bugün

mac operating system açılımı olup.Sorunsuz,seri bir işletim sistemi(os)dir.Apple Macintoshlarda bulunur.Grafik olarak da seriliği kadar güçlüdür.Filmler,profesyonel videolar bu işletim sistemi kullanılarak yapılır.Tavsiyem mühendis değilseniz bulaşmamanız.Belki windows'tan daha iyi ama program uyumluluğu yok.

edit: imla
virüs bulaşmayan işletim sistemi. istediğinizi indirin, nette at koşturun bi skim olmaz afedersiniz. hayır yıllar yılı kullandığım için virüs ne? antivirüs ne onu dahi bilmiyorum...
yakında bu sisteme uygun autocad piyasaya çıkarılacaktır.
görsel

böyle bir wallpaper'ı var. normal görüntüleme sırasında düz oldugu halde, ekrana koyunca karelere ayrılmış gibi oluyor. tabi güzel oluyor ama hala nasıl oluyor çözebilmiş değilim. (diğer walpaperlarda olmuyor)
bir çok uygulamanın uyumlu olmadığı üstüne üstlük virüslerin bile uyumlu olmadığı işletim sistemidir. Windows varken bok yesindir.
program uyumu sorunu yüzünden tercih edilmeyen stabil ve verimli çalışan akılcı işletim sistemi.

uyumsuz programlardan kasıt, dos tabanlı yazılmış ve muadili olmayan muhasebe programları, özel amaçlı sistem kumanda yazılımları gibi benzeri programları çalıştırmaz ancak içerisinde bölümlendireceğiniz alana windows kurarak mac bilgisayarınızı windows işletim sistemine dönüştürebilir, işiniz bitince tekrar mac os ye geri dönebilirsiniz. * *
yani özel amaç için açtığınız işlerinizde windowsunuzu diğer malware, trojan ve virüslerden korumuş olursunuz. nasıl mı? o enfekte ortama sadece mac os ile girer steril ortama windowsunuzu saklarsınız.

zira en enfekte ortamda bile mac iniz hiçbir şekilde zararlı yazılımlara aldırmayacaktır.
Kullanışlılık namına hiçbir şeyine rastlanılmayan işletim sistemi. Sağ tık butonu var sağ tık yapılmıyor, açılan pencereler tam ekran fonksiyonunda tam ekran olmuyor. Bu nasıl işletim sistemi lan? Yapacağınız işletim sistemine sokayım.
windows üstüne sanal olarak kurulmasını tavsiye etmediğim, orijinal mac' e yakın randıman isteniyorsa, direkt olarak bilgisayara kurulması gereken işletim sistemidir.
yazılımcıyım ve sadece ios programlama için kullanmak isteyerek macbook air aldım. mac os la bu şekilde tanıştım. sonra bi bakayım diğer her işimi görebilir miyim acaba diye. şu anda tüm işlerimi burda rahatlıkla yapabiliyorum. android programlama dahil. visual studio ile C# kullanarak windows uygulamaları geliştiriyordum. bir tek onda sıkıntı yaşadım ama araştırmadım sanırım yine geliştirebileceğim bazı farklı ide ler mevcutmuş.
Apple firmasının donanım ve yazılımı bir arada götürme isteği, microsoft'a bağlı kalmama isteği ile temelleri atılmış, geliştirilmiş, başarılı olmuş işletim sistemidir.
görsel
iddia ediyorum linux kadar bile kullanışlı değildir, geliştiricisi apple değil de x,y,z firması olsaydı burada anasını babasını savunur gibi savunan fanboylar en büyük eleştiriyi yaparlardı.
Optimize. Gayet de hızlı çalışıyor. Ama kullanım kolaylığında tabi ki bir windows değil.