bugün

irlandalı linux dağıtılımı. şu sıralar oldukça popüler, distrowatch'da ilk 3'e girdi. http://linuxmint.com
ubuntu tabanlı bir dağıtım. ubuntunun tüm rahatlığı olmasına rağmen, ihtiyacınız olan codecler ,java,,thunderbird vs... kurma derdi yoktur.
uzun süre sonra linux a dönmeme sebep olan dağıtım. Güzel ve özel en rahat ettiren dağıtım olmasıyla vede basit kullanımıylada acemi penguenlere önerilesi dağıtım.
MintUpdate, MintMenu, MintUpload, MintConfig gibi kendisine has bileşenleriyle ubuntu kullanıcılarını özendiren ubuntu tabanlı bir dağıtım.
kde tabanlı yeni sürümü linux mint 7 hazır edilip piyasaya sürülmüştür. bu sürüm kubuntu 9.04 temel alınarak hazırlanmıştır. Barındırdığı bazı özellikler şunlardır:

kde 4.2.4
amarok 2.1
yenilenen mint uygulamaları (mintinstall, mintupdate, mintupload, mintwelcome)
mozilla firefox için silverlight'in linux versiyonu moonlight
ve çeşitli hata onarımları ve iyileştirmeler.

tamamı için: http://www.linuxmint.com/rel_gloria_kde_whatsnew.php
distrowatch sayfası: http://distrowatch.com/?newsid=05605
10. sürümü juliayı piyasaya süren linux dağıtımı.

değişiklikler ve yenilikler için: http://www.linuxmint.com/rel_julia_whatsnew.php
ubuntu'ya göre göze daha hoş gelen bir yapısı olan distro. çoğu şey ubuntu ile aynı denilebilir; yani yeni başlayanlar için oldukça ideal. linux'a merakı olanlar, windows'un yanına çok kolay kurabilirler.
Öğrenmekte neden bu kadar geç kaldığımı merak ettiğim işletim sistemi. millet hep ubuntu ubuntu dedi ama bu ubuntu'dan da güzel birşey. default teması benim ubuntu'da yarım saat uğraşarak yaptığım temanın aynısı, dvd versiyonunda javasından vlc playerına herşey var. e daha ne olsun?
sitesinin indirme bölümünde "linux mint 11" ve "linux mint debian" adlı iki farklı versiyonla karşılaştığım işletim sistemi. Farkları nedir, hangisi daha kullanışlıdır bilmedim şimdi. **
farklı bir linux dağıtımı.duvar kağıdı çok şukela.
kullanımı gerek ubuntu'dan gerekse backtrack'den daha kolay olan işletim sistemi.

ekran görüntüm :

görsel

bu da backtrack'deki ekran görüntüm : http://imageshack.us/phot...es/651/screenshotqga.png/
linux mint ubuntu tabanlı bir işletim sistemi olup, ubuntuyu kullanım kolaylığı sayesinde devre dışı bırakmış bir işletim sistemidir. Ubuntu'nun unity macerası facia ile sonuçlanmış ve geleneksel linux kullanıcısını gnome 2 kullanan distrolara doğru iteklemiştir. Bu sırada Linux Mint bu açığı iyi görmüş ve gnome ile devam etme kararı almıştır. Gnome 3 e geçme kararı aldıktan sonra kullanıcıların bu geçişte sıkıntı yaşamaması için mate, msge gibi arabirimler kullanarak kullanıcılarını elinde tutmayı başarmıştır.

Linux Mint işletim sisteminin bir diğer güzel yanı da kullanıcılarına çok daha fazla seçenek sunmasıdır. ilk olarak flash player ve bazı codecler iso dosyasında yüklü gelir ve kullanıcı bunları bilgisayara kurmak için uğraşmaz. ikinci olarak kullanıcıya birçok desktop environment sunar. Kde, gnome, lxde ve bunlara ek olarak yeni fenomen cinnamon desktop environmentları kullanıcılar seçebilirler.

Linux Mint'in ubuntu tabanlı olduğunu söylemiştik. buna ek olarak debian tabanlı linux mint de bilgisayara kurulabilir. Debian, Ubuntu gibi bir distrodur fakat politikaları farklıdır. Ubuntu daha çok son kullanıcıya hitap ederken, Debian gelişmiş kullanıcıya ve developerlara hitap eder. Ubuntu tabanlı Linux Mint'in kullanılması son kullanıcı açısından daha mantıklıdır çünkü desteği çok daha fazladır ve çok fazla application program barındırır.

Linux Mint'in Ubuntu'yu bırakma kararı aldıgı söylenmekte. Açıkcası bu Linux Mint için ölüm fermanı olur. Her ne kadar Linux Mint linux dünyasının göz bebeği olsa da, Ubuntu linux dünyasının herşeyidir, standardıdır.
linux mint 13 maya - cinnamon sürümü akmaktadır. 11 ve 12'ye göre epey stabil görünüyor; en azından benim emektar bilgisayarımda durum öyle.

ayrıca git gide son kullanıcıya daha da yakınlaşıyor. linux e merakınız varsa, denemek istiyorsanız başlangıç için en uygun distrolardan biridir.
14. versiyonu nadia gün itibariyle çıkmış olan işletim sistemi.
15. sürümünün adı "Olivia" olacakmış. mayıs sonuna çıkması bekleniyor.
Linux çekirdeği üzerine kurulmuş, yaygın kullanılan linux sistemlerde 2. Olan, arayüzü kullanışlı, CD ya da USB'ye boot edilerek de kullanılıp kurulabilen işletim sistemidir. Özgürdür. Uygulamaları tamamen ücretsizdir.
ikinci işletim sistemi olarak kurduğum, ancak artık her açılışta seçtiğim unix tabanlı bir linux işletim sistemi.

nadia sürümü için konuşacak olursak,

+ çok hoş bir arayüzü var.

+ uygulamalar tamamen ücretsiz. ofis programları, oyunlar (multiplayer destekleyenler de dahil), internet programları, bilim ve eğitim, ses ve video programları, torrent vs. tamamı yazılım yöneticisinden indiriliyor. 5 kuruş da para istemiyorlar.

+ yazılım yöneticisinden indirilen programların kurulmasına gerek kalmıyor. indirir indirmez sistemde kurulmuş oluyor.

+ kurulan programları kaldırmak çok basit.

+ gayet hızlı ve stabil çalışıyor.

+ kurarken driver aramanıza gerek yok. her şeyi kendisi hallediyor.

+ libreoffice gayet yeterli. microsoft office'den farkı yok.

+ default tarayıcı olarak firefox geliyor.

+ imleci mp3 dosyalarının üstünde bekletince şarkı çalmaya başlıyor. hoş bir ayrıntı.

+ wine adlı programla windowsta çalıştırdığınız programları da çalıştırabiliyorsunuz.

bununla birlikte;

- wine her programı çalıştıramıyor. çalıştırsa bile düzgün çalışmıyor.

- eğer windows içine kuracaksanız, linux mint kurulduğu harddiski görmüyor. eğer 2 harddiskiniz varsa kullanmadığınızı ya da boyut olarak daha küçük olanı seçmelisiniz. (linux mint yüklediğiniz harddisk windows'ta görünüyor)

- bilgisayar menüsünde harddiske tıklayınca anında masaüstüne geliyor girilen harddisk. belki engellemenin bir yolu vardır ama ben bulamadım.

- nadia sürümünde default mp3 çalma programı olan banshee de bug var. dosyalar sürükle bırak yöntemiyle atılamıyor. onun yerine rhythmbox önerebilirim. ancak onda da masaüstünde harddisk yoksa şarkılar görünmüyor. dosyaları içe aktarmak gerekiyor.

- nokia cihazına bluetooth ile bir şeyler atmayı başaramadım.

özetle, eğer benim windows oyunlarıyla, catia'yla mathcad'le işim olmaz hacı, bana şöyle stabil, hızlı, ve her şeyin ücretsiz olduğu bir işletim sistemi lazım diyorsanız, veya windows'un yanına alternatif bir işletim sistemi düşünüyorsanız mükemmel bir seçenektir linux mint.
15. sürümü ile yoluna, debian ile devam eden dağıtımdır. Ubuntu, Fedora, Pardus hiçbir dağıtımda yükleyemediğim AMD ekran kartımı otomatik olarak kurmuştur. iyidir candır.

Şu da ekran görüntüm; görsel
1 aydır kullandığım harika üstü işletim sistemi. bilgisayarımda ayrıca windows 7 yüklü. ama şu bir ayda bi kere windows seçmedim.
irlanda tabanlı olduğundan dolayı kullandığım harika GNU / Linux dagitimidir. Ubuntu'nun 13.04 sürümündeki yavaşlık gerçekten bıktırdı. Hani Windows 8 kaldıran sistemin Ubuntu çalıştırmaması çok sinir bozucuydu. indirip kuruldu ve aramızdaki aşk devam etmekte..

2.20 Ghz, 2 GB Ram, 512 mb ekran kartli bi sistem Windows 8 ile ucusta ama Ubuntu ile dususte olunca insan Linux Mint'i tercih ediyo haliyle.
15. sürüm olan olivia gün itibariyle çıkmıştır. sitesinden indirilebilir.

http://www.linuxmint.org
en kullanışlı linux versiyonu gördüğüm kadarıyla.
gerçekten en iyi linux dağıtımı denilebilecek türdendir.
türk yapımı linux.

(bkz: mint)
(bkz: made in turkey)
grafik olarak cinnamon arayüzünü kullanan dağıtım. fakat bence cinnamon, ubuntu'ya daha çok yakışıyor.
güncel Önemli Başlıklar