bugün

su, şeker ve limonun birlikteliğiyle oluşan içecek.
düğünlerde davul ve zurna ikilisinden sonra boktan pasta ve limonata ikilisi olarak başı çekerler.
(bkz: karlı limonata)
(bkz: junichi inamoto)
yaz aylarının vazgeçilmez içeceğidir.tang icad oldu mertlik bozuldu.
maç esnasındaki anlattıkları ve gayri alaka yorumları ile ünlü olan boks spikeri orhan ayhan'ın limonta ismindeki bir kickboxcuya ismen yaptığı benzetme{limonta limonata oldu değilmi tarıkcığım vb)
(bkz: limon şerbeti)
istanbul beyoğlunda limonlu bahçede içilmesi gereken içecektir.
-buyur abim, sucuklu tostun hazir.
+oohh, sagol abicim, eline saglik!
-yanina cay, ayran, limonata?
+buz gibi bir limonata be abicim!

(bkz: turk icecekleri)
içine birkaç dal taze nane ve iki küp buz konulduğunda tadından içilmeyen içecek.
dünyadaki en güzel alkolsüz içecek.cola,fanta vs. bu içecekle yarışamaz.yapması kolaydır ama tadından içilmeyecek derecede yapmak için bir kaç püf noktası lazım.

babaannem'den öğrendiğim püf noktası:limonun kabuğu rendeleyerek elde edilen parçaların içine atılır ve bir süre bekletilir.limon kabuğu limonatanın rengini sapsarı yapar,içerken burnunuza mis gibi limon kokusu gelmesini sağlar ve tadını daha limonumsu yapar.içine bir damla süt koyabilirsiniz.
(bkz: saygılar babaannecim)
içine votka karıştırıldığında yıldızlı limonata ismini alan içecek.
yaz aylarinin vazgecilmez icecegidir kolayla birlikte. fakat asidi sebebiyle iki bucukluk kolayi dikemeyen bunye limonataya saldiracak, hizini alamayip basindan asagi dokecektir.

(bkz: uludag limonata)
orijinal limonata tariflerine göre, limon kabuklarının rendelenerek, şeker ile karıştırılıp pelteleştikten sonra, suya bandırılarak ve onların birbiriyle karışmasından oluşan içecek.

aşağı yukarı her yerde - ev ya da cafede yapın ya da için- aynı miktarda şeker ihtiva edip, bir bardağı 5 dilim ekmek kalorisiyle eş değer olsa da, şimdiye kadar yapılmış, en leziz alkolsüz içeceklerden sadece bir tanesidir.
vazgeçilmez olan ve hiçbir firmanın ayarı tutturup doğru düzgün yapamadığı tek içecek.
naneli olanı makbul olan içecek. naneli limonata
her içişte sözlüğü hatırlatan leziz içecek. stokladığım son biskrem'le birlikte az sonra tüketeceğim güzellik.
yaz aylarında iyi hazırlandıysa şekeride yerindeyse insanı coşturan içecektir, bir günde 5 litre içildiği görülmüştür. (bkz: ben yaptım)
en şahane şeklinin nasıl yapıldığı iki cümle sonra tarafımdan anlatılacak içecek.
on numara içecektir kendileri.

sayın okur; alıcan önce 5 limon ve bi kilo şekeri.
limonların kabuklarını çok derine kaçmadan rendele bi. korkma , kesmessin elini..
heh aynen öyle..
tebrikler.
at onları genişçene bir kap ya da leğenimsi bişeye.
mevcutsa 1 adet portakalın kabuğunu rendele onu da at kaba.
renk verecek bunlar burun kıvırma hemen.
sonra limonları 6 ila 8 parça olarak kes ve at aynı kaba.
1 kg şekeride boca et ve başla yoğurmaya.
çok az su ilavesiyle iyice yedir şekeri limonun suyuna.
limonatanın özü hazır.
kabuklardaki suyun zerresini bırakmamak için bir tülbent yardımıyla iyice sündür kabuklarıda.
sulandır ağız tadına göre.
al sana limonata hazır. afiyet olsun. küçük sırları * * *
bu aralar tanındık yada tanınmadık bütün markaların çıkarttığı bir içecek. severdim limonatayı ama böyle hurra bütün raflarda görünce hergün almaya başladım ve bağımlısı oldum. evet ben bir limonata bağımlısıyım her gün 2 litreye yakın içiyorum canım.
bütün limonata reklamlarının müzikleri dilime dolandı.işimi bırakıp bi limon arabasıyla satış yapsam içer misiniz?
ırzına geçilen içecek..baylan'da içilen limonataysa cappy limonata nedir bunu biri bana anlatsın..
limon ata binerse ne olur? şeklinde sorularla ismi anılan içecek.
haa bana sorarsanız limon ata binerse limonata olmaz, ya nasip der.
hatta geniş zaman kullanmayı geçip geçmiş zaman kullanıyorum. demiştir. ispat : http://xs.to/image-2ABC_4BA4EB35.jpg

(bkz: limon ata binmiş ya nasip demiş)
izmir'de La cigale nefis yapar, içine buz kırıntılarını da atar, taze nane ve taze limon karışımının o mis mis kokusunu ala ala içersiniz yaz bahçesinde zeytin ağaçları arasında.
nanelisi çıktı, bütün içecek markaları limonatayı şişeledi ve böylece limonatanın doğalına ihanet edildi!
oysa ne de güzel olur öylesine bir pastanenin yaptığı sade limonata.
isim vermek istemiyorum ama bazı ibneler bunu o kadar ekşi yapar ki ağzınızda yara oluşur. ekşiyse dokunmayın.