya geçti. süper valla.
şizofrenik türkülere tipik bir örnektir. sözlere dikkat edilirse büyük bir dram söz konusudur ancak ritim olabildiğince canlıdır.
çöpçüler kralı filmindeki enstrümantal versiyonu çok iyi olan türkü.
çok güzel bir kürtüdür (her müzik türkü değil bundan sonra.)
ibrahim tatlıses başta olmak üzere bir sürü yumuşak bu anonim kürtüden ekmek yediler

ben aslını vereyim:
http://tiny.cc/6bqu7
genç yaşımda bilmeden ;
devriyeler sardıda bizi, kısmını cemaat içinde
cevriyeler sardıda bizi;
şeklinde telafuz ettikten sonra, sağlamından baba azarı işitmeme sebep olan güzel türkümüz.
kemal sunal'ın çöpçüler kralı isimli filminde esin engin tarafından oluşturulan enstrümentalı fevkalededir.

buyrun;

http://www.youtube.com/watch?v=qXkC2UhCluc
esin engin ile daha da güzelleşen türküdür.
kıraç dan dinlediğim ve çok beğendiğim türkümüz.
cuma günleri aklıma gelen türkü. bakara makara takılıyoruz...
erkek güzeli sefil bilo'nun başlangıcındaki versiyonu güzeldir.
Düğünlerde çalınan bir parça.

Niye ben ölmüş müyem lo asyem
karalar bağlar?
Ahey Ahey Ahey. Li li li li li.