bugün

ilkokul 5'ten yeni mezun olmuş anadolu lisesinde hazırlık okuyan bir tıfıldım. yıl da sanırım 1997. wow* adlı ingilizce kitabımızda bir konu geçiyor. allah kahretsin ki kitap şu anda yanımda yok, kim bilir nerde ama aklımda kalan drought*, agriculture*, flood* kelimeleri, feed the world* cümlesi ve bir de afrika kıtasının dev bir resminin üzerine çakılmış bir gitar sapı. görsel ulan ne şanslı nesilmişiz birader.

merak ediyoruz mevzu nedir ne değildir diye. okuyoruz, ediyoruz az buçuk ingilizcemizle. öğretmenimiz açıklıyor hadiseyi. bob geldof abimizi de tanıyoruz. karşılıksız yardımı da anlıyoruz yavaş yavaş. ingilizce dersinin içinde okullarda yıllardır verimeye çalışılıp da bir türlü kimsenin beceremediği ahlak bilgisi dersini de en güzel şekilde alıyoruz. büyük adammışsın bob geldof. yardım konseri ne demekmiş çocukken anladık biz, tabii ki ahlak bilgisini de...

ps: hatırladığım bir de zayıf bir afrikalı çocuk vardı fotoğraf olarak.
1985 konserleri Sir ünvanlı Bob Geldof'un ve Ultravox grubunun beyni Midge Ure'un girişimleriyle aynı anda ingiltere'de Wembley Stadında ve Amerika'da JFK Stadında düzenlenmiştir. Dönemin en ünlü sanatçıları tek bir kuruş ücret almadan bu etkinliğe katılmışlar ve afrikadaki açlar yararına tertiplenmiş olan bu konsere destek vermişlerdir. Ünlü ingiliz şarkıcı Phil Collins de dünyanın ne kadar küçük olduğunu ispatlamak ve aç insanların yardım çağrılarına karşı tüm kıtaların birleşmesi gerektiğini gözler önüne sermek için ilginç bir yol seçmiş; Wembley'de bir şarkı seslendirdikten sonra Concorde'a binerek hemen Amerikaya gitmiş ve konserler bitmeden bir şarkı da orada seslendirmiştir.
(bkz: live 8)
(bkz: Live Earth)
bu sene türkiyede olacağını tememnni ettiğim yardım konserleri dizisi.
en son 2 temmuz 2005 de birçok yerde yapılan yardıma muhtaç insanlara para toplamak içn organize edilen dev organizasyon
Queen'in tüm şovun altını üstüne getirdiği dev konser
http://www.youtube.com/watch?v=Pt-Syl8IVJM
1985 tarihli yardim konseri.tüm zamanlarin en buyuk konserlerindendir.